Atla

Kamulaştırma Davaları


Kamulaştırma Davaları

Kamulaştırma Davaları

Kamulaştırma Davaları

KAMULAŞTIRMA BEDELİ, KAMULAŞTIRMA DAVASI ZAMANAŞIMI

KAMULAŞTIRMA DAVALARI

İdareler kanunlarla yapmak yükümlülüğünde bulundukları kamu hizmetlerinin veya teşebbüslerinin yürütülmesi için gerekli olan taşınmaz malları, kaynakları ve irtifak haklarını; bedellerini nakden ve peşin olarak veya 4.11.1983 tarih ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nda belirtilen hallerde eşit taksirlerle ödemek suretiyle Kamulaştırma yapabilirler.

KAMULAŞTIRMA BEDELİ

Kamulaştırma bedeli “Kıymet Takdiri Komisyonu” tarafından tespit edilir.

 • *Kamulaştırmaya konu taşınmaz malın maliki tarafından mahkemece yapılan tebligat gününden, kendilerine tebligat yapılamayanlara tebligat yerine geçmek üzere mahkemece gazete ile yapılan ilan tarihinden itibaren otuz gün içinde, kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda iptal davası açılabilir.
 • * İdari yargıda açılan davalar öncelikle görülür.
 • * İştirak halinde veya müşterek mülkiyette, paydaşların tek başına dava hakları vardır.
 • * Kamulaştırma işlemine karşı ancak işlemin bir bütün halinde tekemmül etmesinin ardından dava açılabilmektedir. İşlemin tekemmül etmesi için yasada sayılan aşamaların tamamlanması ve idarece açılan bedel tespiti ve tescil davası dilekçesinin kayıt malikine tebliği gerekmektedir. Bu süreç tamamlanmadan açılacak iptal davasının dinlenme olanağı bulunmamaktadır. Zira bu işlemler tek başlarına kesin ve yürütülmesi zorunlu işlem niteliği taşımamaktadırlar.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kamulaştırma Davaları - Yorum
  ÖZER ERKÖSE -
  16 Ağustos 2016

  Kamulaştırma Davaları Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Kamulaştırma Davaları - Yorum
  Sarıaltun -
  5 Ocak 2017

  Kamulaştırma Davaları Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Kamulaştırma Davaları - Yorum
  Lalezar -
  13 Şubat 2017

  Kamulaştırma Davaları Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak