Atla

İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi


İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi

İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi

İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi

İtirazın İptali Davası Zamanaşımı SüresiAlacağı konusunda olarak elinde bir mahkeme ilamı yada kambiyo senedi (Çek, bono). Yoksa alacaklı alacağının hüküm altına alınması içerisinde mahkemede alacak davası açabileceği gibi direk ilamsız icra yolu ile takip yapabilecektir. Alacaklı alacağının tahsili içerisinde İlamsız icra takibinde yer alırken herhangi bir dayanak vesika göstermesi mecburi değildir. Ancak takip talebinde ki alacağa kontrat, makbuz, fatura ve irsaliye gibi belgeler dayanak gösterilebilir. Çek ve bono ile kambiyo senetlerine özgü takip gerçekleşebileceği gibi bono ve çek dayanak gösterilerek ilamsız icra takibinde de bulunabilir. Bu halde da borçlunun ödeme buyruğuna itiraz etmesi ile takip duracak, takibin devamı içerisinde alacaklı itirazın iptali davası açmak halinde olacaktır. Alacaklı borçlunun ödeme buyruğuna itiraz etmesi üstüne mutlaka alacak talebinde talep ettiği oran üstünden itirazın iptalini talep etmek mecburiyetinde değildir. Takip talebinde talep ettiği miktardan daha düşük oran içerisinde itirazın iptalini isteyebilir. Bu halde mahkeme yargılama sonucu alacaklının alacağının yer aldığını ve takibin devamına hüküm verilecektir.

Yargıtay Kararı - İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi

İtirazı ve itirazdan kısmen vazgeçmeyi öğrenmiş sayılması gerektiği. İtirazın öğrenilmesinden itibaren bir senelik hak düşürücü müddet içersin de dava açılmasının dava şartlarından bulunduğu ve davanın bir senelik hak düşürücü süreden ardından açıldığı gerekçesiyle davanın hak düşürücü müddet hasebiyle reddine hüküm verilmiş, karar davacı vekili doğrulusunda temyiz edilmiştir. İİK'nın 67/1. maddesine göre alacaklı, borçlu tarafın itirazının kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren, itirazın iptali için 1 sene içerisinde mahkemeye başvurmak zorundadır. Ankara Avukat 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SÜLEYMAN İĞDE -
  10 Ekim 2016

  İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Figen -
  11 Mart 2017

  İtirazın İptali Davası Zamanaşımı Süresi Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • -
  20 Eylül 2017

  Başlık ile içerik birbirinden tamamen farklı. Başlıkta "İtirazın İptali" davası yazılıyken içerikte yer alan Yargıtay kararı "İtirazın İptali" davası hakkında verilmiş bir karardır. İtirazın iptali ile İtirazın Kaldırılması davası görev, yargılama usulü, zaman aşımı ve dava şartları bakımından birbirinden farklı davalardır.

  Cevapla
Yorum Bırak