Atla

Kıdem İhbar Tazminatı


Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, işçinin sözleşmesinin geçerli bir sebebe dayanmadan işveren tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesi halinde 1 yıldan fazla çalışmış olan işçilere verilen tazminattır. Bu durumda işçi haklı işveren ise haksız konumda bulunur.

Kıdem ve ihbar tazminatı alabilme şartları nelerdir?

İşçi iş yerinde tam bir yıl süreyle çalışmış olmalıdır. İşveren ile arasındaki sözleşme kanunlara uygun olmalıdır. İşçi yaşlılık ya da malullük aylığı almak için veya toptan ödeme almak için iş sözleşmesini fesheden kişiler ile erkeklerde askerlik, kadınlarda ise evlilik nedeni ile sözleşmesini feshederek işten ayrılan kişiler, kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. İşçinin ölümü halinde ise işçinin mirasçıları kişinin kıdem tazminatını almaya hak kazanırlar.

Kıdem ve ihbar tazminatı talebi ile başvuranların bir kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama örneği ile alacakları kıdem tazminatını hesaplamaları kendi lehlerine olacaktır.

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplanması nasıl yapılır?

Her 1 yıllık dilim için 30 günlük tam ücret olarak belirlenmiştir.

Kıdem ve ihbar tazminatı nasıl alınır?

Kıdem tazminatı işveren tarafından ödenmektedir.

Kıdem ve ihbar tazminatı ödeme süresi ne kadardır?

Herhangi süre yoktur ve hemen ödenmesi gerekmektedir. Bazı hallerde ise işçinin kabul etmesi şartı ile taksitle ödenebilmektedir.

BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİR kıdem tazminat davası nasıl açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Kıdem İhbar Tazminatı - Yorum
    NURÇİN DEĞİRMENCİ -
    4 Ekim 2016

    Kıdem İhbar Tazminatı Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

    Cevapla
Yorum Bırak