Atla

Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı


Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı

Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı

Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı

Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı ile ilgili açıklamalar ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir.

Kat malikleri toplantısının yapılabilmesinin ilk adımı, apartman yöneticisinin toplantı çağrısında bulunmasıdır. Belirlenen gün, saat ve yerde yapılan bu çağrı doğrultusunda toplantı yapılmaktadır. Kat malikleri kurulu toplantıları her yıl en az bir kez olmak kaydıyla yapılmaktadır.

Bu toplantıların amacı ana gayrimenkullerle ilgili düzenin, disiplinin ve huzurun sağlanmasıdır. Kat Mülkiyeti Kanunu, bu toplantıların nasıl yapılması gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca ilgili kanun toplantı kapsamında neler olması gerektiğini de açıklamaktadır.

İlgili kanuna göre toplantı, yönetim planında belirtilen zamanlarda yapılabilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak ve koşullar oluştuğunda olağanüstü kat malikleri kurul toplantısının da her zaman yapılması mümkündür. Burada önemli olan nokta, ilk toplantı ve ikinci toplantı arasındaki zamanın yedi günden az olmaması gerektiğidir.

Kat malikleri kurul toplantılarında, yönetici ve denetçi seçimi yapılacaksa bu seçim ayrı ayrı oylama ile yapılmaktadır. Yeni yönetici ve denetçi seçiminin yapılması bu şekilde sağlanmış olmaktadır. Seçim tamamlandıktan sonra ana gayrimenkul ile alakalı kararlar alınmaktadır. Ayrıca buna ek olarak bütçe belirlenir. Bu akışın devamında son olarak kurul toplantısı ile ilgili öneri ve dilekler yer alır ve toplantı sonlandırılır.

Kat Malikleri Toplantısı Çağrı Örneği

Gayrimenkullerde ikamet eden kat malikleri, yılda en az bir kere toplanmalıdırlar. Bu toplantıda apartman gündemiyle alakalı olan belirlenmiş konular konuşulur ve karara bağlanır. Yönetici, kat malikleri kurulu toplantısı için çağrıda bulunmalıdır. Toplantı için ilk adım, yapılması gereken bu çağrıdır.

Kat malikleri kurulu her zaman toplanabilmektedir. Kat Mülkiyeti Kanunu, bu konuyla alakalı olarak gerekli düzenlemeleri kapsamaktadır.

Buna göre önemli bir neden çıkarsa, yönetici veya denetçi talep ederse, kat maliklerinin üçte birinin istemi söz konusu olursa her diam toplantı sağlanabilir. Toplantı için istenilen tarihten en az on beş gün evvel bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla toplantı sağlanması yönünde adım atılır.

Bahsedilen çağrı veya taahhütlü mektup, tüm kat maliklerine imzalattırılmalıdır. Ayrıca toplantı nedeni de belirtilmelidir. Bu şartlar doğrultusunda kat malikleri kurulu toplantısı her zaman yapılabilir.  İlk çağrı yapılırken birinci toplantı, yeterli sayı sağlanamazsa ikinci toplantı yer ve zamanı da belirtilmektedir.

Ankara avukat

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı - Yorum
  ATANUR KİRAZ -
  5 Ağustos 2016

  Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı, Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı Nasıl Yapılır, kat malikleri kurulu olağanüstü toplantı çağrısı, site genel kurul

  Cevapla
 • Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı - Yorum
  ULAŞ AKMEHMET -
  1 Eylül 2016

  Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı nasıl yapılır ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
 • Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı - Yorum
  AYŞEGÜL ONAR -
  23 Ekim 2016

  Kat Malikleri Kurulu Toplantıya nasıl Çağrısı ve davet ederim.yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
Yorum Bırak