Atla

İş Kazası Temyiz Süresi


İş Kazası Temyiz Süresi

İş Kazası Temyiz Süresi

İş Kazası Temyiz Süresi

İş Mahkemesi doğrulusunda verilen son kararlara başka istinaf yoluna müracaat yapılabilmektedir.

Bu hususta para ile değerlendirilmeyen dava ve işler ile ilgili alınan kararlar hariç.  Miktar ya da kıymeti bin lirayı geçmeyen davalar ile ilgili son kararlar net olmaktadır. İstinaf yoluna başvurma müddeti hüküm yüze başka verilmişse.

Nihai hükmün taraflara tefhimi yokluklarında verilmiş olması halinde tebliğ tarihinden ardından İş kazası Temyiz Müddeti sekiz gün olmaktadır. Bölge adliye mahkemesinin para ile değerlendirilemeyen dava ve işler ile ilgili kararları.

Miktar ya da kıymeti beş bin lirayı geride bıraktığımız davalar ile ilgili son kararlara başka tebliğ tarihinden başlayarak sekiz gün içinde temyiz yoluna başvurulabilmektedir.

Kanun yoluna müracaatlan kararlar, bölge adliye mahkemesi ve Yargıtay doğrulusunda doğrultu maaş içinde istikamete bağlanmaktadır.

İş kazası Temyiz Müracaatı neden Yapılır?

Yapılacak temyiz müracaatı kararı veren Bölge Adliye Mahkemesine bir temyiz dilekçesi verilerek yapabilir. İş Kazası Temyiz dilekçesinde temyiz sebepleri açıkça belirtilmektedir.

İş kazası temyiz itirazlarında en fazla bozma sebepleri arasında, iş ilçesinde kabahat, iş göremezlik raporu ve tazminatın hatalı hesaplanması olarak sıralayabiliriz.

Temyiz Edilmeyen İstinaf Mahkemesi Kararları Ve Detaylar

Bölge adliye mahkemelerinin bozma kararları dışında kalan kararlar içersinde temyiz müracaatı yapılabilmektedir. Ancak hükmedilen cezanın miktarı öneme alınarak kimi İstinaf mahkemesi kararları aleyhine temyiz yasa yolu kapalı olmaktadır.

İş Mahkemelerinde de, ilk derece başka mahkemelerde bulunduğu gibi net olarak verilen hükümlerin dışında olan hükümlere başka istinaf yasa yoluna başvurulabilir.

İş mahkemesi kararlarında Para ile değerlendirilmeyen dava ve işler ile ilgili kararlar hariç, oran ya da kıymeti hududu 3.110 Türk Lirasını geçmeyen davalar ile ilgili son kararlar kesindir.

Ayrıca İstinaf mahkemelerinin temyiz hududu olan 41.530 TL  altındaki kararları da kesindir. Temyiz hududu üstünde verilen kararlar,  yargıtay temyiz edilir.

Bu kararlar Bölge adliye mahkemelerinin vermiş bulunduğu düzelterek ya da yine esas ile ilgili verilen hükümler Yargıtayca yeniden incelenir bu kararlar ya onanır, Yada tamimiyle veya kısmen bozula bilinir.

 Bu halde hüküm hükmü veren bölge adliye mahkemesi ya da makul görülen başka bir bölge adliye mahkemesine yeniden gönderilir.

 İş Kazası Temyiz Süresi ve diğer makaleler için ankara avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak