Atla

İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz


İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz

İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz

İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz

Tanıma ve tenfiz davası italya veya Avusturya'da yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları hukuki sorunlarını çözmek nedeniyle yaşadıkları mahkemeye başvuru yaparak almış oldukları yabancı mahkeme kararının kesinleşmesi halinde Türkiye'de de hukuki sonuç doğurması ve geçerli hale gelmesini sağlamak adına açılan davalardır.

Yabancı mahkeme kararları boşanma, vasiyet, miras, vasilik yada çekişmeli davalar dışında, çekişmesiz açılan yargı davalar sonucu verilmiş ve kesinleşmiş bunun sonucu olarak icra kabiliyeti özelliği kazanmış bağlayıcı olan tüm kararlar ile hakem kararları da tanınması ve tenfiz edilmesi mümkündür.

Tanıma ve tenfiz, yabancı memlekette alınmış kararın Türkiye de uygulama gereği, yani geçirli hala gelme yada getirilme için ülkeler arasında yapılan anlaşmalar gereği uzun yargılama yapmadan kararların geçerli hale getirilmek istenmiştir.

Yeni çıkan değişik kanun maddeler ile daha kolaylaştırılmaya çalışılsada, eşlerin birbirlerinde kopması veya bir daha bir araya gelememesi sebebiyle, nüfusa yapılan müracaatlar boşanmış eşlerin beraber başvuru yapma zorunluluğu nedeniyle yerine getirilememektedir.

İtalya ve Avusturya Türklerin yoğun yaşadığı ve ülkemizden geniş göç almış ülkelerdendir. Dolayısıyla bu sorun bu ülkelerde de yaşayan vatandaşlarımızın yaşadığı açık ve nettir. Diğer makalelerde net olarak belirtmemize rağmen burada kısaca bahsedilmiştir.

İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Açılır

Tanıma ve tenfiz, edilmesi dava konusuna göre görevli mahkemeye dilekçe ile başvuru yapılarak dava açılması ile olmakadır.

Örneğin yabancı mahkemeden boşanmaya dair alınmış karar var ise Türkiye de dava Aile Mahkemesinde açılır. Eğer kararda icra edilecek husu nedeniyle tenfiz kararı istenirse görevli mahkeme olan Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Tenfiz davası açılırken şu kurala dikkat edilmesinde fayda vardır. Tenfiz davası açılmada en önemlikural hukuki faydasının bulunmasır.

Tanıma ve tenfiz davasında görevli mahkemenin belirlenmesi ile açılan davanın hangi yerde yetkili mahkemeye açılacağı kuralının belirlenmeside şu şekilde yapılmaktadır.

Dava açan kişilerin Türkiyedeki mernis adres kayıt sistemindeki kayıtlı olduğu adres olmaktadır. Eğer mernis adres kayıtı yoksa, özel düzenleme ile belirlenen 3 büyük şehir olan Ankara,  İstanbul ve İzmir illeridir.

tanıma tenfiz davası 2018

İtalya Şehirleri - İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz

Adria, Aeolian Islands, Agrigento, Alessandria, Alghero, Ancona, Aosta, L'Aquila, Arezzo, Ascoli Piceno,Asti, Avellino, Bari, Barletta, Belluno, Benevento, Bergamo, Biella, Bologna, Bolzano, Brescia, Brindisi, Cagliari,

Campobasso, Caltanissetta, Capri, Capua, Carrara, Caserta, Castrovillari, Catania, Catanzaro, Cattolica, Cenova, Cesena, Chieti, Chioggia, Como, Cosenza, Cremona, Crotone, Cuneo, Elba,

Empoli, Enna, Fabriano, Feltre, Ferrara, Floransa, Foggia, Forlí, Frosinone, Gorizia, Grosseto, Iglesias, Imperia, Isernia, Latina, Lecco, Livorno, Lucca, Macerata, Mantova, Massa, Matera, Mazara del Vallo, Messina, Milano ( Milan), Modena, Molfetta, Monza, Napoli ( Naples), Narni, Norcia,

Novara, Nuoro, Olbia, Oristano, Orvieto, Osimo, Ostia, Otranto, Padova ( Padua), Palermo, Pantelleria, Parma, Pavia, Pelagie Islands, Perugia, Pesaro, Pescara, Piacenza, Piazza Armerina, Pistoia, Pisa, Pordenone, Potenza, Prato, Ravenna, Reggio di Calabria, Reggio nell' Emilia, Rieti, Rimini, Roma,

Rossano, Rovigo, Salerno, Sassari, Savona, Sondrio, Siena, Siracusa, La Spezia, Spoleto, Taranto, Tarviso, Tempio Pausania, Teramo, Terni, Todi, Torino ( Turin), Trapani, Trento, Treviso, Trieste,

Udine, Varese, Vasto, Venedik ( Venice), Vercelli, Verona, Viareggio, Vicenza, Viterbo, Vittorio Veneto, İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
    SEVDA AKÇINAR -
    16 Ağustos 2016

    İtalya Avusturya Boşanma Tanıma Tenfiz Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

    Cevapla
Yorum Bırak