Atla

Kısıtlama Davası


Kısıtlama Davası

Kısıtlama Davası

Kısıtlama Davası

Kısıtlama Davası NedirKısıtlama, Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya mal varlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır.

Kısıtlama Davası Nasıl Açılır

Kısıtlama Davasında Görevli mahkeme, sulh hukuk mahkemesidir. Yetkili mahkeme, kısıtlının konutunun bulunduğu yer mahkemesidir. Bir kimse, dinlenilmeden savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetimi veya isteği sebebiyle kısıtlanamaz.Kısıtlama kararı, kesinleşince, hemen kısıtlının yerleşim yeri ile nüfusa kayıtlı olduğu yerde ilan olunur. Kısıtlama, iyi niyetli üçüncü kişileri ilandan önce etkilemez. Ayırt etme gücüne sahip olmamanın sonuçlarına ilişkin hükümler saklıdır.

Kısıtlama Davasında Kısıtlama Kararı

Haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini, vasilik koşullarına sahip olmaları kaydıyla bu göreve atar. Bu atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde tutulur. Haklı sebepler engel olmadıkça, vasiliğe, vesayet altına alınacak kişinin ya da ana veya babasının gösterdiği kimse atanır. Altmış yaşını doldurmuş olanlar, bedensel özürleri veya sürekli hastalıkları sebebiyle bu görevi güçlükle yapabilecek olanlar, dörtten çok çocuğun velisi olanlar, üzerinde vasilik görevi olanlar ve Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Bakanlar Kurulu üyeleri, hakimlik ve savcılık mesleği mensupları, vasiliği kabul etmeyebilirler. Kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklılar veya haysiyetsiz hayat sürenler, menfaati kendisine vasi atanacak kişinin menfaati ile önemli ölçüde çatışanlar veya onunla aralarında düşmanlık bulunanlar ve ilgili vesayet daireleri hakimleri, vasi olarak atanamazlar. Vesayeti gerektiren sebebin ortadan kalkması üzerine vesayet makamı vesayetin sona ermesine karar verir. Kısıtlı ve ilgililerden her biri, vesayetin kaldırılması isteminde bulunabilir.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • DOĞUHAN BEK -
  5 Ağustos 2016

  Bir yanı dinlemeden karar veren, doğru karar vermiş olsa bile adaletsizlik etmiş sayılır.

  Cevapla
 • HALİM KÖSE -
  5 Ağustos 2016

  Haksızlık yapıp tüm insanlarla birlikte olmaktansa, adaletli davranıp tek başına kalmak daha iyidir.

  Cevapla
 • DOĞA ALKIŞ -
  12 Ağustos 2016

  Kısıtlama Davası Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • BİLAL BİÇER -
  17 Ağustos 2016

  Kısıtlama Davası bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • BAHAR DÜNDAR -
  21 Ağustos 2016

  Kısıtlama Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • ÇETİN TEPECİK -
  25 Ekim 2016

  Kısıtlama Davası Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • Dinçol -
  25 Ocak 2017

  Merhaba.Benim eşim Ahlaki yönden bir hayli zayıf.alkol tedavisi görmesine karşı alkol bağımlılığı var daha önceden nafaka davası açmiştım,evi otel gibi kullanıyor çocuğuyla hiç ilgilenmiyor. iznim olmadan sürekli kredi çekiyor,çocuğuna bakmadığı için çalışamıyorum. Ayrıca 2 YILDIR ayrı yaşıyoruz ve hala evliyiz. Anlattığım bu durumda eşime kısıtlama davası açabilir miyiz?Bana yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
Yorum Bırak