Atla

Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz


Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz

Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz

Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz

Almanyada veya  bulunduğunuz Şehirdeki Köln Stuttgart Dortmund  vb. Türk Konsolosluğuna Müracaat edilerek Almanya Mahkemelerince veriilen Boşanma Kararının Tanınması Ve tenfizi için Türkiyede Avukata Tanıma Ve tenfiz ve Boşanma için  resimli vekalet verilmesi ile işlemler başlamaktadır.

Mahkeme Kararının Aslı Ve apostili olması yeterli diğer tercüme ve noter onayı büromuz tarafından yapılmaktadır. Başka bir ülkenin vatandaşı olması durumunda eşler  bulduğu bölgede ki noter aracılığı ile vekalet verebilir. Avukata noter aracılığı ile verilen  Vekalet o ülkede Apostil yapılmalıdır.

Telefon ile Bilgi alınacağı gibi Mutlaka e-mail adresimizle iletişim ve e-mail adreslerinizi bize bildirilmesi gerekmektedir. Çünkü tüm iletişim e-mail üzerinden yapılmaktadır.

Almanya’da Gerçekleşen Boşanmanın Türkiye’de Tanınması - Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz

Almanya Federal Cumhuriyeti Avrupa kıtasının ortasında yer alan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Bugün Almanya’da yaşayan yabancı nüfus sayısı 7 milyonun üzerindedir ve bu sayının en az 3 milyonu Türk vatandaşıdır.

Almanya’da ikamet eden Türkiye vatandaşlarının gerçekleştireceği boşanma işleminin Türkiye’de de işleme konarak tanınması için burada bir tenfiz davası açmak gereklidir.

Davanın açılmadığı durumlarda her ne kadar boşanma Almanya’da gerçekleşse ve sayılsa bile Türkiye’de geçerli görülmez. Bu nedenle de eski eş Türkiye hukukuna göre mirasçı konumunda kalmaya devam eder.

Hatta Türkiye’de çift evli kabul edilir ve kayıtlarda evli görünmeye devam eder. Yaşanan bu gelişmeler doğal olarak kişinin yeniden evlenmesini, nüfus kayıt halini, nafaka sürecini ve boşanma ile gelen daha birçok konuyu derinden etkiler.

Ne yazık ki halen pek çok kişi bu konulardan ve bir tenfiz davasının gerekli olacağından habersizdir. Haberi olduğu halde yaptırımı olmadığı düşüncesi ile bu işlemi geciktiren birçok çift de mevcuttur. Fakat dava açılmasının gecikmesi durumu eşlerden birinin başına bir şey gelmesi halinde büyük sorun çıkarmaktadır.

Ayrıca bilinmesi gerekir ki dava açılmadan bir kuruma başvurarak gerekli işlemlerin yapılabilmesi kesinlikle mümkün değildir.

boşanma davasında tanıma tenfiz

Boşanma kararının tanınması ve yapılacak tenfiz davası için gerekli tüm evraklar kişi tarafından toplanmaktadır. İşlemler ise ilgili tenfiz avukatı aracılığı ile tamamlanabilmektedir.

Bu noktada Almanya boşanma tanıma tenfiz davasının açılabilmesi için öncelikle Almanya mahkemelerinden alınmış boşanma kararının aslı, mahkeme kararının kesinleştiğinin şerhi gibi belgeler gereklidir. Avukata konsolosluk yolu ile özel bir boşanma vekaleti verilmesi durumunda Türkiye’de dava açılabilir.

Eğer iki tarafta farklı avukatlara bu yolla vekalet vermiş ise tenfiz davasının bir ay hatta daha kısa bir süreç içinde sonuçlanabilmektedir. Genellikle davalar avukatlar tarafından yürütülür ve vekalet verilen durumlarda kişilerin davayı takip etmesi ya da davaya gelmesi gerekli görülmez.

Doğal olarak bu süreci hızlandıran ve kolaylaştıran bir işlem olarak görülmektedir. Her durumda tenfiz davasının görülmesi için yetkin bir avukat ile çalışmak gerektiği de bilinmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  AKİF KİTAPÇI -
  5 Ağustos 2016

  Bir yanı dinlemeden karar veren, doğru karar vermiş olsa bile adaletsizlik etmiş sayılır.

  Cevapla
 • Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  BAHAR DÜNDAR -
  13 Ağustos 2016

  Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  YONCA AKÜREK -
  19 Eylül 2016

  Dortmund Mahkemesinden almış olduğum Boşanma kararını Türkiye'de Tanınması için ne yapmalıyım. Bu davayı ben hangi şehirde açabilirim.Bu konuda size danışmak istiyorum.

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  21 Eylül 2016

  Merhabalar Yurtdışında Alınan Boşanma Kararının Tanıma Ve Tenfizini Ankara İstanbul veya İzmir'de bulunan Aile Mahkemesi ‘nde (Asliye Hukuk) açılabilir.

  Cevapla
Yorum Bırak