Atla

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır


Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

TÜKETİCİ KREDİSİ DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINIR TAŞIT KREDİSİ DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINIR

YARGITAY: DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINMASI VE EKSPERTİZ ÜCRETİ

T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas:  2014/13869 Karar: 2014/12370 Karar Tarihi: 21.04.2014 ALACAK DAVASI - KONUT KREDİSİ NEDENİYLE KESİLEN BEDELLERİN TAHSİLİ İSTEMİ - EKSPERTİZ İŞLEMİNE İLİŞKİN ÖDENEN TUTARA İLİŞKİN BELGENİN VE EKSPERTİZ RAPORUNUN ONAYLI SURETİNİN TEMİN EDİLEREK KARAR VERİLMESİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU.

ÖZET: Davacı, davalı bankanın İ... Şubesinden kullanmış olduğu Konut kredisi nedeniyle kesilen haksız olarak kredi ödeme planı değişikliği ücreti, yeniden finansman ücreti, dosya masrafı, ipotek ücreti gideri olmak üzere toplam …TL'nin davalıdan tahsiline karar verilmesini istemiştir. Davalı banka tarafından dava dışı değerleme şirketine ekspertiz işlemine ilişkin olarak ödenen tutara ilişkin belgenin ve ekspertiz raporunun onaylı bir suretinin temin edilerek sonucuna göre hüküm tesisi gerekir.

YARGITAY: DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINIR

T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas:  2014/15188 Karar: 2014/14303 Karar Tarihi: 05.05.2014

ALACAK DAVASI - KULLANILAN KONUT KREDİSİ SIRASINDA DOSYA MASRAFI VE YAPILANDIRMA MASRAFI ADI ALTINDA KESİNTİ YAPILMASI - BANKA ŞUBESİNİN KENDİ İŞLEMLERİNDEN DOLAYI AÇILAN DAVADA BANKAYI TEMSİLE YETKİLİ OLDUĞU - DAVANIN REDDİNİN İSABETSİZ OLUŞU.

ÖZET: Dosya kapsamından davaya konu konut kredisinin davalı banka şubesince verildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenlerle davalı banka şubesinin kendi işlemlerinden dolayı açılan davada bankayı temsile yetkili olduğunun kabulü ile işin esasına girilerek hasıl olacak sonuca uygun bir karar verilmesi gerekirken davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.    

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • DİLARA IŞIK -
    7 Eylül 2016

    ...... bankasından 60.000 tl kredi kullandım 1.15 faizle şuan 0.90 a düştü ama yapılandırma yapmıyorlar yardımcı olursanız sevinirim

    Cevapla
Yorum Bırak