Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma

Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma konusu işçinin ödenmeyen tazminat haklarının alınması için izlenecek yolun belirlenmesi adına merak edilen konu başlığıdır.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Nedir?

Kıdem bir işçinin en az bir yıl çalışması durumunda çalıştığı her yıl için bir maaş tutarında ödenen miktardır. İhbar tazminatı ise, iş sözleşmesinin feshi durumunda işçinin çalışmış olduğu süreye göre belirlenen iş arama iznin kullandırılmaması durumunda ödenecek tazminat nedenidir.

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma Şartı Arabuluculuk

Kıdem İhbar Tazminatı alması için işçinin başvuru yapacağı ilk yer arabulucuk başvurusu ile başlamaktadır. Arabuluculuk süreci sonrası işçinin tazminatları hakkında anlaşma olmaması durumunda iş mahkemesine dava açma şartı tamamlanmış olacaktır.

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma Süreci Nasıl Başlar?

İş hayatında herkes, uyuşmazlık, hukuksuzluk ve hak ihlali ile karşı karşıya kalabilir. Siz de “İş hukuku” ve “iş mahkemesi hakkında” merak ettikleriniz var ise bu merakınızı avukat ve danışmanlık hizmeti ile aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

İşvereninin, hukuksuz uygulamalarıyla karşı karşıya kalan her çalışan, bir iş hukuku avukatına başvurarak, bu durumun ortadan kaldırılması için danışmanlık hizmeti alabilir ya da dava sürecini başlatabilir.

İş hukukunda günümüzde en sık görülen uyuşmazlık konularına bakıldığında, iş akdi fesihlerinde kıdem tazminatı ve ihbar tazminatına yönelik problemler göze çarpıyor. İş mahkemelerinde ya da arabuluculuk ofislerindeki dava ve dosya sayıları bu durumu açıkça gözler önüne sermektedir.

“İş hukuku avukatı arıyorum” diyen her çalışan, gerek yakın çevresine, gerekse diğer yollardan ulaşarak, sorunların çözümü için hukuki bir yol bulması için yardım alabilir…

Siz de “iş hukuku alanında, aradığınız avukatın tecrübesini, iş hukuk alanındaki bilgi ve fikirlerini sormanız da bir sakınca olmayacaktır. Ve unutulmamalıdır ki branşlaşma ve tecrübe, belirlenen hukuk dalında, güçlü olması, hukuk alanında güncelliğini koruması bakımında önemlidir.

Her geçen gün yeni yönetmeliklerin çıktığı, emsal kararların fazla olduğu, matematiksel hesapların her yıl hatta 6 aylık dönemlerde değiştiği bir alan olan iş hukuku avukat ve danışmanlık sunan avukatların dikkat etmesi gerekir.

Kıdem ihbar tazminatı dava açma aşamasında İletişim bilgilerine ulaştığınız avukattan ilk görüşmede sadece danışmanlık hizmeti alabilir; bu görüşmede avukatın yetkinliğine ve deneyimine karar verdikten sonra boşanma süreciniz için vekalet verebilirsiniz.

BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİR kıdem tazminat davası nasıl açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

1 SORULAR

  1. NURÇİN DEĞİRMENCİ dedi ki:

    Kıdem İhbar Tazminatı Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri