Atla

Kira Tahliye Davası Ve Sebepleri


Kira Tahliye Davası Ve Sebepleri

Kira Tahliye Davası Ve Sebepleri

Kira Tahliye Davası Ve Sebepleri

Kira Tahliye Davası ile ilgili olarak sık sık sorulan sorular arasında yer alan konulardan biri de kiracının tahliye süreci nasıl olur. Tahhüt nedeniyle tahliye davasında, tahliye için taahhüdünün geçerli olabilmesi için uyulması gereken bazı şartlar mevcuttur. Bu şartlardan birincisi yazılı bir tahliye taahhüdünün olması gerektiğidir.

Yazılı olan bu taahhüt direkt olarak kiracıya verilmelidir. İki kira dönemi arasında verildiğinde geçerli sayılır. Ancak sözleşme ve taahhüdün tarihi aynı olmamalıdır. Son şart ise kiracının kira ödediği ev içindeyken tahliye taahhüdü geçerli sayılır.

Açılan tahliye davalarının pek çok koşulu mevcuttur. Bir başka tahliye davası açma şartından biride, kiracı kirasını zamanında ödemediği zaman alacaklı tahliye davası açabilir. İhtarlar gönderilir. Ve kiracıya gönderilen ihtarlar mutlaka kira dönemi içerisinde gönderilmelidir.

Bu ihtarların yazılı olması zorunludur. Kiracının kirasını ödemediği tarihler ve ismi belirtilmelidir. Son olarak ise, tahliye davasının sözleşme bittikten sonra  ay içinde açılabileceği bilinmesi gereken bir durumdur. Eğer kiracının boş yere işgal ettiği gerekçe olarak gösteriliyorsa dava açılabilir. Örneğin bir mekanı kiralayan kişi sonra başka bir kişiye burayı kiralarsa, yasalara aykırı bir tutum sergilemiş olur.

Çünkü yasalarda böyle bir haktan söz edilemez. Ancak istisna olan durum ve mekanlar mevcuttur. Otel, pansiyon, yurt gibi alanlar bu yasanın dışına çıkabilir. Tahliye davası açmak için geçerli olan sebeplerden biri de, mal sahibi olan kişinin işyerinin, mekanın tahliyesi olarak kabul edilmesidir.

Medeni kanun yasalarına göre, eğer mal sahibi olan birey, kendisi yahut bir başkası için iş yerini mesken olarak kullanıyorsa,  ay içerisinde dava açma hakkına sahiptir. Diğer sebeplerden biri ise, kiracının ya da kiracı eşinin aynı belediye sınırları içerisinde mekan sahibi olmamalarıdır. Bu durumda da dava açılabilir. Bu durumda bazı koşullar mevcuttur: ilk olarak kiracı ya da eşinin aynı belediye içinde mekan sahibi olduklarına dair bir gerekliliktir.

Sözü edilen mekanın kullanıma uygun olması gerekir. Ayrıca tapusunun da bulunması gerekir. Mekanı kiralayan kişinin mekanı onarması halinde tahliye davası yine açılabilir. Ancak ilk şart mekanın yıkılması ve yeniden yapılmış olmasıdır. Yenileme ve onarım çalışmaları boyunca mekanı kullanacak olan kişinin bu durumu kanıtlaması gerekiyor.

Dava ise kira sözleşmesi bittikten sonra  1 ay içinde açılabiliyor. Kira tahliye davasının açılmasına sebep olan bir diğer durum ise kiracının mekanı boşaltacağını söylemesi ancak buna rağmen oturmaya devam etmesidir.

Mal sahibi böyle bir durumla karşılaştığı sürece mahkemeye başvurarak dava açma hakkına sahiptir. Dava süresi boyunca dikkat edilmesi gereken bir şart vardır. Bu şart ise taahütün iki taraf arasında yapılan sözleşmede madde olarak geçmesi gerektiğidir.

Eğer taahhütname bir kağıda yazılmışsa ve tarihleri aynıysa, değişen herhangi bir durum söz konusu değildir ve taahhütname geçersiz sayılır. Verilen tüm bilgiler kapsamında, tahliye taahhütnamesi yalnızca kira alımları boyunca geçerli sayılır.

Ayrıca kiracı mekan içinde otururken de taahğt geçerlidir. Kiracılara açılmakta olan tahliye davalarına özel olarak bir süre koyulmamaktadır. Ancak en kısa zaman içerisinde sonuçlanması beklenir. Dava açılmadan önce kiracıyla konuşma eylemi gerçekleştirip çıkması sağlanır. Eğer aksi bir durum meydana gelirse, hukuki işlemler başlar.

Dava açıldıktan sonra mahkemelerin işlem durumlarına göre 6 ay ile 1 yıllık süre boyunca sürer. Kiracıların tahliye edilmesi gereken işlemler bazı yasal süreçleri gerektiren işlemlerdir.

Profesyonel olarak Hukuk ve Danışmanlık hukuk büromuzdan, kira alacaklarına yönelik olarak, tahliye işlemleri hakkında, sebepleri ve sebeplerin çözümleri hakkında ve uygulamalı ya da odaklanan durumlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Diğer makalemiz olan Kira Ödememesi konusunu ayrıca okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Davacı dava dilekçesinde satın alma ve ihtiyaca dayalı tahliye isteminde bulunmuş, ancak ihtiyaç iddiasının ne olduğunu ne ihtarnamede ne de dava dilekçesinde açıklamamıştır.

Mahkemece davacının ihtiyaç iddiasının ne olduğu hususunda davacıya açıklattırma yapılarak davacının delilleri toplandıktan sonra ihtiyaç hususu üzerinde durulması gerekirken, yazılı şekilde eksik araştırma ve inceleme ile kabul kararı verilmesi de usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.

ÖZET: Davalı kira bedeline mahsuben çeklerle ödeme yaptığını belirterek bir kısım çek bilgilerini de bildirmesine rağmen Mahkemece davalının bu ödeme savunması üzerinde durulup bahsi geçen çek bedellerinin ödenip ödenmediği araştırılıp, sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken eksik araştırma ve inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak