Atla

Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma


Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma

Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma

Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma

Tazminat bir kişi yada kuruluşun birine yada birden fazla kişiye isteyerek yada istemeden verdiği zararın telafisinin oluşturulması için talep edilen ödeme olarak adlandırılır.

Haklarının bilincinde olan herkes karşılaşmış olduğu zarar karşısında talepte bulunmalıdır. Böylece bunların tekrar oluşmasını engeller ve tedbirler alınmasını sağlamış olur.

Öncelikle kıdem tazminatının tanımına değinecek olursak; kıdem tazminatı, kendi isteği haricinde işten ayrılmış yahut ayrılmak zorunda kalmış çalışanların işyerinden çıkışı yapılırken kanun gereği almaya hak kazandığı tazminat türüdür. Her tazminatta olduğu gibi, kıdem tazminatında da birtakım koşulla vardır.

Bu koşullardan en önde geleni, işçinin kıdem tazminatına hak kazanması için, ayrıldığı işyerinde bir yıldan fazla çalışmış olması gerektiğidir. Aynı zamanda tanımda da belirtildiği üzere, kendi isteğiyle işten ayrılmış olan çalışanlara hiçbir şekilde kıdem tazminatı ödenmez. Bunun yanı sıra kıdem tazminatının ödenebilmesi için işçinin sigortalı olması gerektiği de öne sürülür.

Kıdem tazminatı hesaplanırken, çalışanın işten ayrılmadan önceki aldığı son brüt maaşı göz önüne alınır. Ve alınan bu son brüt maaşı, kişinin işyerinde çalıştığı yılla çarpılarak kıdem tazminatının miktarı ortaya çıkmış olur.

Kıdem tazminatının bir de süresi mevcuttur. Çalışan 10 (on) yıl içerisinde tazminat hakkına ulaşmış olmalıdır. 10 yıl içerisinde hala daha tazminatına erişmemiş olan işçiler bu haklarını kaybederler.

kidem tazminatsiz işten çikarma 2018

Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma Avukat Ve Danışmanlık

İşçinin tazminatsız olarak işten çıkarılması durumu yaşadığımız iş çeveresinde sık görülür olaylardandır. Sık görülen tazminatsız işten çıkarma konusunda öncelikle işçinin iş hukukundan kaynaklanan haklarının neler olduğu bilmesi gerekmektedir.

İş kanunu iş hayatını düzenleyen işçi ve işverenin haklarını düzenleyen kaynaktır. İşçi iş kanundan kaynaklı haklarını ve haklarının nasıl elde edeceği hususunda hukuksal destek danışmanlık hizmeti almasında fayda vardır.

Bir görüşme ile bir çok haklarınızı ve tazminatlarınıza kavuşacağınızı bilinmesi gerekmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma - Yorum
  ŞEYMA GEZEK -
  9 Ağustos 2016

  Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma - Yorum
  RAMAZAN KONUR -
  15 Ağustos 2016

  Kıdem Tazminatsız İşten Çıkarma Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

  Cevapla
Yorum Bırak