Atla

Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır


Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır

Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır

Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır

Hukuk Mahkemesi tarafından lehinize verilmiş ve para borcunu içeren bir mahkeme kararı varsa, bu kararın verilmesine müteakip sonra, karşı tarafın bu yaptırımı ve parayı ödemeyeceğini düşünüyorsanız; bu mahkeme kararı (ilam) ile icra takibi başlatarak almanız gereken parayı icra yoluyla alabilirsiniz.

Yalnızca para borcu değil; bir işin yapılması, bir eşyanın veyahut da bir çocuğun dahi teslimi bu tür icra takibine konu edilebilecektir.

Mahkeme kararının icraya konu olması için dava konusuna göre kesinleşip kesinleşmemesi durumuna göre icra takibi değişmektedir. Mahkeme tarafından nafaka gibi belli dönemlerde ödenmesi gereken borçlar oluştuğu takdirde, mahkeme kararı vermesinden itibaren her döneme ilişkin olarak icra takibi yapılabilecektir.

Mahkemenin bizzat kendi inisiyatifiyle verdiği kararlar haricinde, mahkeme huzurunda yapılan sulh, kabul ve feragatler ile kayıtsız ve şartsız para borcu içeren noter senetleri de ilamlı icraya dayanak olabilmektedir.

Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır, Mahkeme Kararının İcraya Konması, Mahkeme Kararı İle İcra Takibi.

Yargıtay Kararı - Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır

MENFİ TESPİT DAVASI - KISA KARARLA GEREKÇELİ KARARIN ÇELİŞKİLİ OLMASININ BOZMA NEDENİ OLDUĞU - KARARLA BAĞLI OLMAKSIZIN ÇELİŞKİYİ KALDIRMAK KAYDI İLE YENİ BİR KARAR VERMEK GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Kısa kararla gerekçeli kararın çelişkili olması bozma nedeni oluşturur. Bu durumda mahkemece yapılacak iş önceki kararla bağlı olmaksızın çelişkiyi kaldırmak kaydı ile yeni bir karar vermekten ibarettir. Hüküm bu nedenle bozulmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır - Yorum
  MİRAÇ YURTDAŞ -
  13 Ağustos 2016

  Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
 • Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır - Yorum
  EMRE BAHA -
  13 Ağustos 2016

  Mahkeme Kararı ile İcra Takibi Nasıl Yapılır Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak