Atla

İştirak Nafakası Nafakanın Artırılması Davası


İştirak Nafakası Nafakanın Artırılması Davası

İştirak Nafakası Nafakanın Artırılması Davası

İştirak Nafakası Nafakanın Artırılması Davası

İştirak Nafakasının Artırılması davası, davalının ikametgahı Aile Mahkemesi’nde açılabileceği gibi davacının ikametgahı Aile Mahkemesi’nde de açılabilir. Küçüğe fiilen bakan ana veya baba, diğerine karşı çocuk adına nafaka davası açabilir. 

Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder, ödemiş olduğu nafakaya da iştirak nafakası denir. 

Çocuk ergin olması durumunda dahi, çocuğun eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler, bu şartlar altında çocuk nafaka talep edebilir.

Durumun değişmesi halinde hakim, istem üzerine nafaka miktarını yeniden belirler veya nafakayı kaldırır. Nafakanın, yükümlülerin bir veya bir kaçından istenmesi hakkaniyete aykırıysa.

Hakim, onların nafaka yükümlülüğünü azaltabilir veya kaldırabilir. Hakim, istem halinde, irat biçiminde ödenmesine karar verilen nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

Yargıtay Kararı - İştirak Nafakası Nafakanın Artırılması Davası

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas: 2016/5656 Karar: 2016/9825 Karar Tarihi: 23.06.2016

İŞTİRAK NAFAKASI DAVASI.

MÜŞTEREK ÇOCUK İÇİN HÜKMEDİLEN İŞTİRAK NAFAKASI MİKTARININ AZ OLUŞU - HAKKANİYET İLKESİNE AYKIRI OLDUĞU - HÜKMÜN BOZULDUĞU.

ÖZET: mahkemece; nafakanın niteliği, nafaka yükümlüsü davalı babanın tespit edilen gelir durumu, müşterek çocuk ...için daha evvel hükmedilen nafaka tarihi ile eldeki dava arasında geçen süre, müşterek çocukların yaşı ve ihtiyaçları nazara alındığında,

Müşterek çocuk ...için artırılan iştirak nafakası miktarı ile müşterek çocuk ...için ise hükmedilen iştirak nafakası miktarı az olup, TMK'nun 4.maddesinde vurgulanan hakkaniyet ilkesine aykırı görülmüş ve bozmayı gerektirmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

450 TL tedbir nafakasının 1.500 TL’ye çıkartılmasını talep etmiş, mahkemece kadının nafaka artırım talebi yönünden kadının talebinin tamamı kabul edilerek, TMK’nun 197. maddesinden kaynaklanan tedbir nafakasının 1.500 TL’ye çıkartılmasına karar verilmiştir

Tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumlarına, nafakanın niteliğine, günün ekonomik koşullarına ve özellikle davalının gelirine göre davacı lehine artırılan tedbir nafakası miktarı hak ve nesafete uygun olmayacak şekilde fazladır.

Mahkemece; davacının geçimi ve bakımı için gerekli, davalının geliri ile orantılı olacak şekilde, TMK’nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak, tedbir nafakasının uygun bir miktarda arttırılması gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İştirak Nafakası Nafakanın Artırılması Davası - Yorum
  MAİDE KILIÇ -
  13 Ağustos 2016

  İştirak Nafakası Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • İştirak Nafakası Nafakanın Artırılması Davası - Yorum
  BERKAY DÖNER -
  21 Eylül 2016

  selam,yoksulluk nafakası artışı aralık/2017 de kesinleşti. mahkeme her yıl üfe artışı talep etti.aralık sonuna kadar tüfe 22-25 , üfe ise40-50 arasında olabilir.emekli maaşımdan başka gelirim yok.emekliler tüfe zammı alıyor.böylece benim maaşım kadına tanınan üfe artışı karşısında artışın tamamı nafakaya gidecek.bu haksızlık değilmi? yani bana düşük tüfe, nafakaya yüksek orandan üfe artışı...mahkemeye üfe artşının tüfeye dönüştürülmesi için dava açabilirmiyiz?malum kiralar üfe den tüfeye dönüştü.

  Cevapla
Yorum Bırak