Atla

İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi


İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi

İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi

İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi

İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi, Alacağı konusunda olarak elinde bir mahkeme ilamı yada kambiyo senedi (Çek, bono). Yoksa alacaklı alacağının hüküm altına alınması içerisinde mahkemede alacak davası açabileceği gibi direk ilamsız icra yolu ile takip yapabilecektir.

Alacaklı alacağının tahsili içerisinde İlamsız icra takibinde yer alırken herhangi bir dayanak vesika göstermesi mecburi değildir. Ancak takip talebinde ki alacağa kontrat, makbuz, fatura ve irsaliye gibi belgeler dayanak gösterilebilir. 

Çek ve bono ile kambiyo senetlerine özgü takip gerçekleşebileceği gibi bono ve çek dayanak gösterilerek ilamsız icra takibinde de bulunabilir. Bu halde da borçlunun ödeme buyruğuna itiraz etmesi ile takip duracak, takibin devamı içerisinde alacaklı itirazın iptali davası açmak halinde olacaktır. 

Alacaklı borçlunun ödeme buyruğuna itiraz etmesi üstüne mutlaka alacak talebinde talep ettiği oran üstünden itirazın iptalini talep etmek mecburiyetinde değildir. Takip talebinde talep ettiği miktardan daha düşük oran içerisinde itirazın iptalini isteyebilir. Bu halde mahkeme yargılama sonucu alacaklının alacağının yer aldığını ve takibin devamına hüküm verilecektir.

Yargıtay Kararı - İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi

İtirazı ve itirazdan kısmen vazgeçmeyi öğrenmiş sayılması gerektiği. İtirazın öğrenilmesinden itibaren bir senelik hak düşürücü müddet içersin de dava açılmasının dava şartlarından bulunduğu ve davanın bir senelik hak düşürücü süreden ardından açıldığı gerekçesiyle davanın hak düşürücü müddet hasebiyle reddine hüküm verilmiş, 

Karar davacı vekili doğrulusunda temyiz edilmiştir. İİK'nın 67/1. maddesine göre alacaklı, borçlu tarafın itirazının kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren, itirazın iptali için 1 sene içerisinde mahkemeye başvurmak zorundadır.

 Ankara Avukat  sayfasında diğer makalelerine göz atabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi - Yorum
  SÜLEYMAN İĞDE -
  10 Ekim 2016

  İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi - Yorum
  Figen -
  11 Mart 2017

  İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi - Yorum
  -
  20 Eylül 2017

  Başlık ile içerik birbirinden tamamen farklı. Başlıkta "İtirazın İptali" davası yazılıyken içerikte yer alan Yargıtay kararı "İtirazın İptali" davası hakkında verilmiş bir karardır. İtirazın iptali ile İtirazın Kaldırılması davası görev, yargılama usulü, zaman aşımı ve dava şartları bakımından birbirinden farklı davalardır.

  Cevapla
Yorum Bırak