Atla

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır


Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Davacı vekilinin faize ilişkin temyiz itirazlarına gelince; davacı vekili dava dilekçesinde faiz isteğinde bulunmamış, 06.06.2014 tarihinde harcını yatırmak suretiyle verdiği ıslah dilekçesinde ise alacağın yasal faiziyle tahsiline karar verilmesini istemiştir.

743 sayılı TKM’nin 170. maddesi uyarınca mal ayrılığı rejiminin geçerli olduğu dönemde edinilen mallardan kaynaklanan katkı payı alacağına faiz talebi bulunduğu takdirde dava dilekçesindeki miktar yönünden dava, ıslah edilen miktar yönünden ise ıslah tarihinden geçerli olarak yasal faize hükmedilmesi gerekir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 239/3. maddesi hükmüne göre; aksine anlaşma yoksa, tasfiyenin sona ermesinden başlayarak katılma alacağına ve değer artış payına faiz yürütülür. Yargıtay uygulamalarına göre, tasfiye tarihi buna ilişkin mahkeme kararının verildiği tarihtir.

Mahkemece davacı tarafın ıslah dilekçesinde faiz isteği olduğu halde hükmedilen alacaklara faiz yürütülmesine karar verilmemiş ise de bu husus yeniden yargılamayı gerektirmediğinden HMUK'nun 438/7.maddesi uyarınca kararın düzeltilerek onanması uygun görülmüştür.

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır Yargıtay Kararı

MAL REJİMİNİN TASFİYESİ İLE TAPU İPTAL TESCİL OLMAZSA ALACAK DAVASI - DAVACI VEKİLİNİN DAVA DİLEKÇESİNDE FAİZ TALEBİ YOKKEN ISLAH DİLEKÇESİYLE FAİZ TALEBİNDE BULUNDUĞU 

ÖZET: Davacı vekili dava dilekçesinde faiz isteğinde bulunmamış, harcını yatırmak suretiyle verdiği ıslah dilekçesinde ise alacağın yasal faiziyle tahsiline karar verilmesini istemiştir. 

Mal ayrılığı rejiminin geçerli olduğu dönemde edinilen mallardan kaynaklanan katkı payı alacağına faiz talebi bulunduğu takdirde dava dilekçesindeki miktar yönünden dava, ıslah edilen miktar yönünden ise ıslah tarihinden geçerli olarak yasal faize hükmedilmesi gerekir.

Aksine anlaşma yoksa, tasfiyenin sona ermesinden başlayarak katılma alacağına ve değer artış payına faiz yürütülür. Yargıtay uygulamalarına göre, tasfiye tarihi buna ilişkin mahkeme kararının verildiği tarihtir.

Mahkemece davacı tarafın ıslah dilekçesinde faiz isteği olduğu halde hükmedilen alacaklara faiz yürütülmesine karar verilmemiş ise de bu husus yeniden yargılamayı gerektirmediğinden kararın düzeltilerek onanması gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır - Yorum
  GÜNEŞ KAŞIKCI -
  5 Ağustos 2016

  Örnek insanlar adaleti anlar. (Konfüçyüs)

  Cevapla
 • Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır - Yorum
  NİLAY ERDURAN -
  6 Ağustos 2016

  Adalet devletin amacıdır. Sivil toplumun amacıdır. Adalet için daima mücadele edilecektir.

  Cevapla
 • Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır - Yorum
  İZZET AKŞİT -
  12 Ağustos 2016

  Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
 • Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır - Yorum
  SEVTAP BOZER -
  9 Eylül 2016

  Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
 • Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır - Yorum
  ÖMÜR UYGUN -
  16 Kasım 2016

  Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak