Atla

İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı


İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Ülkemizde yasal bir evlilikten bahsedebilmek için, evlenmenin MK 142. maddedeki şekle göre yapılmış olması gereklidir. Fakat uygulamada ülke gerçekleri pek o şekilde işler gözükmemektedir.

Özellikle de kırsal kesimlerde dini nikâh ile birleşme yoluna gidilmektedir. Tabi ki sadece kırsal kesimler de değil kentlerde de, nikâhsız ya da dini nikâh ile karı koca hayatı yaşayanlar mevcuttur. Çiftler arasındaki fiili anlamda bir bakım ilişkisi sayılan bu birliktelikler, ölüm olayı olmasaydı ileriye dönük devam işaretleri taşıyor denilebilirdi. Sağ kalan kişinin ispatı yeterli olurdu.

Yargıtay kararında ise durum pek bu şekilde değildir. Yargıtay kararlarında resmi evlilik uygulaması olmadan hayatlarını birleştiren ve karı-koca gibi yaşayanlar için izlenecek yollar farklıdır. Destek olgusunun öncelikli olarak zabıta marifetiyle araştırılması gerekir. Olayla alakadar olarak Asliye Ceza Mahkemesi'ne açılan ve davacının gayri resmi nikâhlı eş sıfatı bulunan kişi olduğu dava dosyası getirtilir ve dava konusu incelenir. Bununla birlikte ayrıca ilgili olan muhtarlık kayıtları getirtilir. Elektrik, su, telefon aboneliklerinin kayıtları araştırılır. Seçim kurulu kayıtları getirtilir ve tüm dosya kapsamı birlikte incelenir. Eğer bir desteklik olgusu söz konusu ise bilirkişi hesap raporuna başvurulur. Bilirkişi hesap raporu, tazminat hesabı için gerekli olmaktadır. Karar, sayılan durumların araştırılmasına ve bilirkişi raporuna göre verilmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Eğer bir kişi iş kazası sonucunda veya trafik kazasında hayatını yitirirse, bu kişinin sağlığında maddi destek gösterdiği ailesi ve yakınları gerçekleşen vefat ile bu destekten yoksun kalır. Kanun bu noktada, kişilerin yaşadıkları dönemde destek gösterdiği ailesi ve yakınları varsa ve bu kişiler yaşamını trafik kazası ya da iş kazası sonucunda yitirdiyse kişinin ailesinin mağduriyetinin telafi edilmesini sağlar. Bu da ilgili kişinin aile veya yakınlarının destekten yoksun kalma tazminatı alabilmeleri ile mümkün olmaktadır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Alınır?

Yaşamını iş kazasında veya trafik kazasında yitirmiş kişi yakınları, en çok bahsi geçen tazminatı nasıl alacaklarını merak etmektedirler.  Öncelikle tabi ki bu tazminat için vefat olması gereklidir. Bu şu nedenle belirtilmektedir. İş kazası veya trafik kazası yaralamalı ise bu durumda destekten yoksun kalma tazminatı alınmaz. Bu tazminat için ölen kişinin yakınları dava açmalıdır. Olayın niteliği bu tür davalarda, dava sürecini doğrudan etkilemektedir.

  Ankara avukat
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı - Yorum
  GÖKAY BAĞÇAALTI -
  13 Ağustos 2016

  Merhabalar imam nikahli esime bu davalari acmak istiyorum ama ayrintili danismam gereken seyler var yardimci olabilirmisiniz

  Cevapla
 • İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı - Yorum
  Konakoğlu -
  7 Aralık 2016

  İmam Nikahlı Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davayı açmak istiyorum en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
Yorum Bırak