Atla

İstifa Sonrası Tazminat Talebi


İstifa Sonrası Tazminat Talebi

İstifa Sonrası Tazminat Talebi

İstifa Sonrası Tazminat Talebi

A. İSTİFA HALİNDE TAZMİNAT HAKKI  B. İSTİFAYA ZORLAMA  C. KIDEM İHBAR TAZMİNATI

YARGITAY: İSTİFA HALİNDE TAZMİNAT HAKKI

 • T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas:  2011/32378 Karar: 2013/28996 Karar Tarihi: 12.11.2013
 • İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI - DAVALI İŞVEREN TARAFINDAN İŞ SÖZLEŞMESİNİN EYLEMLİ OLARAK SONA ERDİRİLDİĞİ - DAVACININ İŞ SÖZLEŞMESİNİN HAKSIZ ŞEKİLDE FESHEDİLDİĞİNDEN KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI TALEPLERİNİN KABULÜ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI
 • ÖZET: işyerine giriş çıkışlarının engellendiğini, işyeri tarafından istifaya zorlandığını ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma, hafta ve genel tatil alacaklarını istemiştir.
 • ....Davalı işveren tarafından iş sözleşmesi ... tarihinde eylemli olarak sona erdirilmiştir. Bu tarihten sonra işçinin ... tarihinde yaptığı fesih hukuki sonuç doğurmaz. Davacının iş sözleşmesi ... tarihinde işverence eylemli olarak haksız şekilde feshedildiğinden kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken, bu taleplerin reddi hatalıdır.
YARGITAY; İSTİFA SONRASI TAZMİNAT
 • T.C. YARGITAY 22.Hukuk Dairesi Esas:  2014/5867 Karar: 2014/4888 Karar Tarihi: 06.03.2014
 • İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - İSTİFA İBRANAME VE YILLIK İZİN İBRASINA İLİŞKİN BELGELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKLİLİĞİ - İBRALARIN SAVUNMA İLE DE ÇELİŞMEDİĞİ DİKKATE ALINARAK TÜM TALEPLERİN REDDİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU
 • ÖZET: Dosya içeriğine göre, daha önce bozma ilamı ile istifa, ibraname ve yıllık izin ibrasına ilişkin belgelerin değerlendirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Mahkemece bu hususta davacı isticvap edilmiş, imzaların işçiye ait olduğu anlaşılmış, bir irade fesadı da iddia ve ispat olunmadığından kıdem tazminatı talebinin reddi ile diğer alacaklar hüküm altına alınmıştır. Oysa söz konusu belgelerin içeriğinde yer alan yıllık izin ücreti, fazla çalışma ve ulusal bayram genel tatil ücreti yönünden de geçerli bulunduğu açıktır. İbraların bu anlamda savunma ile de çelişmediği dikkate alınarak tüm taleplerin reddine karar verilmesi gerekirken kabulüne karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • CEMRE ATEŞÇİ -
  14 Ağustos 2016

  İstifa Sonrası Tazminat Talebi Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
Yorum Bırak