İşe İade Davası Açma Şartları | Ankara Avukat | İş Hukuku

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

İşe İade Davası Açma Şartları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > İşe İade Davası Açma Şartları

İşe İade Davası Açma Şartları

İşe İade Davası Açma Şartları

İşe İade Davası ve İşe İade Davası Açma Şartları ele alacak olursak, İş hayatında inişli çıkışlı bir ilişkiler bütünü bulunmaktadır. Bu ilişkiler çoğu zaman çalışan ve müşteri arasında gelişirken çoğu zaman da işverenle çalışan arasında gerçekleşecektir.

Çalışan bazı durumlarda haklı olsa bile işini kaybetmemek adına susmayı tercih edebilir. Bu daha çok müşteri ile yapılan ilişkilerde mümkün olmaktadır. Bazı zamanda haklılığını kanıtlamak için konuşacak bu da işten çıkarılmasına neden olacaktır. O an için yaşanan sorun hiç önemli değildir. Önemli olan çalışanın haklı olup olmadığıdır.

İşe İade Davası Açma Süresi

İşe iade talebi zorunlu olarak arabulucuya başvuru şartı bulunmaktadır. İşçi işe iade talebini 1 ay içinde arabuluculuk merkezine başvuruyu süre olarak yapmak zorundadır. Uzlaşma olmaması halinde ise 14 gün içerisinde iş mahkemesine süre olarak dava açması gerekmektedir.

Çalışan haklı olduğu halde işten çıkarılmışsa önce arabulucuya başvuru yapacak, uzlaşma olmaması halinde işe iadeyi kanıtlayacak delilleri varsa iş mahkemesine başvurarak işe aide davası açabilecektir.

İşe iade davası kazanılırsa verilen karar işverenin çalışanını yeniden işe alması şeklinde olur. İşe iade davasını kazanan kişi işverenine ya kendisi ya da avukatı bireysel giderek işe geri alınması yönünde bir uyarıda bulunacaktır. Bu uyarı karar çıktıktan sonraki 10 gün içerisinde yapılır.

Uyarı ne kadar erken yapılırsa işe dönme süreci o kadar kısaltılmış olacaktır. Kişi işverenine uyarıyı yaptıktan sonraki 1 ay içerisinde işe başlamalıdır. Bu süre içerisinde işveren eski çalışanını işe gelmesi yönünde bilgilendirir ve yeniden sigorta girişi yaparak eski işine ve eski pozisyonuna dönmesini sağlar. Süre dolduğu takdirde işveren hala çalışanı işe almamışsa bu noktada yeni bir dava açma yetkisi ortaya çıkacaktır.

İşe Başlatmama – İşe İade Davası Açma Şartları

İşe iade davası sürecini kazanan ve buna rağmen işine dönemeyen kişiler işe başlatmama davasıyla mağduriyetlerinin giderilmesini isterler.

Mahkeme bu çağrıyı haklı görürse 5 yıla kadar çalışanlara 4 aydan başlayan 5 yıl üzerindeki çalışanlara da 8 aya kadar devam eden bir işe başlatmama tazminatı ödenmesine karar verir.

Bu ödeme işveren tarafından yapılacak olup miktar hakimin kararına göre belirlenir. Hakim bu durumda işsiz geçirilen dönemlerde yaşanan mağduriyeti de göz önüne alarak kaybedilen zaman ve para ile ortak bir çıkarımla aylık ödenmesi gereken bir miktar belirler. Bu miktarın işveren tarafından hesabınıza yatırılmaması durumunda icra yolu açık olacak, İşe İade Davası sonrası  tazminatınızı icra ile tahsil edeceksiniz.

Yargıtay Kararı – İşe İade Davası Açma Şartları

İŞE İADE DAVASI – TARAFLAR ARASINDAKİ İŞ SÖZLEŞMESİNİN BELİRLİ SURELİ OLARAK KABUL EDİLMESİ GEREKTİĞİ – DAVACININ BELİRLİ SURELİ İŞ SÖZLEŞMESİ İLE ÇALIŞMASI HALİNDE İŞE İADE DAVASININ ŞARTLARININ OLUŞMADIĞI – DAVANIN REDDİ

ÖZET: Sözleşmelerin incelenmesinde davacının çadır dikim ustası çalışacağı belirtilmiş olup sözleşmenin diğer hükümlerinin incelenmesinde ve davalının yaptığı işin niteliği de gözetildiğinde, sözleşmenin belirli süreli yapılmasını gerektirir belirli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif açma şartların bulunduğu anlaşılmaktadır.

Bu sebeple taraflar arasındaki iş sözleşmesinin belirli sureli olarak kabul edilmesi gerekir. Davacının belirli sureli iş sözleşmesi ile çalışması halinde işe iade davasının açma şartlarının oluşmadığı kabul edildiğinden davanın reddine karar verilmelidir. Yanılgılı değerlendirme ile karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

İşe İade Davası, Uyuşmazlık taraflar arasındaki ilişkinin belirli sureli iş sözleşmesinin unsurlarını taşıyıp taşımadığı noktasında toplanmaktadır. İşe İade Davası Açma Şartları. Açma şartları, açma şartları nelerdir, açma şartları ile şartları nerede açılır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor