Atla

Küçüğün Ergin Olmasına İzin


Küçüğün Ergin Olmasına İzin

Küçüğün Ergin Olmasına İzin

Küçüğün Ergin Olmasına İzin

Küçüğün Ergin Olması - Kazai Rüşt Nedir

Reşit olmayan birinin belli şartların gerçekleşmesi veya zorunlu hallerin bulunması sebebi ile  2- Erginlik yani rüşt 18 yaşının doldurulmasıyla, ya da bu yaşı doldurmadan önce evlenme ile veya mahkeme kararıyla kazanılan olgunluktur.

Mahkeme kararıyla kazanılan erginlik ilgili literatürümüzde kazai rüşt olarak geçer.

Küçüğün Ergin Olması - Kazai Rüşt Şartları Nelerdir

On beş yaşının tamamlanmış olması. Şu önemlidir, on beş yaşının doldurulması şartı talep anında değil mahkemenin karar verdiği anda aranır. Talepte bulunan küçüğün akıl hastalığı, akıl zayıflığı, veya sarhoşluk vb. nedenlerle makul şekilde hareket etme yeteneğinden mahrum bulunmaması gerekir.

Bu talep küçüğün rızasına uygun olmalıdır. Bu rıza ve talep bizzat kendisi veya kanuni temsilcisi tarafından mahkemeye verilen dilekçenin altını imzalamasıyla açıklanabilir. Küçüğün velisinin de rızası bulunmalıdır. Haklı bir neden varsa veli rıza göstermeyebilir, ancak haklı bir neden bulunmuyorsa velayet hakkını kötüye kullanmış olur.

Küçüğün Ergin Olması - Kazai Rüşt Davası Nerede Açılır

Asliye hukuk mahkemesidir. yetkili mahkeme ise ergin kılınması istenen küçüğün yerleşim yeri mahkemesidir. Davayı açan davacı: talepte bulunan küçüğün kendisi veya velisi, küçük vesayet altında ise vasisi veya kanuni temsilcisi.  Karşı taraf davalı: davalı yoktur. dava hasımsız açılır.

Küçüğün Ergin Olması - Kazai Rüşt Davası Nasıl Görülür

Küçüğün Ergin Olmasına İzin davasında mahkeme nüfus kaydı istenerek on beş yaşının tamamlanıp tamamlanmadığı incelenir. Ergin kılınma talebinde küçüğün bir menfaatinin bulunup bulunmadığı, eğer izin verilmezse bir hak kaybı ya da zararın doğup doğmayacağı tanık ve gerekirse bilirkişi görüşüyle araştırılır.

Küçüğün ayırt etme gücüne sahip olup olmadığı doktor raporuyla tespit edilir. Hakim erginliğe karar verirse aynı zamanda küçüğün hangi tarihten itibaren ergin (reşit) sayılacağını da tespit ve ilan ederek dava sonlandırılır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Küçüğün Ergin Olmasına İzin - Yorum
  SAAZA KORKMAZ -
  5 Ağustos 2016

  Kötü yasalar, zulmün en berbat şeklidir. (Burke)

  Cevapla
 • Küçüğün Ergin Olmasına İzin - Yorum
  HANİFE ULUKAYA -
  7 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Küçüğün Ergin Olmasına İzin hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • Küçüğün Ergin Olmasına İzin - Yorum
  CANSU KIR -
  10 Ağustos 2016

  Küçüğün Ergin Olmasına İzin Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Küçüğün Ergin Olmasına İzin - Yorum
  BETÜL GÜLDÜR -
  18 Ekim 2016

  Küçüğün Ergin Olmasına İzin Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Küçüğün Ergin Olmasına İzin - Yorum
  Betl.klnc -
  27 Haziran 2017

  Kazaş rüşt kararı için gerekli olan evraklar nelerdir nereden alabiliriz

  Cevapla
Yorum Bırak