Atla

Küçüğün Ergin Olmasına İzin


Küçüğün Ergin Olmasına İzin

Küçüğün Ergin Olmasına İzin

Küçüğün Ergin Olmasına İzin

Küçüğün Ergin Olması - Kazai Rüşt Nedir Reşit olmayan birinin belli şartların gerçekleşmesi veya zorunlu hallerin bulunması sebebi ile  2- Erginlik yani rüşt 18 yaşının doldurulmasıyla, ya da bu yaşı doldurmadan önce evlenme ile veya mahkeme kararıyla kazanılan olgunluktur. Mahkeme kararıyla kazanılan erginlik ilgili literatürümüzde kazai rüşt olarak geçer.Küçüğün Ergin Olması - Kazai Rüşt Şartları NelerdirOn beş yaşının tamamlanmış olması. Şu önemlidir, on beş yaşının doldurulması şartı talep anında değil mahkemenin karar verdiği anda aranır. Talepte bulunan küçüğün akıl hastalığı, akıl zayıflığı, veya sarhoşluk vb. nedenlerle makul şekilde hareket etme yeteneğinden mahrum bulunmaması gerekir. Bu talep küçüğün rızasına uygun olmalıdır. Bu rıza ve talep bizzat kendisi veya kanuni temsilcisi tarafından mahkemeye verilen dilekçenin altını imzalamasıyla açıklanabilir. Küçüğün velisinin de rızası bulunmalıdır. Haklı bir neden varsa veli rıza göstermeyebilir, ancak haklı bir neden bulunmuyorsa velayet hakkını kötüye kullanmış olur.
Küçüğün Ergin Olması - Kazai Rüşt Davası Nerede Açılır
Asliye hukuk mahkemesidir. yetkili mahkeme ise ergin kılınması istenen küçüğün yerleşim yeri mahkemesidir. Davayı açan davacı: talepte bulunan küçüğün kendisi veya velisi, küçük vesayet altında ise vasisi veya kanuni temsilcisi.  Karşı taraf davalı: davalı yoktur. dava hasımsız açılır.

Küçüğün Ergin Olması - Kazai Rüşt Davası Nasıl Görülür

Küçüğün Ergin Olmasına İzin davasında mahkeme nüfus kaydı istenerek on beş yaşının tamamlanıp tamamlanmadığı incelenir. Ergin kılınma talebinde küçüğün bir menfaatinin bulunup bulunmadığı, eğer izin verilmezse bir hak kaybı ya da zararın doğup doğmayacağı tanık ve gerekirse bilirkişi görüşüyle araştırılır. Küçüğün ayırt etme gücüne sahip olup olmadığı doktor raporuyla tespit edilir. Hakim erginliğe karar verirse aynı zamanda küçüğün hangi tarihten itibaren ergin (reşit) sayılacağını da tespit ve ilan ederek dava sonlandırılır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SAAZA KORKMAZ -
  5 Ağustos 2016

  Kötü yasalar, zulmün en berbat şeklidir. (Burke)

  Cevapla
 • HANİFE ULUKAYA -
  7 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Küçüğün Ergin Olmasına İzin hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • CANSU KIR -
  10 Ağustos 2016

  Küçüğün Ergin Olmasına İzin Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • BETÜL GÜLDÜR -
  18 Ekim 2016

  Küçüğün Ergin Olmasına İzin Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Betl.klnc -
  27 Haziran 2017

  Kazaş rüşt kararı için gerekli olan evraklar nelerdir nereden alabiliriz

  Cevapla
Yorum Bırak