Kat Mülkiyeti ve İrtifakı Davaları | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Kat Mülkiyeti ve İrtifakı Davaları

Kat Mülkiyeti ve İrtifakı Davaları

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Kat Mülkiyeti ve İrtifakı Davaları, Kat mülkiyetine veya kat irtifakına tabi olan gayrimenkulde ortaklığın giderilmesi istenemez. Bağımsız bölümler, bağımsız bir gayrimenkul gibi dava ve takip konusu olabilir bunlarda ortaklığın giderilmesi istenebilir.

Kat mülkiyetine konu olmaya elverişli bir gayrimenkul üzerindeki ortaklığın giderilmesi davalarında, mirasçılardan veya ortak maliklerden biri, paylaşmanın, kat mülkiyeti kurulması ve bağımsız bölümlerin tahsisi suretiyle yapılmasını isterse, hakim, o gayrimenkulün mülkiyetinin, 12 nci maddede yazılı belgelere dayanılarak kat mülkiyetine çevrilmesine ve paylar denkleştirilmek suretiyle bağımsız bölümlerin ortaklara ayrı ayrı tahsisine karar verebilir.

Kat Mülkiyeti Müdahalenin Meni

Kat malikleri kendilerine ait bağımsız bölümler üzerinde, 634 sayılı kanunun ilgili hükümleri saklı kalmak şartıyla, Medeni Kanunun maliklere tanıdığı bütün hak ve yetkilere sahiptirler.

Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

Kat Mülkiyeti Yönetim Planı İmzalama İhtar

Yönetim planı yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime alt diğer hususları düzenler. Yönetim planı, bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme hükmündedir. Yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. Kat maliklerinin mahkemeye başvurma hakları saklıdır.

Yargıtay Kararı – Kat Mülkiyeti ve İrtifakı Davaları

Kat Mülkiyeti ve İrtifakı Davaları konusu ile ilgili yargıtay kararı eklenecektir. Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row triangle_shape=”no” css=”.vc_custom_1544537802671{padding-top: 20px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Kat Mülkiyeti ve İrtifakı Davaları | Sıkça Sorulan Sorular

[/vc_column_text][mkd_accordion style=”accordion”][mkd_accordion_tab title=”İRTİFAK HAKKI KARŞILIĞININ TESPİTİ VE TESCİLİ DAVASI – KAMULAŞTIRMA BEDELİNDEN ACELE EL KOYMA DOSYASINDA BLOKE EDİLEN BEDELİN MAHSUBU İLE FARK BEDELE KARAR TARİHİNE KADAR YASAL FAİZ İŞLETİLMESİNE KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ”][vc_column_text]ÖZET: Dava, irtifak hakkı karşılığının tespiti ve tescili davası istemine ilişkindir. Dava konusu taşınmazın tespit edilen kamulaştırma bedelinden öncelikle acele el koyma dosyasında bloke edilen bedelin mahsubu ile fark bedele 08.09.2012 tarihinden karar tarihine kadar yasal faiz işletilmesine karar verilmemesi,

Davacı idare harçtan muaf olmadığı halde, muaf kabul edilerek harç alınmasına yer olmadığına ilişkin hüküm kurulması, davanın niteliği gereği kendisini vekil ile temsil ettiren davacı idare ve davalı lehine maktu vekalet ücreti takdir edilmesi gerektiğinin düşünülmemesi isabetli değildir.[/vc_column_text][/mkd_accordion_tab][/mkd_accordion][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri