Atla

Kamulaştırma Davaları


Kamulaştırma Davaları

Kamulaştırma Davaları

 

Kamulaştırma Davaları

A. KAMULAŞTIRMA BEDELİ, B. KAMULAŞTIRMA DAVASI ZAMANAŞIMIKAMULAŞTIRMA DAVALARIİdareler kanunlarla yapmak yükümlülüğünde bulundukları kamu hizmetlerinin veya teşebbüslerinin yürütülmesi için gerekli olan taşınmaz malları, kaynakları ve irtifak haklarını; bedellerini nakden ve peşin olarak veya 4.11.1983 tarih ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nda belirtilen hallerde eşit taksirlerle ödemek suretiyle Kamulaştırma yapabilirler.KAMULAŞTIRMA BEDELİKamulaştırma bedeli "Kıymet Takdiri Komisyonu" tarafından tespit edilir.
 • Kamulaştırmaya konu taşınmaz malın maliki tarafından mahkemece yapılan tebligat gününden, kendilerine tebligat yapılamayanlara tebligat yerine geçmek üzere mahkemece gazete ile yapılan ilan tarihinden itibaren otuz gün içinde, kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda iptal davası açılabilir.
 •  İdari yargıda açılan davalar öncelikle görülür.
 •  İştirak halinde veya müşterek mülkiyette, paydaşların tek başına dava hakları vardır.
 •  Kamulaştırma işlemine karşı ancak işlemin bir bütün halinde tekemmül etmesinin ardından dava açılabilmektedir. İşlemin tekemmül etmesi için yasada sayılan aşamaların tamamlanması ve idarece açılan bedel tespiti ve tescil davası dilekçesinin kayıt malikine tebliği gerekmektedir. Bu süreç tamamlanmadan açılacak iptal davasının dinlenme olanağı bulunmamaktadır. Zira bu işlemler tek başlarına kesin ve yürütülmesi zorunlu işlem niteliği taşımamaktadırlar. Kamulaştırma Davaları
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ÖZER ERKÖSE -
  16 Ağustos 2016

  Kamulaştırma Davaları Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Sarıaltun -
  5 Ocak 2017

  Kamulaştırma Davaları Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Lalezar -
  13 Şubat 2017

  Kamulaştırma Davaları Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak