Atla

İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları


İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları

İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları

İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları

Mobbing dünya genelinde giderek artmaya devam eden bir tür psikolojik şiddet olarak ülkemizde de giderek artan oranlarda uygulanıyor. İşyerinde çeşitli yöntemler kullanılarak uygulanan, bir veya daha fazla kişiye yönelik olarak sistematik bir biçimde yapılan, buna karşılık fiziksel değil psikolojik olarak uygulanan yıldırma yöntemi veya yöntemleri olarak tarif edilebilir.

Ülkemizde vak'alarıyla sıklıkla karşılaşmaya başlasak ve hatta mobbing ile ilgili davalar yoğunlaşmaya başlamış olsa da.

Doğrudan mobbing için düzenlenmiş bir kanun yoktur. Bununla birlikte mobbing, insan haysiyeti, şerefi, dini değerleri, ırk ve cinsiyetiyle ilgili aşağılayıcı, sözlü taciz ve benzeri eylemlerle uygulanan mobbing için, bu konularla alakalı farklı kanunlar içerisinde pek çok madde vardır.

Anayasal eşitlik ilkesinden hareketle veya insan şeref, haysiyet ve onurunu korumak amacıyla düzenlenmiş olan kanunlar kapsamında pek çok kanun maddesi ele alınarak görülebilen bir dava türüdür.

Türkiye’ de Mobbing Uygulamaları Nelerdir?

İşverenlerin çeşitli nedenlerde ama en çok da. İşçisine ödeyeceği tazminat ve ödemelerden kaçmak için istifa etmesini sağlamak amacıyla uyguladığı mobbing dışında. Aynı iş yerinde ustabaşı, daha eski çalışan, müdür ve benzeri yetkililer tarafından bir veya birkaç işçiye birden uygulanabiliyor.

Sistemli bir şekilde aşağılama, yok sayma, görmezden gelme, aşağılayıcı sözler söyleme, kızma, bağırma, yaptığı işi eleştirme, özel yaşamını eleştirme, belirli bir engeli veya kusuru varsa alay etme, hakkında dedikodu çıkarma ve benzeri yöntemlerin kullanılması yoluyla işçi üzerinde psikolojik bir baskı ve şiddet uygulanması Mobbing davası açabilmek için yeterlidir.

Mobbing davalarında uygulanan psikolojik baskı ve psikolojik şiddetin boyutu ve içeriği, davacı taraf tarafından ispatlanmalıdır. İşçi eğer yaşananları kanıtlayabileceğini düşünüyorsa, aynı işyerinde çalışmaya devam etmesine gerek yoktur ve istifa edebilir.

Kazanılmış olan hakları dava sonucunda kazanırsa iade edilecektir. Bununla birlikte bu davaların en zor kısmı, uygulanan baskı ve şiddetin kanıtlanmasının zorluğudur.

Aynı işyerinde çalışan tanıkların tanıklıkları etkili bir kanıt olsa da, bu tanıklıklara fazlaca güvenilemez. Uygulanan şiddetin içeriği ve boyutu için en iyi yöntemlerden biri, işçinin delil olarak mahkemede kullanılmasını hedefleyerek, yaşananlarla ilgili detaylı bir günlük tutmasıdır.

Hangi gün? Nerede? Tam olarak ne oldu, ne söylendi, ne yapıldı? Bunlar olurken kimler vardı ve benzeri şekilde detaylı olarak verilerin tutulması, mobbingle ilgili mahkemeye iyi bir delil olarak sunulabilir.

Mobbing geniş kapsamıyla kişinin kişilik haklarına yapılan bir saldırı olduğu için, Türkiye Anayasası ve yanı sıra düzenlenmiş pek çok kanun kapsamında uygulanan suçlar olarak da değerlendirilmelidir.

Bu kapsamda pek açıdan ele alınması gereken bir dava türüdür. Ve bir iş hukuku avukatın uzmanlığı hem davanın kazanılması ve ham de davacı için en fazla hak kazanımlarının elde edileceği yöntemi belirleyebilmek açılarından önemlidir. Olayların kanıtlanması ve sürecin doğru bir şekilde işleyebilmesini sağlamak için, bir avukatın uzmanlığından yararlanmanız önemlidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları - Yorum
  ALP ARMAĞAN -
  9 Ağustos 2016

  İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları - Yorum
  SEDANUR MEMİŞOĞLU -
  19 Ağustos 2016

  İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
 • İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları - Yorum
  BATURHAN SERTDEMİR -
  21 Ağustos 2016

  İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları - Yorum
  CEMİLE ÇAMTOSUN -
  1 Eylül 2016

  İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
 • İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları - Yorum
  Kırtay -
  25 Kasım 2016

  İşyerinde Psikolojik Baskı-Mobbing Davaları Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
Yorum Bırak