Atla

İş Kazası Manevi Tazminat Davası


İş Kazası Manevi Tazminat Davası

İş Kazası Manevi Tazminat Davası

İş Kazası Manevi Tazminat Davası

Türkiye’ de çalışma dünyasında hem işçilerin hem de işverenlerin haklarının tam anlamı ile korunabilmesi amacı ile çeşitli düzenlemeler gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede de özellikle meydana gelen iş kazalarında hem işçilerin hem de işverenlerin sorunlarının çözüme kavuşturulabilmesi. Ve beraberinde de hem işçilerin hem de işverenlerin haklarının korunabilmesi hedefi ile İş Kanunu yürürlükte bulunmaktadır.

İşverenin gözetim ve yükümlülüğü altında bulunan işçinin fiziki ya da ruhsal yönden zarara uğraması iş kazası olarak değerlendirilir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ nun 13. Maddesi içerisinde iş kazası ile ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu kanun kapsamında iş kazası, çalışanın işyerinde olduğu esnada, işveren tarafından verilmiş olan işin yerine getirilmesi sırasında, işverene bağlı olarak çalışan işçinin görevli olarak işyeri haricine gönderilmesi sebebi ile asıl işini gerçekleştirmediği zamanda, emziren annenin süt izni saatinde, çalışanın işverenin sağlamış olduğu taşıt ile işin yapıldığı yere gidiş ve gelişi esnasında anında veya sonrasında zarara uğratan olaylar şeklinde tanımlanıyor.

İş Kazasında Tazminatlar

Bu gibi durumlarda iş kazası tazminatı gündeme geliyor. Bu noktada iş kazası tazminatı ise  iş kazası neticesinde fiziksel ya da ruhsal açıdan zarara uğramış olan çalışana ödenmesi gereken tazminat türüdür. Günümüzde iş kazası tazminatının işçi tarafından alınabilmesi açısından iş kazasının işyerinde geçirilmiş olması yeterli bir neden olarak görülür. Bu aşamada işverenin gereklilik teşkil eden güvenlik önlemlerini almış olması gerekliliği bulunmaz. İşyerinde üçüncü kişilerin uygulamalarından veya doğa olaylarından dolayı meydana gelen kazalarda iş kazası tazminatı alınabilmesini mümkün kılırken, bu noktada iş kazalarında, oluşan kaza, görülen iş ve yaşanan zararların uygun sebep dahilinde bulunması gerekir.

İş Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

İş kazası neticesinde işçinin karşı karşıya kaldığı fiziksel ya da ruhsal zararın kısmi olarak karşılanabilmesi amacı ile iş kazası tazminatı alma hakkı bulunur. Bu noktada iş kazası tazminatı talebinde bulunacak bireyler yönünden maddi tazminat ya da manevi tazminat talebi gerçekleştirebilme şansı bulunuyor. İş kazası neticesinde etkin zararlar görmüş olan işçi maddi tazminat talebinde bulunabilir. Bunun yanı sıra iş kazasının ardından manevi tazminat talebinde bulunulabilmesi de mümkün olur.

İş Kazası Nedeniyle Maddi Tazminat

İş kazası sebebi ile maddi tazminat talebinde bulunacak işçilerin. İş kazasının somut zararları ile karşı karşıya kalmış olması gerekliliği bulunuyor. İş kazası ardından maddi tazminat talebinin temel noktası, tedavi giderleri, kazanç kayıpları, çalışma gücünden yoksun kalınması, çalışma gücünün düşmesi gibi pek çok etkenden kaynaklı maddi kayıp ile karşı karşıya kalınması maddi tazminat talebini mümkün kılar.

İş Kazası Nedeniyle Manevi Tazminat

İş kazası neticesinde tazminat talebinde bulunacak işçiler, manevi tazminat da talep edebiliyor. Bu noktada fiziksel zarara uğramış olan işçinin ve vefatı halinde yakınları. Manevi tazminat şartlarının meydana gelmesi halinde bu manevi tazminatı alabiliyor.

İş kazası neticesinde meydana gelen söz konusu zararın beden ve ruh bütünlüğünü yok soymasının veya çalışanın vefatı durumunda iş kazasına uğrayan yakınlarının yaşadığı üzüntü ve kederden dolayı ortaya çıkmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İş Kazası Manevi Tazminat Davası - Yorum
    Mert -
    26 Ocak 2017

    Fabrikada calışırken iş kazası gecirmistim tazminat davası acmak istiyorum nasıl acabilirim? İş Kazası Manevi Tazminat almak için dava açarken izlenecek yol nedir, dava açma masrafı nedir.Bilgi verirseniz sevinirim

    Cevapla
Yorum Bırak