Atla

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama


Kıdem Ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama

Kıdem Tazminatı Hesaplamanın Kolay Yolu Kişi bir yerde çalışırken sigorta primlerini sürekli olarak takip etmelidir. Her ne kadar şirket tarafından ödendiğini düşünse de takip etmediği primler ilerde kıdem tazminatı alırken karşısına çıkabilir. Bu noktada kişinin çalışma süresinin kıdem tazminatının miktarını belirleyici olduğunu söylemek doğru olacaktır. İlk işe başlama tarihinden sonra bir süre işten çıkarılma ya da istifa etme durumlarında tazminat hakkınız bulunmaz. Ama devamlı olarak çalıştığınız kurum emeklilik, işten zaruri olarak çıkarılmanız durumlarında çalışma devamlılığınız kadar size kıdem tazminatı ödemekle yükümlü tutulur. Kaç sene çalışıp ne kadar kıdem tazminatı alacağınız arasındaki ilişkiyi oldukça kolay bir şekilde yapabilmeniz mümkündür. Kıdem Tazminatı Alma Nedenleri Kişi aynı işte çalışmaya devam ettikçe içeride biriken tazminatı hukuk tarafından güvence altında bulunan emeğinin karşılığıdır. Türkiye'de geçerli olan İş Kanununa göre iki şekilde kıdem tazminatı hak edilmektedir. Bunlar:
  • İşyerinde bir süre çalışıp haksız bir nedenden dolayı işten çıkarılma durumu,
  • Devamlı olarak çalıştığı iş yerinden haklı bir mazeret yüzünden ayrılmak zorunda kalma durumudur.
İstisnai olarak yukarıdaki durumlara ek bir de askerlik ve evlilik etkeni bulunmaktadır. Askere gitmek zorunda kalan ya da evlilik ile işten ayrılan kişinin de kıdem tazminatını hak ettiği bilinmektedir. Hesaplama İşlemi Aynı iş yerinde 1 yıldan daha fazla çalışan işçinin 1 yıldan sonraki her yıl için 1 aya tekabül eden bir kıdem tazminatı hak ettikleri açıktır. Bu hak edilen kıdem tazminatının miktarı yıl içerisinde son alınan maaşın brütü kadar olacaktır. Brüt ücretin %0,759'u oranında damga vergisi alınır ve kalan miktar tazminata eklenir. Yıl içerisinde artan günün de kıdem tazminat miktarı bulunacaktır. Bunun için kişinin işten çıkış verildiği tarihteki ücreti 365'e bölünecek ve çalışılan her günün tazminat hakkı verilmiş olacaktır. Kıdem tazminatı hak edildikten sonra herhangi bir şekilde içerisinden damga vergisi dışında kesinti yapılması yasal değildir. Yıllarca çalışılıp biriktirilen bu ücret net tutarı dahilinde hesabınıza yönlendirilir. Ekstra bir kesinti yapılması halinde şikayet etme şansınız doğmuş olacaktır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak