İşe İade Nasıl Olur? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

İşe İade Nasıl Olur?

İşe İade Nasıl Olur?

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

İşe İade Nasıl Olur? | Modern yüzyıl iş dünyası koşulları çerçevesinde hem işverenlerin hem de işçilerin haklarının güvence altına alınabilmesi, güvenliklerinin sağlanabilmesi gibi hususlar dolayısı ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de İş Kanunu uygulamaları bulunmaktadır.

 

İş Kanunu ile birlikte Türkiye’de işverenlerin ve işçilerin iş yaşamları dahilinde karşı karşıya kalmış oldukları haksız durumlarda yetkili mahkemelerden ve kurumlardan bu haksız durumlara ilişkin olarak etkin destek alabilmelerinin yasal olarak güvence altında olmasını sağlamaktadır.

 

Bu çerçevede de çok uzun yıllardır iş dünyasında çok sık şekilde karşı karşıya kalınabilen haksız işten çıkarılma durumlarına işçilerin haklarının İş Kanunu kapsamında güvence altına alınmaktadır.

 

İş Kanunu kapsamında belirlenmiş olan haklarla usule uygun olmayan bir biçimde işten çıkartılan işçi, açacağı işe iade davası ile işine geri alınması doğrultusunda talepte bulunabiliyor.

 

İşveren tarafından fesih ile beraber işten çıkartılmış olan işçinin ihbar, kıdem tazminatı, yıllık izin, fazla çalışma ücretleri ve diğer alacaklarının ödemesinin işveren tarafından gerçekleştirilmesi de kesinlikle işe iade davası açılması açısından herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

 

İşe iade davası nasıl olur konusunda gündeme gelen en önemli sorulardan birisidir. Dolayısıyla işe iade davası, hizmet sözleşmesi geçersiz sebeple feshedilmiş olan işçinin işine geri dönme imkanına sahip olabilmesini mümkün kılabilmekte olan bir dava türüdür.

 

Ancak her ne kadar işçiler açısından önemli bir avantaj oluştursa da her işçi tarafından işe iade davası açılabilmesi mümkün olmaz. Çünkü işe iade davasının açılabilmesi için İş Kanunu kapsamında belirlenmiş olan kriterlere uygun olunması gerekmektedir. | İşe İade Nasıl Olur?

 

İşe İade Nasıl Olur – İşe İade Dava Şartları Nelerdir?

 

İş Kanunu kapsamı dahilinde belirtilen işe iade davası açma şartları;

 

  • İşe iade davası açılacak işyerinde 30 ya da daha fazla işçi çalışıyor olması gerekmektedir.

 

Bu şart işverenin aynı iş kolu içerisindeki birden fazla işyerini de kapsamına aldığından özellikle bir şubedeki çalışan sayından çok o iş kolundaki genel çalışan sayısı göz önünde bulundurulmaktadır.

 

  • İşe iade davası açacak kişinin, aynı işveren altında en az 6 aylık bir çalışma geçmişine sahip olması gereklidir.
  • İşçilerin söz konusu işyerinde belirsiz süreli olarak iş sözleşmesi ile çalışma gerçekleştiriyor olması İş Kanunu kapsamında işe iade davası koşullarından birisidir.

 

Günümüzde pek çok işveren tarafından belirsiz süreli çalışma sözleşmelerinin işçiler yönünden olan hükümlerden korunabilmek hedefiyle sözleşmeyi belirli süreli yapmakta ve sürekli olarak bu sürelerde sözleşme yenilemesi gerçekleştirmektedir.

 

  • İşe iade davalarında iş akdinin işveren tarafından feshedilmesi ve feshin geçerlilik içeren bir sebebe bağlı olmaması gerekir.
  • İşe iade davalarında ayrıca işverenin iş sözleşmesini feshetmesi esnasında bu fesih bilgisini yazılı şekilde gerçekleştirmiş olması ve nedenini de açık biçimde belirtmiş olması gerekir.
  • Bir işyerinde idari pozisyona sahip olan, işyerine işçi alım ve çıkartılmasında sorumlu olan, işyerinin sevk ve idaresinden sorumlu kişilerin hizmet sözleşmesi İş Kanunu’nda belirtilen bu koşullara yönelik olarak uygunluk içeriyor olsa dahi bu işe iade davası hakkından faydalanamamaktadır.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row triangle_shape=”no” css=”.vc_custom_1541621988974{padding-top: 20px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

İşe İade Nasıl Olur? | Sıkça Sorulan Sorular

[/vc_column_text][mkd_accordion style=”accordion”][mkd_accordion_tab title=”İŞE İADE DAVASI – KADIN ÇALIŞANLARIN BEYANLARI – DAVACININ KAÇAMAKLI KABULÜ – DAVACININ İŞ YERİ ÇALIŞANI KADIN İŞÇİLERE KARŞI DAVRANIŞLARININ TACİZ BOYUTUNDA OLDUĞU – FESHİN HAKLI NEDENE DAYANDIĞI”][vc_column_text]ÖZET: Kadın çalışanların beyanları, davacının alınan yazılı savunmasında tanıkların söylediklerini kaçamaklı kabul etmesi, ancak karşı tarafça yanlış anlaşıldığını beyan etmesi karşısında davacının iş yeri çalışanı kadın işçilere karşı davranışlarının taciz boyutunda olduğu,

Bu eylemler karşısında işverence yapılan feshin haklı nedene dayandığı ve devam eden davranışlar ve şikayetler nedeni ile fesih işleminin yasal süresinde yapıldığı anlaşıldığından, davanın reddi yerine, yerinde ve yasal olmayan gerekçelerle kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.[/vc_column_text][/mkd_accordion_tab][/mkd_accordion][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri