Atla

İşçi Kıdem Ve İhbar Tazminatı


İşçi Kıdem Ve İhbar Tazminatı

İşçi Kıdem Ve İhbar Tazminatı

İşçi Kıdem Ve İhbar Tazminatı

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, işçinin sözleşmesinin geçerli bir sebebe dayanmadan işveren tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesi halinde 1 yıldan fazla çalışmış olan işçilere verilen tazminattır. Bu durumda işçi haklı, işveren ise haksız konumda bulunur. İşçi haklarını koruma adına oluşturulan bu kanunda işçinin haksız ve habersiz yere işsiz kalmasının engellenmesinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Alabilme Şartları Nelerdir?

* İşçi iş yerinde tam bir yıl süreyle çalışmış olmalıdır.

* İşveren ile arasındaki sözleşme kanunlara uygun olmalıdır.

* İşçi yaşlılık ya da malullük aylığı almak için veya toptan ödeme almak için iş sözleşmesini fesheden kişiler ile erkeklerde askerlik, kadınlarda ise evlilik nedeni ile sözleşmesini feshederek işten ayrılan kişiler, kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

* İşçinin ölümü halinde ise işçinin mirasçıları kişinin kıdem tazminatını almaya hak kazanırlar.

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatı işveren tarafından ödenmektedir. Mahkeme tarafından belirlenen kıdem ve ihbar tazminatının işçiye elden veya banka üzerinden tahsili aradaki uzlaşmaya göre farklılaşır.

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Ödeme Süresi Ne Kadardır?

Herhangi süre yoktur. Davanın sonuçlanmasının ardından işveren işçiye en kısa süre içerisinde tazminatını ödemelidir. Bazı hallerde ise işçinin kabul etmesi şartı ile taksitle ödenebilmektedir. Eğer işçi ile işveren aralarında anlaşırlarsa kıdem ve ihbar tazminatı işveren tarafından taksitlendirilerek her ay işçiye ödenebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşçi Kıdem Ve İhbar Tazminatı - Yorum
  EDA PURTUL -
  7 Ağustos 2016

  Nişanlım la evlendik 2016 da başladığı işten tarihinde dilekçe vererek ayrıldı. 18.01.18 tarihinde nikahımızı kıymıştık. Evli olduğumuz için kıdem tazminatı nekadar alır ayrıca 2017 yılına ait 6 gün yıllık izin alacağı var ve yayla tazminat yatmadı nekadar yatar tam olarak. Teşekkürler şimdiden

  Cevapla
 • İşçi Kıdem Ve İhbar Tazminatı - Yorum
  SEREN KARNAS -
  15 Eylül 2016

  Güvenlik iş sendikasına göre özel güvenlik görevlisinin maaş tespiti asgari ücretle göremi yoksa daha fazla mı olarak yapılır yani mahkeme güvenlik iş sendikasına yazılı sormuş olsa bir özel güvenlik görevlisinin aylık maasi nedir diye bunun hesabı neye göre yapılır demek istiyorum

  Cevapla
Yorum Bırak