Kıdem İhbar Tazminatı

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Kıdem Tazminatı  > Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, işçinin sözleşmesinin geçerli bir sebebe dayanmadan işveren tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesi halinde 1 yıldan fazla çalışmış olan işçilere verilen tazminattır. Bu durumda işçi haklı işveren ise haksız konumda bulunur.

Kıdem ve ihbar tazminatı alabilme şartları nelerdir?

İşçi iş yerinde tam bir yıl süreyle çalışmış olmalıdır. İşveren ile arasındaki sözleşme kanunlara uygun olmalıdır. İşçi yaşlılık ya da malullük aylığı almak için veya toptan ödeme almak için iş sözleşmesini fesheden kişiler ile erkeklerde askerlik, kadınlarda ise evlilik nedeni ile sözleşmesini feshederek işten ayrılan kişiler, kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. İşçinin ölümü halinde ise işçinin mirasçıları kişinin kıdem tazminatını almaya hak kazanırlar.

Kıdem ve ihbar tazminatı talebi ile başvuranların bir kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama örneği ile alacakları kıdem tazminatını hesaplamaları kendi lehlerine olacaktır.

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplanması nasıl yapılır?

Her 1 yıllık dilim için 30 günlük tam ücret olarak belirlenmiştir.

Kıdem ve ihbar tazminatı nasıl alınır?

Kıdem tazminatı işveren tarafından ödenmektedir.

Kıdem ve ihbar tazminatı ödeme süresi ne kadardır?

Herhangi süre yoktur ve hemen ödenmesi gerekmektedir. Bazı hallerde ise işçinin kabul etmesi şartı ile taksitle ödenebilmektedir.

BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİR kıdem tazminat davası nasıl açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

1Soru

Avukata Soru Sor