Atla

Kapalı Açık Fatura İcra Takibi


Kapalı Açık Fatura İcra Takibi

Kapalı Açık Fatura İcra Takibi

Kapalı Açık Fatura İcra Takibi

Ticari iş ve faaliyetlerde fatura çok fazla şekilde kullanılmaktadır. Hukukumuzda fatura ile ilgili düzenlemeler Türk Ticaret Kanunu ile Vergi Usul Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda yapılmıştır. Faturanın tanımı Vergi Usul Kanunu'nda yapılmıştır. İlgili kanun 229. maddeye göre fatura; satılan emtia veya yapılan iş karşılığında düzenlenmektedir. Müşteri aldığı ürün ya da hizmet karşısında borçlanmakta ve bu borçlanılan meblağ faturada gösterilmektedir. Buna göre emtiayı satan veya işi yapan tarafından müşteriye verilen ve borçlanılan meblağın gösterildiği ticari vesikaya fatura denmektedir.

Hukukta iddia ispatı çeşitli yollarla mümkün olmaktadır. İspat araçları kanunun kabul ettiği ölçüde sunulur ve iddia ispatı sağlanır. Ticaret hayatında yapılan her işlemin sonucunu ve düzenlenen belgelerin hukuki niteliğini bilmek çok önemlidir. Burada ‘'basiretli bir tacir gibi davranarak'ibaresi aslında bu önemi oldukça açık etmektedir. Ticaretle uğraşan herkes pek çok defa fatura düzenlemekte ve bu düzenlenen faturalar hukuki açıdan pek çok sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Faturayı sunan yani mal veya hizmeti veren tarafın imza ya da kaşesi, faturanın üst kısmındaysa açık faturadan bahsedilmektedir. Eğer imza ya da kaşe faturanın alt kısmında ise fatura kapalı olarak nitelik taşımaktadır. Bu farklılık çok önemlidir. Herhangi bir mal ya da hizmet alımında gerekli olan ve alınması gereken bedelin, alınıp alınmadığına ispat taşıyan niteliktedir.

Kapalı Ve Açık Fatura Nedeniyle İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır?

Fatura ile ilgili itiraz konusu ve ilgili konu için geçerli olan süre, Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiştir ve 21. madde de gerekli açıklamalar yapılmıştır. Eğer bir kimse ticari bir işletmeden herhangi bir mal ya da hizmet alımı yaparsa,  kendisine fatura verilmesini ve alınan hizmet ya da malın bedeli ödenmişse de bu ödemenin faturada gösterilmesini isteyebilir.

Eğer fatura alan kişi, faturayı aldığı tarihten itibaren 8 gün içerisinde herhangi bir itirazda bulunmaz, faturanın içeriği ile ilgili olarak herhangi bir itirazla gelmezse, ilgili içeriği kabul etmiş sayılmaktadır. Aynı şekilde yapılan açıklama içeriğini doğrulayan bir yazının yani teyit mektubunun alınmasından itibaren sekiz gün içinde itiraz olmazsa, teyit mektubunun yapılan sözleşme ve açıklamaya uygunluk sağladığı kabul görmektedir. Açıklamalar tüm iletişim ve bilişim yolları ile veya sözlü olarak yapılmış olabilmektedir.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu 187. maddeye göre, tarafların üzerinde uyuşma gösteremedikleri vakalar ispatın konusunu oluşturmaktadır. Bahsi geçen vakalar için delil gösterilmesi gereklidir. Eğer faturayı alna kişi, faturayı aldığı zamandan itibaren sekiz gün içinde itirazda bulunmazsa, faturanın içeriğini kabul etmiş sayılır. Bu kabule ilişkin durum aslında faturayı, yazılı delil niteliğine taşımaktadır.

Kapalı Fatura-Açık Fatura Nedir?

Öncelikle kapalı ve açık fatura ayrımının kanuni bir ayrım olmadığı bilinmelidir. Bu ayrım ticari örflere teamüllere dayanmaktadır. Konuyla ilgili olan teamüle göre fatura, altına pul yapıştırılıp imza edilmişse kapalı, üst kısmına pul yapıştırılıp imza edilmişse açık olmaktadır. Kapalı faturanın taşıdığı anlam satışın peşin olarak yapıldığıdır. Açık fatura da tam tersi veresiye satışı temsil etmektedir.

Açık faturanın veresiye yapıldığının nitelemesi Yargıtay uygulamasında da kabul edilmiştir. Ticari örf ve adetler her iki tarafın da bildiği durumlarda geçerlilik taşır. Her iki taraf tacir ya da esnaf değilse ya da iş/konum gereği teamülleri bilmiyorsa söz konusu örf ve adetlerin geçerliliği söz konusu olmaz. Eğer tacir olmayanlardan bu kuralı bildiğini söyleyen bir taraf varsa, bu taraf ispat yükünü üstlenmektedir.

Uygulama esnasında faturanın hem alt hem de üst kısmının imzalandığı haller olabilmektedir. Hatta bu durumla sıklıkla karşılaşılır. Bu durumun yorumlanması, açık faturanın daha sona ödeme yapıldığında kapatıldığı şeklindedir. Yargıtay, durumun gerekliliğine ve taraf niteliklerine görme Ticaret Odası'ndan görüş sağlanması yönünde kararlar verebilmektedir.

Ankara avukat

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kapalı Açık Fatura İcra Takibi - Yorum
  RAİF MERMER -
  5 Ağustos 2016

  Bu davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Kapalı Açık Fatura İcra Takibi - Yorum
  MAHDİ DOĞUŞ -
  15 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Kapalı Açık Fatura İcra Takibi hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • Kapalı Açık Fatura İcra Takibi - Yorum
  Ömer -
  16 Aralık 2016

  Selamın aleyküm İyi günler faturam acık paramı alabilirmiyim acaba

  Cevapla
 • Kapalı Açık Fatura İcra Takibi - Yorum
  Yerzhan -
  28 Ocak 2017

  Kapalı Açık Fatura İcra Takibi Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • Kapalı Açık Fatura İcra Takibi - Yorum
  Efe -
  14 Mart 2017

  Kapalı Açık Fatura İcra Takibi Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
Yorum Bırak