Atla

Muris Muvazaası - Mirastan Mal Kaçırma


Muris Muvazaası - Mirastan Mal Kaçırma

Muris Muvazaası - Mirastan Mal Kaçırma

Muris Muvazaası - Mirastan Mal Kaçırma

Muris Muvazaası Nedir

Muris Muvazaası - Mirastan Mal Kaçırma hukuksal tabir olarak Muris Muvazaası olan konu toplum arasında Mirastan Mal Kaçırma olarak bilinmektedir. Muris Muvazaası ya da Mirastan Mal Kaçırma konusunu açıklamadan önce, bu konularla alakalı olan, yasal mirasçıları kimler, mirasta saklı pay nedir hususlarına değinmekte yarar var.

Mirasta Yasal Mirasçı Kimdir

Yasal mirasçı, kanun tarafında mirasçıların mirasa çağırılan kimselerdir. Bunlar miras bırakanların kan hısımlarıdır. Kan hısımları ise miras bırakanın alt soyudur. Altsoyu dediğimiz birinci zümre mirasçıdır. İkinci zümre dediğimiz anne ve baba, üçüncü zümre büyükanne ve büyükbabadır.

Zümrelerin birbirine karşı önceliği vardır. Eğer 1. Zümrede mirasçı var ise diğer zümreler mirasçı olamaz. Eşin zümrelerle ve çocuklarla eşin payı 1/4 ‘dür. 2. zümrede mirasçı eşin payı 1/2 'dir,  3. zümrede ise eşin payı 3/4 'dür.

Mirasta Saklı Pay Nedir

Saklı pay; miras bırakanın, bazı mirasçıların, miras payları üzerinde, kanunca belirlenmiş payları üzerinde tasarruf edemeyeceği kısımdır. Kısaca saklı pay, miras bırakan istese dahi kanunda belirlenen pay üzerinde tasarruf hakkında sahip değildir. Saklı pay Medeni Kanun'un 505 ve 506. Maddesinde oranları belirtilmiştir. Kümlerin ne kadar saklı pay var kısaca anlatacak olursak, mirasçıların yasal miras paylarının 1/2 ‘sidir.

Örneğin, babanın eşi yok ve tek çocuğu var, 100.000 TL tek çocuğa kalmaktadır. Normalde bu mirasın tamamı tek çocuğun saklı pay oranı olan ½ ‘sine denk gelen 50.000 TL' lik kısmında tasarruf yapamaz bu durumda baba 100.000 TL' lik mirası vasiyetle tek çocuk dışında birine bırakması halinde, baba öldükten sonra saklı payı ihlal edildiğinde dava açılabilir. Eşin saklı pay oranları ise tek başına ise 3/4 ‘dür. 2. ve 3. Zümrelerle saklı pay değişiklik göstermektedir. Saklı pay oranları 1. Zümrede paylaşılacak eş ve çocukların saklı payı ile 2. ve 3. Zümre mirasçılar ile miras paylaşımında saklı pay oranları ayrıdır.

Muris Muvazaası - Mirastan Mal Kaçırma Nedir

Yukarıda anlattığımız hususlar ışığında anlatılanlara rağmen miras bırakan, mirasına yasal mirasçıların almaması istemesi halinde Mirasta Muris Muvazaası diyoruz. Yani halk dilinde Mirastan Mal Kaçırma şeklinde de bilinmektedir. Muris Muvazaası (Mirastan Mal Kaçırma) uygulamada sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Muris muvazaası, Miras bırakanın (Muris) danışıklı prosedür şeklinde de kısaca tanımlayabiliriz.

Muvazaa ise bir sözleşmede tarafların yaptıkları prosedürün geçersiz anlaşmaları ya da mevcut prosedür dışında diğer bir prosedürün geçerli olması konusundaki anlaşmaları adı verilir. Muris Muvazaası olarak karşımıza görünürdeki prosedürün geçersizliği yerine gizli prosedürün geçerliliği olan taraflar arasında yapılan anlaşmalar karşımıza çıkmaktadır.

Miras bırakan bir mirasçısına ya da 3. şahsa, genelde tapuda bir satış sözleşmesi göstererek bir bağışta bulunarak, taşınmazın mülkiyetini bir mirasçısına ya da 3. şahsa devrediyor. Eğer bu tasarruf mirasçılarla muvazaalı bir prosedür ise mirasçılardan mal kaçırma ya da mirasçıların saklı payları ihlal ediliyorsa, bu prosedür muvazaalı prosedür olarak kabul edilebilir.

Bir prosedür muvazaalı ise geçersiz bir prosedür olmasından, tapunun düzeltilmesi ya da tapu iptal davası açılabilir. Bu davalar bütün mirasçılar tarafından devir yapılan kişi ve mirasçılarına açabilir. Diğer makalelerimiz için Ankara Avukat ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Muris Muvazaası - Mirastan Mal Kaçırma - Yorum
    RAMAZAN KONUR -
    17 Ağustos 2016

    Muris Muvazaası – Mirastan Mal Kaçırma Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

    Cevapla
Yorum Bırak