Atla

İki Türk Yurtdışında Nasıl Boşanabilir


İki Türk Yurtdışında Nasıl Boşanabilir

İki Türk Yurtdışında Nasıl Boşanabilir

İki Türk Yurtdışında Nasıl Boşanabilir

Türk Medeni Kanunu tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda herhangi bir ülkede alınmış olan boşanma kararının Türkiye'de geçerliliği bulunmamaktadır. Tarafların boşandıklarını resmi olarak Türk makamlarına kabul ettirmek için mutlaka mahkemede dava açmaları gerekir. İsmen tanıma tenfiz davaları olarak kayda geçen bu davalarda yurtdışında boşanan kişilerin evlilik birlikteliklerini sonlandırmalarının ardından alınan tüm kararlar aynı şekilde kabul edilmiş sayılır.

Böylece tarafların boşandıklarını, evlilik birlikteliklerini sona erdirdiklerini Türkiye'de de kabul ettirmiş olmaları mümkün olmaktadır. Tanıma ve tenfiz davaları açmadan yurtdışında boşanan kişilerin Türkiye'deki nüfus kayıtlarında hala evli oldukları göze çarpmaktadır. Boşanmanın Türkiye'de geçerli olmasını sağlayan kısım tanıma bölümü olmaktadır.

Tenfiz ise yurtdışında boşanma gerçekleştiği zaman boşanma sonrasında evlilik üzerinden kurulan tarafların üzerindeki hakların paylaşımının kabul edilmesi anlamına gelir. Davaların bu aşamasında taraflar arasındaki mal paylaşımı gibi konularla birlikte eğer çiftin çocuğu ya da çocukları bulunuyorsa onların vekaleti ve nafaka miktarlarının belirlenmesi de bu davalar sayesinde kabul edilmiş olunur.

 

İki Türk Nasıl Boşanabilir

Yurtdışında boşanmış olan kişiler Türkiye'ye geldiklerinde henüz tanıma tenfiz davaları açmadıkları için evli göründüklerinden dolayı yeniden evlenemezler. Bu sebeple gerekli davaların en kısa sürede Türkiye'de de açılarak işlemlere başlatılması gerekmektedir. Tanıma ve tenfiz davalarının açılma süresi boşanmanın ardından ne kadar uzun bir zaman içinde gerçekleşirse boşanma sonucu ortaya çıkan hakların paylaşımları kısmında da o denli zorluklar yaşanacaktır. Davanın taraflarının mahkemede bulunmasının zorunlu olmadığı bu davalar bir avukatın yardımı ile en kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

Taraflara düşen sorumluluk ise davaları yetkili mahkemelere açmaları olmaktadır. Tanıma ve tenfiz davalarında yetkili mahkeme aile mahkemeleri olmaktadır. Ancak Türkiye'nin her noktasında aile mahkemesi olmadığı göz önüne alınırsa bu yerlerde tanıma ve tenfiz davaları için yetkili mahkemeler asliye hukuk mahkemeleri olmaktadır. Davanın açılacağı yerin belirlenmesinde de davalı tarafın ikametinin bulunduğu yerlerde davanın açılması gerekir. Eğer Türkiye üzerinde kişinin ikametgah adresi bulunmuyorsa bu durumda davanın İstanbul, Ankara ya da İzmir'de açılması gerekmektedir. Mahkemenin dosya yoğunluğuna ve boşanılan ülkelere göre boşanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

 

 

Yurtdışında boşanmış olan kişiler Türkiye'ye geldiklerinde henüz tanıma tenfiz davaları açmadıkları için evli göründüklerinden dolayı yeniden evlenemezler. Bu sebeple gerekli davaların en kısa sürede Türkiye'de de açılarak işlemlere başlatılması gerekmektedir. Tanıma ve tenfiz davalarının açılma süresi boşanmanın ardından ne kadar uzun bir zaman içinde gerçekleşirse boşanma sonucu ortaya çıkan hakların paylaşımları kısmında da o denli zorluklar yaşanacaktır.

İki Türk Yurtdışında Nasıl Boşanabilir

Davanın taraflarının mahkemede bulunmasının zorunlu olmadığı bu davalar bir avukatın yardımı ile en kısa sürede sonuçlanabilmektedir. Taraflara düşen sorumluluk ise davaları yetkili mahkemelere açmaları olmaktadır. Tanıma ve tenfiz davalarında yetkili mahkeme aile mahkemeleri olmaktadır. Ancak Türkiye'nin her noktasında aile mahkemesi olmadığı göz önüne alınırsa bu yerlerde tanıma ve tenfiz davaları için yetkili mahkemeler asliye hukuk mahkemeleri olmaktadır.

Davanın açılacağı yerin belirlenmesinde de davalı tarafın ikametinin bulunduğu yerlerde davanın açılması gerekir. Eğer Türkiye üzerinde kişinin ikametgah adresi bulunmuyorsa bu durumda davanın İstanbul, Ankara ya da İzmir'de açılması gerekmektedir. Mahkemenin dosya yoğunluğuna ve boşanılan ülkelere göre boşanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • HANİFE ULUKAYA -
  9 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. İki Türk Yurtdışında Nasıl Boşanabilir hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • AKIN TOPBAŞ -
  14 Ağustos 2016

  İki Türk Yurtdışında Nasıl Boşanabilir Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 • Chakan -
  25 Ocak 2017

  İki Türk Yurtdışında Nasıl Boşanabilir Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak