Atla

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali


Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali

Kapıdan satış; işyeri, fuar, panayır benzeri satış yerleri dışında yapılan işlemler kapıdan satış işlemi olarak kabul edilmiştir.

Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığının, kapıdan satış yapacakl satıcılarda istenilen özellikler, 4077 Tüketici Kanununda kapıdan satışlara ilişkin kurallar, cayma süreleri, şartları ve tüketicinin korunması usul ve esaslarını belirler.

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali Ve Cayma Hakkı Süresi

Tüketici Kapıdan satış işlemlerinde cayma hakkını nasıl kullanacağı hangi sürede kullanacağı belirlenmiştir. Tüketici kanunda kapıda satış işlemlerinde Tüketici kayıtsı ve şartsız olarak hiçbir sorumluluk altına girmeden sözleşmeyi imzaladığı tarihinden işlemek koşuluyla yedi (7) günlük süre içerisinde cayma hakkına sahiptir.

Cayma hakkının sözleşmeyi imzaladığı tarihten başlaması sebebiyle, kötü niyetli satıcıların bu sözleşme tarihini bilinçli olarak geriye doğru atmakta ve tüketiciyi yanılmaktadır. Bu nedenle sözleşmenin imzalanamasında bu tarihe özellikle dikkat edilmesi satıcının kendi mefaatine olacaktır.

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali Ve Satıcının Sorumluluğu

Tüketici kanunda bir başka önemli husus ise kapıdan satış işlemlerinin tamamlanmadan yani 7 günlük cayma süresi dolmadan tüketiciden mal ve hizmetlerin karşılığı olarak bir ödenme istenmesi yada sorumluluk altına sokacak belge senet gibi  borç sorumluluğu doğurcak işlemlerde bulunamaz isteyemez.

Ayrıca Cayma süresi içinde tüketicinin kullandığı mal ve hizmette değişiklik ve bozulma olması durumunda bu sorumluluk satıcıya aittir.

Kapıdan satış sözleşmesinde cayma hakkının kullanılması ile 20 günlük yasal süre içerisinde satıcı bildirim kendisine tebliğ edilmesi ile satış yaptığı malı geri almakla sorumludur.

Kapıdan satış işlemleri, Taksitli satış işlemleri ve  kampanyalı kapıdan satışlarişlemleri cayma süreleri farklı olup kendi içerisinde Tüketiciyi koruyan maddeler ayrıca uygulanır.

Konuyla bağlantılı olan Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi konulu makaleyi okuyabilirsiniz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali - Yorum
  YURDAGÜL KALAY -
  9 Ağustos 2016

  Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
 • Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali - Yorum
  ÖZLEN BOLAT -
  15 Ağustos 2016

  Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali - Yorum
  BARAN AKINCI -
  18 Kasım 2016

  Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali - Yorum
  Öztunç -
  29 Kasım 2016

  Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali - Yorum
  Tokatlıoğlu -
  16 Ocak 2017

  Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim.

  Cevapla
Yorum Bırak