Atla

İşçinin Sigorta Primlerinin Eksik Ödenmesi


İşçinin Sigorta Primlerinin Eksik Ödenmesi

İşçinin Sigorta Primlerinin Eksik Ödenmesi

İşçinin Sigorta Primlerinin Eksik Ödenmesi

İşçiler çalışma hayatı boyunca emekli olmayı ve emekliliğinde r,ahat bir şekilde yaşamayı hedeflemektedir. Bu emekliliğe ulaşmak için devletin koymuş olduğu kurallar bulunmaktadır ve konulan şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan birisi de sigorta primlerinin düzenli olarak belirli şartlara göre yatırılmasıdır.

Bu primler ise işveren için bir külfet olarak görülebilmekte ve bu sebeple gerektiği gibi yatırılması mümkün olmayabilmektedir. Bu konuda özellikle primlerin gerçek maaş üzerinden yatırılması oldukça önemli bir konudur. İşçilerin aldıkları maaş üzerinden prim yatırılmasını istemektedir. Ancak bazı durumlarda gerçek maaş üzerinden prim yatırılması mümkün olmamakta ve hatta hiç prim yatırılmadığı da görülebilmektedir.

İşçilerin aldıkları maaşlar üzerinden prim yatırılmaması iş sözleşmesinin haklı iptal nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bu durum için işverene adli para cezası da uygulanmaktadır. Maaş alacakları ve primlerin ödenmemesi konusundaki davalar ve ihtarlar  avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz..

Sigorta Primleri Eksik Yatırılan İşçinin Hakları Nelerdir?

Sigorta primleri eksik yatırılan işçi istemesi durumunda iş sözleşmesini bu neden ile feshedebilmektedir. İş sözleşmesinin haklı bir neden ile feshedilmesi ile işçi kıdem tazminatını almaya da hak kazanmış olacaktır.

Bu hak kazanılan tazminatın ödenmemesi durumunda da işçi yasal yollara başvura bilmektedir. Aynı zamanda işçi bu durumu SGK birimlerine şikayet edebilmektedir.

Yapılacak bu şikayet ile işveren adli para cezası ile cezalandırılacaktır. İşçilerin sigorta primlerinin eksik yatırıldığı veya yatırılmadığı durumlarda ALO 170 numaralı hatta bildirebilmektedir. Aranacak bu ALO 170 numaralı hat ise Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir servistir.

Bu hattın aranması ile çalışma hayatındaki sigorta primleri yanında farklı sorunlar içinde şikayetlerde bulunması mümkün olabilmektedir. Ayrıca çalışma süresi boyunca sigorta primleri hiç yatırılmamış olan işçilerin bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez İl Müdürlüklerine giderek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Çalışma süresi içerisinde sigorta primlerinin eksik yatırılması veya hiç yatırılmaması gibi bir durumla karşılaşan ve bu konuda şikayette bulunacak olan işçilerin bordroları oldukça önemlidir.

Bordrolarda gösterilen maaşlar ile sigorta primleri için SGK'ya bildirilmekte olan maaş arasında fark olması işçinin haklılığı için önemli bir delildir. Bu sebeple işçiler her zaman gerçek maaşlarını gösteren belgelerini saklamalı ve gerektiği durumlarda ispat konusunda kullanmaları gerekmektedir.

Sigorta Primlerinin Eksik Yatırılması Nedeni İle İş Sözleşmesinin Feshedilmesi ve Kıdem Tazminatı

Bu konuda Yargıtay'ın vermiş olduğu karar ile sigorta primleri eksik yatırılan işçinin iş sözleşmesini feshetme hakkı bulunmaktadır. Yapılan bu fesih işlemi derhal fesih olarak kabul edilmektedir.

İşçinin fesih konusunda iradesini bildirdiği gün işi ile alakası kesilebilmektedir. Bu sebepler ile iş sözleşmesini fesheden bir işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Hak edilen kıdem tazminatının ödenmesini de işveren isteyebilecek ve sonrasında kıdem tazminatı için uygulanan yasal prosedürleri uygulayabilecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Yapılacak iş, davalı işverene ait 1042447 sicil numaralı işyerinin ihtilaflı döneme ilişkin ücret bordrolarını davalı işverenden, dönem bordrolarını davalı Kurumdan istemek, davacının imzasını içeren ücret bordrolarının veya başkaca yazılı ücret alma belgelerinin varlığı halinde bunları göz önüne alarak,

İmzalı ücret bordrolarının aksinin eşdeğerde yazılı belge ile ispatlanabileceğini dikkate alarak ücreti tespit etmek, aksi halde öncelikle davacının yaptığı işi somutlaştırıp netleştirmek, benzer işi yapan işyerlerinden gerektiğinde ilgili meslek odasından emsal ücret araştırması yapmak,

Dönem bordrolarında ihtilaflı dönemin tamamında kayıtlı, tarafsız tanıklar saptanarak bunların bilgisine başvurmak, elde edilecek sonuca göre karar vermekten ibarettir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İşçinin Sigorta Primlerinin Eksik Ödenmesi - Yorum
    DEVRİM BAYLAVLI -
    12 Ağustos 2016

    Merhaba 2011 yılında ise basladim. _Ssk pirimlerimiz 4yil asgariden yatirildi sonraki bir sene gene.kismen eksik yatti _fazla mesailerimiz maasa gore degilde sirketin belirledigi rakam uzerinden eksik odendi yani aylik 100 saat mesai yapiyosam benim maasimdan hesaplayip degil de kendi belirledikleri rakamlardan odediler ve ciddi derecede mesai yapiyoruz Bu konularin daha.detaylari var elimde kismen kanitlarim da var dava acmayi dusunuyorum Yardimci olursaniz sevinirim

    Cevapla
Yorum Bırak