Atla

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir


Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir

Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Ancak bu ücrete damga vergisi kesintisi uygulanmaktadır. Kıdem tazminatı nasıl alınır diye düşünen çalışanların bilmesi gereken, kıdem tazminatı alırken en önemli etken kişinin çalışma süresidir.

Yani o kurumdaki tecrübesine göre bu tazminatı alabilmektedir. Brüt ücreti hesaplanırken işçinin o sene içerisinde aldığı prim, ikramiye veya herhangi bir yardım değeri de hesaba katılır. Yasalara göre, kıdem tazminatı hesaplanırken işçiye ödenen son ücret üzerinden işlem yapılır.

Bir yılı aşkın bir süre için bir iş yerinde çalışıp işi bırakan, sonrasında ise işe tekrar dönen işçilerin kıdem tazminatı nasıl alınır sorusu diğer durumlara göre biraz karışıktır.

Örneğin, 2 sene bir iş yerinde çalışmış bir işçi, kendi isteği ile bu iş yerindeki işini bırakırsa kesinlikle kıdem tazminatı alamaz. Ancak bu kişi tekrar aynı işverenin altında işe girerse ve sonrasında bu işveren tarafından bir yıldan kısa bir sürede işten çıkarılırsa, kıdem tazminatı alabilir.

Çünkü çalıştığı süre hesaplanırken önceden çalıştığı iki sene de hesaba katılır. Ancak kıdem tazminat hesabına bu iki senelik süre dâhil edilmez, sadece işe geri döndüğü andan itibaren çalıştığı süre dâhil edilir.

kıdem ve ihbar tazminat hesaplama 2018

Kıdem tazminatının hem işçi hem de işveren için olumlu ve olumsuz sonuçları vardır. Nitelikli ve tecrübeli elemanların işyerinde yaşanan olumsuz durumlar ya da işyerinin el değiştirmesi durumunda işinde kalmasına olanak sağlar.

Ancak bu durum, 365 iş günü işyerinde çalışmayan bir işçinin haklarını kapsamadığından ve dolayısıyla onların işten çıkarılmasının önünde bir engel olmadığından tecrübesiz elemanların gözden çıkarılmasını kolaylaştırır. 

Kıdem Tazminatı Hakkında diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak