Atla

İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi


İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi

İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi

İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi

İyi ile kötünün birbirinden ayrılması anlamına gelen temyiz kelimesi hukuki bir terim olarak ilk derece mahkemesi tarafından verilmiş olan kararların yüksek mahkeme tarafından tekrar incelenerek doğru ya da yanlış olduğunun belirlenmesi anlamına gelmektedir.

Burada mahkemelerde hakimler tarafından verilen kararların hatalı olabileceği ihtimali de bulundurularak kişilere böyle bir hak tanınmıştır. Kararın tekrar incelenmesi hatalı olan verilmiş kararların düzeltilmesini sağlayabilir.

Konu iş mahkemelerinin ilgilendiği durumlar olduğunda parasal olarak 2017 yılı için istinaf sınırı 3.110,00 TL  temyiz sınırı ise 41.530,00 TL ve üzerinden görülen davalarda kişilere temyiz yoluna başvurma hakkı tanınmıştır.

İş mahkemelerinin kararları için temyiz yoluna giden kişiler diğer tüm temyiz süreçlerinde olduğu gibi usulen ve maddi hukuk bakımından temyiz başvurusunun incelenmesi ile gerçekleştirilmektedir.

İş mahkemesi tarafından verilmiş kararların temyizi için Yargıtay maddi hukuk incelemesi dahilinde davada öne sürülen delillerle ilgili de çalışmalar yapılmaktadır. Buradan hareketle kişilerin sadece son kararlarla ilgili olarak değil delillerin yanlış değerlendirilmiş olması ile ilgili olarak da temyiz yoluna gitmesi söz konusu olmaktadır. Bir mahkeme kararının temyiz edilmesi mahkemenin sahip olduğu sıfata göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin asliye hukuk mahkemeleri için belirlenmiş olan temyiz süresi tebliğ tarihlerinden bağlamak üzere 15 günken iş mahkemeleri için bu süre 8 gündür. Bu sürelerin başlangıcı ile ilgili olarak ise mahkeme tarafından verilen gerekçeli kararın tebliğ edilmesi kabul edilmektedir.

İş Mahkemeleri Kanunu'na göre temyiz yoluna gitmek için kişilerin tefhim ya da tebliğ ile gerçekleşen kararların ardından 8 günlük sürede başvurusunu yapması gerekiyor.

Eğer kişiler tefhim ve tebliğ tarihini takip eden 8 günlük sürede temyiz yolun gitmezlerse bu davalarda verilmiş olan kararlar kesinlik kazanmaktadır. İş Mahkemeleri tarafından verilmiş olan kararlar kesinleşmeden ilamlı icraya konulabilecek kararlardandır. Bu sebeple borçlu taraflar yapmaları gereken ödemeden kaçmak adına tehir-i icra talebinde bulunabilirler.

İş Mahkemesi Kararlarının İstinafa Başvurusu

İş Mahkemesi tarafından verilmiş olan kararlar üzerine istinafa gitmek isteyenler İş Mahkemeleri Kanunu'nda belirtilmiş olan düzenlemelere göre kanun yoluna gitme haklarını kullanabilmektedir. Para ile ölçülmeyen bir değerin kararda yer aldığı davalar ve işler haricindeki tüm durumlarda bin lirayı geçmeyen tüm kararlar doğrudan kesinlik taşıyan kararlar olarak değerlendirilmektedir.

Kararların verilmesinin ardından tefhim ve tebliğ tarihini takip eden 8 günlük süre içinde kişilerin mutlaka istinaf yoluna başvurması gerekmektedir. İstinaf yoluna giden mahkeme kararlarında ilk derece mahkemeleri tarafından verilmiş olan nihai kararların hukuka uygunluk açısından tekrar değerlendirilmesi yapılmaktadır. Burada maddi olaylar ve deliller ayrıca incelenmektedir.

Bu noktada istinaf incelemesini yapmakla görevli olan adliye mahkemelerinin ilk derece mahkemesinin kararının aksi yönde bir karar vermesi halinde kanundaki şartlar çerçevesinde tekrar bir yargılama yapılması gerektiğine karar vermesi de söz konusu olmaktadır.

İstinaf yoluna başvurma hakkının iş mahkemelerinde kişiye sağlanan haklardan biri olması adil yargılamayla ilgili yaşanabilecek olası sorunların mümkün olduğu kadar azalmasını sağlayacaktır. Bu da mahkemelerden tarafından verilen kesin ve son kararlara güvene artıracaktır.

Hukuki anlamda mahkemeler üzerinde yükümlülüğü bir nebze olsun hafifletecek bu uygulamalar aynı zamanda hukuki denetim işlevlerinin daha nitelikli bir şekilde ortaya konması ve içtihat mahkemelerinin de daya iyi çalışmasını sağlar.

İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmeden İcraya Konur Mu

İş mahkemesi kararının yazılması ve taraflarar tebliğ edilmesi ile icraya konabilir. İstinaf yoluna başvurma, yada Yargıtaya başvurulması icra takibini durdurmaz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi - Yorum
  ONURCAN YORBIK -
  7 Ağustos 2016

  Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi - Yorum
  CAFER ÇAKMAN -
  7 Ağustos 2016

  İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi - Yorum
  EMEL URAL -
  12 Ağustos 2016

  İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi - Yorum
  GAMZENUR DİŞLİ -
  2 Eylül 2016

  İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi - Yorum
  Karadalan -
  4 Ocak 2017

  İş Mahkemesi Kararlarının Kesinleşmesi Davayı açmak istiyorum en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
Yorum Bırak