Atla

İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet


İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet

İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet

İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet

BİLİŞİM SUÇLARI YARGITAY KARARI

11.Ceza Dairesi Esas:  2010/7788 Karar: 2010/11083 Karar Tarihi: 13.10.2010 ÖZET: Olayda mağdurun zararının giderilmesinde ve sonrasında bu zararın bankadaki hesabından mahsup edilmesinde sanığın ne şekilde katkısı bulunduğu tespit edilip sonucuna göre etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağı tartışılmadan eksik inceleme sonucu, eylemin bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunu oluşturduğundan bahisle mahkûmiyetine hükmolunması isabetsizdir.

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK VE BİLİŞİM SİSTEMİNE GİRME SUÇU

11.Ceza Dairesi Esas:  2010/1477 Karar: 2011/1625 Karar Tarihi: 22.03.2011 ÖZET: İnternet üzerinden şikayetçinin e-posta adresine girerek kendisini şikayetçinin arkadaşı olarak tanıtıp 750 kontör alarak dolandırıcılık suçunu işlediğinin iddia olunması karşısında; eylemin suçunu oluşturup oluşturmayacağına ilişkin delilleri değerlendirmek görevinin üst dereceli Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğu gözetilerek görevsizlik kararı verilmesi gerekmektedir.

BİLİŞİM SİSTEMİ KULLANARAK YARAR SAĞLAMAK SUÇU

Ceza Genel Kurulu Esas:  2009/11-193 Karar: 2009/268 Karar Tarihi: 17.11.2009 ÖZET: Somut olayda, sanığın işlediği bilgileri otomatik işleme tabi tutulmuş bir sistemi kullanarak hukuka aykırı yarar sağlamak suçundan,

2 yıl hapis ve .. YTL adli para cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 1 yıl 8 ay hapis ve .. YTL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken, adli para cezasının, .. TL ağır para cezası olarak saptanıp, müteakip indirimlerin bu miktar üzerinden yapılması suretiyle fazla para cezasına hükmedilmesi isabetsiz ise de hükmün düzeltilerek onanmasına karar verilmedir.

İNTERNET DOLANDIRICILIK

11.Ceza Dairesi Esas:  2007/5408 Karar: 2010/3253 Karar Tarihi: 18.03.2010 ÖZET: Somut olayda, şikayetçinin zararının kontörleri satın alan tanık tarafından giderilmesi nedeniyle etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanma koşulları oluşmadığı gözetilmeden hüküm kurulması, yasaya aykırıdır. '....

Şikayetçi ile eşinin internet ortamında MSN'de iletişim yaptıkları sırada müştekinin eşine ait elektronik posta adresine ait şifreyi bir şekilde elde edip şikayetçi ile sanki eşiymiş gibi görüşmeye devam ederek onu kandırıp cep telefonu için kontör isteyip şikayetçinin MSN'den gönderdiği kontörleri satmak suretiyle haksız yarar sağlayan sanığın eyleminin bilişim sisteminin araç olarak kullanılması suretiyle 5237 sayılı TCK'nın 158/1-f maddesindeki dolandırıcılık suçunu oluşturduğu gözetilmeden yazılı şekilde karar verilmesi..

İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yargıtay Kararı

DOLANDIRICILIK SUÇU - SANIĞIN EYLEMİNİN BİLİŞİM SİSTEMLERİNİN ARAÇ OLARAK KULLANILMASI SURETİYLE DOLANDIRICILIK SUÇUNU OLUŞTURACAĞI. 

BASIN VE YAYIN ARAÇLARININ SAĞLADIĞI KOLAYLIKTAN YARARLANMAK SURETİYLE HÜKÜM KURULMASININ İSABETSİZLİĞİ

ÖZET: Sanığın eyleminin TCK'nun 158/1-f maddesinde düzenlenen bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunu oluşturacağı gözetilmeden yazılı şekilde TCK'nun 158/1-g maddesi gereğince basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle dolandırıcılık suçundan hüküm kurulması isabetsizdir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yorum
  KADER ÖZYAZICI -
  7 Ağustos 2016

  Adaletin küçüldüğü ülkelerde, büyük olan artık suçlulardır.

  Cevapla
 • İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yorum
  NOYAN YÜCEDAĞ -
  1 Eylül 2016

  İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yorum
  ARİ AYŞEN -
  12 Eylül 2016

  İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yorum
  Bo -
  30 Eylül 2016

  Bugün 29 Eylül Perşembe...Fenerbahçe-Feyenord maçı için saat 20:00 civarlarında sözü geçen .......adresi üzerinden kredi kartımı kullanarak 118 tl ödeyip bir adet maç bileti satın almak istedim..Kart ödemesini hemen almalarına ve para çekilene kadar mail yoluyla msjlarıma cevap vermelerine rağmen para çekildikten sonra beni maç saatine kadar "gönderilecek" diye oyalayıp,hatta stada kadar gönderip maç başlamasına rağmen yani saat 22:00 da hala biletimi yollamadılar ve attığım bir ton mailin hiçbirine cevap vermediler..Şu an saat 23:15 ve ben para ödememe rağmen biletimi alamamış ve maça girememiş olarak evime döndüm..

  Cevapla
 • İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yorum
  GÜNEY KUŞ -
  9 Ekim 2016

  İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
 • İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yorum
  ANIL DUR -
  25 Ekim 2016

  İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
 • İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yorum
  Yusuf -
  17 Nisan 2017

  15nisan günü internet üzerinden iddaa için şikeli maç almaya kalktım neyin ne olduğundan hiç haberim yoktu merak üzerine bir kumpasa düştüm satıcıyla kpnuştum instagram da 28binden fazla takipçisi ve en az 10 tane ek hesabı vardır şahsın banka hesabına 100 lira yatırdım ve birdaha ne mesaj alabilfim bide üzerine internet üzerine engel yedim

  Cevapla
 • İnternet Dolandırıcılığı Nedir İhbar Şikayet - Yorum
  Tüketici Alışveriş - İSTANBUL
  3 Ağustos 2018

  Merhaba, Stokta olmayan ürünün satışı neden yapılır ve nikahımda giyecektim ben elbiseyi nikahıma az bir süre kaldı bütçeme göre farklı bir elbise satın alabilmem için ödememi iade etmeleri gerekiyor ve 14 iş günü içerisinde ödemeyi iade edeceklerini belirtiyorlar.

  Cevapla
Yorum Bırak