Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır?
Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır konusu eşlerin mal paylaşım hususlarının yeniden düzenlemesi anlamına gelmektedir.

Medeni kanunda ki düzenlemede eşlerin hukuki olarak edinilmiş mallara katılma rejimini olarak düzenlenmiştir. Ancak eşlerin istemeleri ve anlaşmaları şartıyla, mal rejimi konusunda düzenleme yaparak, paylaşılan mal ayrılığı yada mal ortaklığı rejimini tercih edebilmektedirler.

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nedir

Eşlerin evlilik öncesinde ve sonrasında kendi edindikleri mal ve kazançların kendilerine ait olması konusunda anlaşmaları Mal Ayrılığı Sözleşmesi demektir.

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Mal ayrılığı sözleşmesi hakkında danışmanlık alınmalı

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Mal Ayrılığı Sözleşmesi evlilik öncesi ve sonrası yapıla bilmektedir. Eşler öncelikle Medeni hukukumuzda tercih edecekleri mal rejiminin neler olduğu, diğer mal rejimi ile arasında ki farkları avukat ve danışmanlık desteği alarak hangi mal rejimini tercih edecekleri hakkında bilgi almalarında fayda vardır.

 

 

 

Evlenme esnasında yapılan Mal ayrılığı rejimi sözleşmesi

Mal ayrılığı sözleşmesi evlenmeden önce yapılacağı gibi evlendikten sonrada yapılma imkanı bulunmaktadır. Evlenmeden önce mal ayrılığı sözleşme yapılmış ise nikah esnasında yazılı dilekçe ile sözleşme evlenme memuruna sunarak kayda istenmesi talep edilir.

Örnek Mal  Ayrılığı Sözleşmesi

Evlendirme Memurluğuna

Taraflar

Adı Soyadı

Biz …….. evlenme tarihinden itibaren “Paylaşmalı Mal Ayrılığı Rejimine” tabi olmak istediğimizi bildirir, bu seçimlik mal rejimimizi kayda geçmesini saygıyla dileriz. Tarih..

Ek; Noter onaylı Mal Ayrılığı Sözleşmesi

Ek: Mal varlıklarımızın listesi

Evlenme Sonrası yapılan Mal ayrılığı rejimi sözleşmesi

Mal ayrılığı sözleşmesi evlilik tarihinden sonra  mal varlıklarını ayırarak, edinilecek ve kazanılacak mal varlıkların kazanan eşlere ait olacağına dair detaylı sözleşme hazırlanır. Bu edinilmiş ve edinilecek mallara meslek icra etmesi veya işletme faaliyeti sebebiyle edinilecek mal varlıklarının da kişisel mal varlığı kabul edecekleri hakkında anlaşa bilirler.

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Noter Onaylı Olmalıdır

Eşler kabul ettikleri mal ayrılığı sözleşmesini detaylarını kendi aralarında maddeler halinde hazırlayarak notere başvuru yapılır. Eşlerin hazırlamış oldukları sözleşmeyi notere onaylatmaları yeterli olacaktır.

Evlilik sözleşmesi – Mal Ayrılığı Sözleşmesi Neden Yapılır

Mal ayrılığı sözleşmesi ilerde eşler arasında çıkacak uyuşmazlıklarda, boşanma durumunda, eşlerin icra hukuku ile devlete ait borçları sebebiyle sorumluluktan kurtulmuş olacaklardır. Boşanma halinde de mal paylaşım sorunları aralarında yaşanmayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor