Atla

Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu


Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu

Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu

Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu

T.C. YARGITAY 6.Hukuk Dairesi Esas: 2009/9131 karar: 2009/10243 Hüküm Tarihi: 23.11.2009

İTİRAZIN KALDIRILMASI VE KİRA ALACAĞININ TAHSİLİ DAVASI - İCRA TAKİBİNDE BİR YIL Zamanlı KİRA SÖZLEŞMESİNE DAYANILMASI - KEFİLİN SORUMLULUĞUNUN KİRA SÖZLEŞMESİNİN Müddetince Bulunduğu - KEFİLİN TAKİBE Mevzu KİRA PARALARINDAN Mesul TUTULAMAYACAĞI

ÖZET: Kira alacağında kefilin sorumluluğu kira sözleşmesinin süresincedir. İtirazın kaldırılması isteminin konusunu meydana getiren icra takibinde bir sene zamanlı kira sözleşmesine dayanılmıştır. Ancak tahsili istenilen kira paraları kira müddetinin bittiği tarihten ileri devreye aittir. Bu halde davalı kefilin takibe mevzu kira paralarından mesul tutulmasına imkan mevcut değildir.

Kirada Kefilin Sorumluluğu 

Kefil ile ilgili açılan davanın reddine hüküm verilmesi lazım olurBorçlar Kanunu'nun 484. maddesi kararı gereğince yazılı şekilde düzenlenmiş, müddeti ve ödenecek kira parasının miktarı açıkça gösterilmiş kira sözleşmesini kefil sıfatıyla imzalayan şahıs sözleşmede gösterilen kira müddeti süresince kiracının ödemekle mükellef yer aldığı kira paralarından kefil sıfatıyla kiralayana başka mesuldürKira müddetinin, 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Ile ilgili Kanun'un 11. maddesi gereğince uzadığı durumlarda, uzayan kira müddeti itibariyle kefilin sorumluluğunun devam yapabilmesi için; ilk olarak bu hususun sözleşmede açıkça kararlaştırılmış olması lazım olur.

Bunun yanı sıra, kefilin uzayan dönemdeki sorumluluğunun en yüksekhangi müddetle ve hangi miktarla hudutlu olacağı da açıkça gösterilmiş olması gereklidir.
Ne kadar uzayacağı belirsiz bir kira süresine ait olan ve kefili hudutsuz bir mesuliyet altına sokan kontrat hükümleri geçerli değildir.

Diğer taraftan müteselsil kefalet halinde alacaklı esas borçluyu takip edebileceği gibi kefili de takip edebilir. Asıl borçluya tebligat yapılmış olması neticesi değiştirmez.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu - Yorum
  ABDULGAFUR BAĞDATLI -
  15 Ağustos 2016

  Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu - Yorum
  BETÜL GÜLDÜR -
  16 Ağustos 2016

  Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu - Yorum
  Öztaş -
  21 Mart 2017

  Kirada Kefillik Kira Alacağında Kefilin Sorumluluğu Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
Yorum Bırak