Atla

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat


Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminatı

Trafikte çeşitli nedenlerle kazaya karışan araçlarda şüphesiz maddi hasar meydana gelecektir. Bu nedenle maddi hasarsız bir trafik kazasından bahsetmek mümkün değildir. Bazen çok küçük hasarlar bazen de aracın tamamen çöp olarak rapor almasına kadar giden ağır maddi hasarlı trafik kazaları yaşanması mümkündür.

Tüm bu kazalarda önemli olan araçların gerekli evraklarının olup olmamasıdır. Herhangi bir yaralanma ya da ölümle sonuçlanmayan kazalarda trafik sigortası, kasko, sigorta gibi araç güvenceleri varsa maddi hasar karşılanacaktır. Bir de aracın değer kaybettiğini gösteren bir rapor yer alacaktır ki bu da size dava açma hakkı sunacak karşı taraftan aracın kaybettiği değeri tazminat olarak talep etme hakkınız doğacaktır.

Sigorta ya da Trafik Sigortası Ne Demektir?

Sigorta aracın herhangi bir kazaya karışması durumunda maddi hasarını karşılayan bir güvencedir. Aynı şekilde trafik sigortası ya da sigorta kavramları anlamsal olarak fark göstermediğinden bir araca yapılan her sigortanın trafik sigortası olduğunu söylemek yanlış olmaz.
 

 

maddi hasarlı trafik kazasında tazminat davası

Sigorta Türkiye sınırları içerisinde aracın trafiğe çıkması için zorunludur. Sigortasız araçlar herhangi bir kazaya karışsın karışmasın cezaya tabii tutulacağından trafiğe çıkmaları sakıncalıdır. Sigorta yıllık ya da birkaç aylık olarak hazırlanabilir. Sigortalar özel şirketler ya da bankalar tarafından yapıldığından yenileme ya da süresini devam ettirme işlemleri de sizlerin kontrolünde olacaktır.

 

Bir araca sigorta yapılırken şu noktalar önem taşıyacaktır:

Araç markası sigortanın ilk konusudur. Sigorta yapılırken aracın değerine göre fiyat biçilecek aynı zamanda modeli de değerde önem arz ettiğinden aynı marka araçlarda dahi model farklılığı dolayısıyla sigorta fiyatları değişiklik gösterecektir.

Sigorta şirketleri aracın sahibinin yaşını da bu noktada bir belirleyici olarak koymuştur. Kişinin yaşı genç ise sigorta primi artarken orta yaşlarda daha azalacaktır.

Sigorta yapılırken aracın daha önceden kazaya karışıp karışmadığını gösteren bir rapor gereklidir. Çünkü kaza da sigorta primlerinde oldukça etkili olmaktadır.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat Ve Kasko Kapsamı

Kasko sigortadan farklı olarak her türlü arıza ya da kazada aracın değerini kaybetmemesi için gerekli olan tüm masrafları karşılar. Ama kasko da sigorta primine göre daha pahalı olmaktadır. Özellikle sıfır araç alan kişilerin yaptırdıkları kasko aracın her parçasını kapsar ve orijinal parçalarla değiştirilmesi için gerekli olan maliyeti karşılar.

maddi hasarlı trafik kazasında tazminat nasıl alınır

 

Sigortada bu durum arızalarda ya da kaza dışında olan sorunlarda geçerli olmadığından kaskonun daha kapsamlı olduğu söylenebilir. Trafiğe çıkmak için zorunlu olan sigortadır, kasko isteğe bağlı yapılır. Araç her kazada değer kaybedeceğinden karşı tarafa tazminat açma hakkınız saklıdır.

 

Makalemizde Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat konulu makaleye bilgi için yer verilmiştir. Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat konusunda daha geniş bilgi için avukat desteği alınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat - Yorum
    SEHER DOKUYANOĞLU -
    20 Ağustos 2016

    Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

    Cevapla
Yorum Bırak