Kıdem ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Kıdem ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Kıdem Tazminatı  > Kıdem ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama

Kıdem ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama

Kıdem ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama

Kıdem Tazminatı Hesaplamanın Kolay Yolu

Kıdem ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama, Kişi bir yerde çalışırken sigorta primlerini sürekli olarak takip etmelidir. Her ne kadar şirket tarafından ödendiğini düşünse de takip etmediği primler ilerde kıdem tazminatı alırken karşısına çıkabilir. Bu noktada kişinin çalışma süresinin kıdem tazminatının miktarını belirleyici olduğunu söylemek doğru olacaktır.

İlk işe başlama tarihinden sonra bir süre işten çıkarılma ya da istifa etme durumlarında tazminat hakkınız bulunmaz. Ama devamlı olarak çalıştığınız kurum emeklilik, işten zaruri olarak çıkarılmanız durumlarında çalışma devamlılığınız kadar size kıdem tazminatı ödemekle yükümlü tutulur. Kaç sene çalışıp ne kadar kıdem tazminatı alacağınız arasındaki ilişkiyi oldukça kolay bir şekilde yapabilmeniz mümkündür.

Kıdem Tazminatı Alma Nedenleri

Kişi aynı işte çalışmaya devam ettikçe içeride biriken tazminatı hukuk tarafından güvence altında bulunan emeğinin karşılığıdır. Türkiye’de geçerli olan İş Kanununa göre iki şekilde kıdem tazminatı hak edilmektedir. Bunlar:

  • İşyerinde bir süre çalışıp haksız bir nedenden dolayı işten çıkarılma durumu,
  • Devamlı olarak çalıştığı iş yerinden haklı bir mazeret yüzünden ayrılmak zorunda kalma durumudur.

İstisnai olarak yukarıdaki durumlara ek bir de askerlik ve evlilik etkeni bulunmaktadır. Askere gitmek zorunda kalan ya da evlilik ile işten ayrılan kişinin de kıdem tazminatını hak ettiği bilinmektedir.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Tazminatları Hesaplama

Aynı iş yerinde 1 yıldan daha fazla çalışan işçinin 1 yıldan sonraki her yıl için 1 aya tekabül eden bir kıdem tazminatı hak ettikleri açıktır. Bu hak edilen kıdem tazminatının miktarı yıl içerisinde son alınan maaşın brütü kadar olacaktır. Brüt ücretin %0,759’u oranında damga vergisi alınır ve kalan miktar tazminata eklenir. Yıl içerisinde artan günün de kıdem tazminat miktarı bulunacaktır. Bunun için kişinin işten çıkış verildiği tarihteki ücreti 365’e bölünecek ve çalışılan her günün tazminat hakkı verilmiş olacaktır.

Kıdem tazminatı hak edildikten sonra herhangi bir şekilde içerisinden damga vergisi dışında kesinti yapılması yasal değildir. Yıllarca çalışılıp biriktirilen bu ücret net tutarı dahilinde hesabınıza yönlendirilir. Ekstra bir kesinti yapılması halinde şikayet etme şansınız doğmuş olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor