Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma

Kıdem İhbar Tazminatı

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma Nedir Nasıl Olur? Kıdem ve ihbar tazminat davası için koşullar yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı bir davada talep edilebilir.

Bunun yanında davada kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ayrı ayrı da talep edilebilir. Kanun kapsamında belirtilmiş olan asgari süre boyunca çalışan işçilerin kanunda belirtilmiş olan sebeplerden biri nedeniyle iş yerinden ayrılma durumlarında kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır.

Kıdem tazminatı belirli bir çalışma süresini dolduran işçilere ve işveren tarafından iş akdinin sonlandırılması durumlarında verilmektedir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama 2019

Kıdem tazminatı 2019 iş sözleşmesinin işveren tarafından sonlandırılması durumunda işveren tarafından işçiye verilmesi gereken ücreti ifade eder. Kıdem tazminatı, iş sözleşmesi kapsamında işçinin en az 1 sene boyunca çalışması sonucunda alabileceği bir ödemedir.

İşçinin işe başladığı tarihten itibaren çalışmış olduğu tüm yıllar için otuz günlük brtü ücret tutarında kıdem tazminatı verilir.

Bir seneden arta kalan zamanda ise aynı oranda hesap yapılır ve kıdem tazminatı işçiye ödenir. Kıdem tazminatı alabilmek için:

 • İşçinin işveren tarafından işten çıkarılması gerekir.
 • Emeklilik ya da farklı durumlarda da kıdem tazminatı alabilir.
 • İşteki mobbing, sağlık sebepleri ya da cinsel istismar gibi durumlarda da işçi kendi isteği ile işten ayrılsa bile kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

İhbar Tazminatı Verilmezse Cezası Nedir?

İhbar tazminatı şartları yasalarca açıkça belirtilmiştir. İş sözleşmesini feshetmek isteyen işveren, belirli bir süreden önce işçiye durumu haber vermelidir. Aksi halde işçiye belirli bir oranda ihbar tazminatı ödemek durumundadır. Bu kapsamda:

 • İşçi eğer altı aydan daha az süredir çalışıyorsa, işveren işçiye 2 hafta önceden haber vermelidir.
 • İşçi eğer 6 ay ve 1,5 yıl arasında çalışıyorsa 4 hafta önceden haber vermelidir.
 • İşçi eğer 1.5 yıl ve 3 yıl arasında çalışıyorsa 6 hafta önceden haber vermelidir.
 • İşçi eğer 3 yıl ve daha fazla süredir çalışıyorsa 8 hafta önceden işten çıkarılacağı haber verilmelidir. Aksi halde ihbar tazminatı talep edilebilir.
 • Şayet işveren bu konuda haber vermeden iş akdini feshetmiş ise alanında uzman bir avukatla kısa sürede ihbar tazminatınızı alabilirsiniz.

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma konusu işçinin ödenmeyen tazminat haklarının alınması için izlenecek yolun belirlenmesi adına merak edilen konu başlığıdır.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Nedir?

Kıdem bir işçinin en az bir yıl çalışması durumunda çalıştığı her yıl için bir maaş tutarında ödenen miktardır. İhbar tazminatı ise, iş sözleşmesinin feshi durumunda işçinin çalışmış olduğu süreye göre belirlenen iş arama iznin kullandırılmaması durumunda ödenecek tazminat nedenidir.

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma Şartı Arabuluculuk

Kıdem İhbar Tazminatı alması için işçinin başvuru yapacağı ilk yer arabulucuk başvurusu ile başlamaktadır. Arabuluculuk süreci sonrası işçinin tazminatları hakkında anlaşma olmaması durumunda iş mahkemesine dava açma şartı tamamlanmış olacaktır.

Kıdem İhbar Tazminatı Dava Açma Süreci Nasıl Başlar?

İş hayatında herkes, uyuşmazlık, hukuksuzluk ve hak ihlali ile karşı karşıya kalabilir. Siz de “İş hukuku” ve “iş mahkemesi hakkında” merak ettikleriniz var ise bu merakınızı avukat ve danışmanlık hizmeti ile aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

İşvereninin, hukuksuz uygulamalarıyla karşı karşıya kalan her çalışan, bir iş hukuku avukatına başvurarak, bu durumun ortadan kaldırılması için danışmanlık hizmeti alabilir ya da dava sürecini başlatabilir.

İş hukukunda günümüzde en sık görülen uyuşmazlık konularına bakıldığında, iş akdi fesihlerinde kıdem tazminatı ve ihbar tazminatına yönelik problemler göze çarpıyor. İş mahkemelerinde ya da arabuluculuk ofislerindeki dava ve dosya sayıları bu durumu açıkça gözler önüne sermektedir.

“İş hukuku avukatı arıyorum” diyen her çalışan, gerek yakın çevresine, gerekse diğer yollardan ulaşarak, sorunların çözümü için hukuki bir yol bulması için yardım alabilir…

Siz de “iş hukuku alanında, aradığınız avukatın tecrübesini, iş hukuk alanındaki bilgi ve fikirlerini sormanız da bir sakınca olmayacaktır. Ve unutulmamalıdır ki branşlaşma ve tecrübe, belirlenen hukuk dalında, güçlü olması, hukuk alanında güncelliğini koruması bakımında önemlidir.

Her geçen gün yeni yönetmeliklerin çıktığı, emsal kararların fazla olduğu, matematiksel hesapların her yıl hatta 6 aylık dönemlerde değiştiği bir alan olan iş hukuku avukat ve danışmanlık sunan avukatların dikkat etmesi gerekir.

Kıdem ihbar tazminatı dava açma aşamasında İletişim bilgilerine ulaştığınız avukattan ilk görüşmede sadece danışmanlık hizmeti alabilir; bu görüşmede avukatın yetkinliğine ve deneyimine karar verdikten sonra boşanma süreciniz için vekalet verebilirsiniz.

BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİR kıdem tazminat davası nasıl açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

17 Görüntülenme

1 SORULAR

 1. NURÇİN DEĞİRMENCİ dedi ki:

  Kıdem İhbar Tazminatı Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri