Atla

İş Kazası Temyiz Süresi


İş Kazası Temyiz Süresi

İş Kazası Temyiz Süresi

İş Kazası Temyiz Süresi

İş Mahkemesi tarafından verilen nihai kararlara karşı istinaf yoluna başvuru yapılabilmektedir. Bu konuda para ile değerlendirilmeyen dava ve işler hakkında alınan kararlar hariç. Miktar veya değeri bin lirayı geçmeyen davalar hakkında nihai kararlar kesin olmaktadır. İstinaf yoluna başvurma süresi karar yüze karşı verilmişse. Nihai kararın taraflara tefhimi yokluklarında verilmiş olması durumunda tebliğ tarihinden itibaren İş Kazası Temyiz Süresi sekiz gün olmaktadır.

Bölge adliye mahkemesinin para ile değerlendirilemeyen dava ve işler hakkındaki kararları. Miktar veya değeri beş bin lirayı geçen davalar hakkında nihai kararlara karşı tebliğ tarihinden başlayarak sekiz gün içerisinde temyiz yoluna başvurulabilmektedir. Kanun yoluna başvurulan kararlar, bölge adliye mahkemesi ve Yargıtay tarafından iki ay içerisinde karara bağlanmaktadır.

İş Kazası Temyiz Süresi

İş Kazası Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapılacak temyiz başvurusu hükmü veren Bölge Adliye Mahkemesine bir temyiz dilekçesi verilerek yapılabilir. İş Kazası Temyiz dilekçesinde temyiz nedenleri açıkça belirtilmektedir. İş Kazası temyiz itirazlarında en çok bozma nedenleri arasında, iş kazasında kusur, iş göremezlik raporu ve tazminatın yanlış hesaplanması olarak sıralayabiliriz.

Temyiz Edilmeyen İstinaf Mahkemesi Kararları Ve Detaylar

Bölge adliye mahkemelerinin bozma kararları dışında kalan kararlar için temyiz başvurusu yapılabilmektedir. Ancak hükmedilen cezanın miktarı dikkate alınarak bazı İstinaf mahkemesi kararları aleyhine temyiz kanun yolu kapalı olmaktadır. İş Mahkemelerinde de, ilk derece başka mahkemelerde bulunduğu gibi net olarak verilen hükümlerin dışında olan hükümlere karşı istinaf yasa yoluna başvurulabilir.

İş mahkemesi kararlarında Para ile değerlendirilmeyen dava ve işler ile ilgili kararlar hariç, oran ya da kıymeti sınırı 3.110 Türk Lirasını geçmeyen davalar ile ilgili son kararlar kesindir. Ayrıca İstinaf mahkemelerinin temyiz sınırı olan 41.530 TL  altındaki kararları da kesindir. Temyiz sınırı üzerinde verilen kararlar,  yargıtay temyiz edilir. Bu kararlar Bölge adliye mahkemelerinin vermiş olduğu düzelterek ya da yine esas ile ilgili verilen hükümler Yargıtayca tekrar incelenir bu kararlar ya onanır, Yada tamimiyle veya kısmen bozula bilinir.  Bu durumda karar hükmü veren bölge adliye mahkemesi ya da makul görülen başka bir bölge adliye mahkemesine tekrar gönderilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak