Atla

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası


Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Yurt dışında yapılacak olan boşanmaların ülkemizde de geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır. Bu davanın açılmaması ve yurt dışında alınan kararın ülkemizde bir geçerliliği olmadığı anlamına gelmektedir.

Bu durumda bu kişilerin ülkemizde hala boşanmış olmadığı anlamına gelmektedir. İleride yapılacak evlilik ve ülkemizde bulunan zamanda nafaka, tazminat ve velayet gibi hakların alınamaması anlamına gelmektedir.

Bu durumun olmaması yurt dışında, Türklerin çok yaşadığı Kanada gibi ülkelerde boşanma mahkeme tarafından yapıldığında ülkemizde de tanınması gerekmektedir. 

Sorunsuz bir şekilde kanada tanıma tenfiz davası açılması için mahkeme kararının bir dilekçe ile birlikte ülkemizdeki mahkemelere sunulması gerekmektedir. Bu şekilde dava açılarak karar ülkemizde de tanınacaktır. Bu davaların açılmasında sorunsuz bir şekilde işlemlerin yürütülmesi için ülkeye gelmek gerekli değildir.

Bir avukata vekalet verilerek ve istenilen evraklar avukata gönderilerek de bu işlemler yapılabilmektedir. Bu sayede kolay bir şekilde Türkiye'deki işlemlerin yapılması sağlanabilmektedir. Gerekli evrakların avukat tarafından alınması ve tercümelerinin yapılması ile mahkemeye sunularak davanın açılması sağlanabilmektedir.

Başarılı bir şekilde tanıma ve tenfiz davası açılması için evraklar toplanarak avukat davayı tek celsede sonuçlandırabilmektedir. Alınacak karar ile boşanma ülkemizde de geçerli hale gelecektir.

Sonrasında kararın nüfus müdürlüğe götürülerek kayıtların düzenlenmesi ve evliliğin nüfus kayıtlarından silinmesi sağlanabilmektedir.

Bu şekilde boşanma konusundaki tüm işlemler avukat tarafından yapılmış olacaktır. Kanada veya farklı bir ülkede yapılacak boşanmalarda mahkemenin verdiği yasal kararın ülkemizde de geçerli olması bu davaların görülmesi ve kararın ülkemizde de tanınması ile olmaktadır.

Bu işlemin yapılması ve davanın açılması konusunda başarının sağlanması mümkün olabilmektedir. Sorunsuz bir şekilde davaların açılması için mahkeme kararının sunulması gerekmektedir. Bu işlemler için Davacı tarafın mahkemeye gelmesi gerekmemektedir.

Bu sebeple avukatlar aracılığı ile bu tanıma ve tenfiz davası görülebilmektedir. Bu davalara davalı olan tarafında gelmesi gerekmemektedir. Sadece tebligat gönderilmesi ve eline ulaşmış olması gerekmektedir. Tebligatın davalı tarafa ulaşmaması durumunda bir kararın alınması mümkün olmayacaktır. Bu işlemlerin yapılması ile davaların görülmesi ve sonuçlanması mümkün olacaktır.   

yurtdışı boşanma kararının tanınması

*Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz için,Kanada Mahkemeleri tarafından  verilen boşanma kararı Türk Mahkemesinde tanınmadıkça taraflar halen evli göründüklerinden tekrar evlenmeleri de mümkün değildir. Taraflar bir şekilde başkaları ile evlenmiş olsalar da bu evlenmeler hükümsüzdür.

*Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz için, Kanada MAHKEMELERİNCE verilmiş olan boşanma kararı Türkiye'de mahkeme tarafından tanınmadıkça, Türk Hukukunca taraflar evli sayılır. (HALA EVLİSİNİZ). Bunun neticesi olarak, eşin yasal miras hakları ve evlilikten kaynaklanan diğer hakları devam eder.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak