Atla

Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası


Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası

Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası

Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası

Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davasında İptal davaları genel olarak, herhangi bir borcun ödenme zorunluluğuna karşılık, kötü niyetle borçlu tarafından çeşitli malların anlaşmalı bir şekilde 3. Kişilere devredilmesine karşılık açılan dava türleridir.

Bu tür durumlarda alacaklı kişiler, malın kötü niyetle kaçırılması amaçlanarak 3. Kişilere devredildiğini ispatlamak ve malın satılması suretiyle alacaklının alacağının tahsil edilmesinin sağlanması hedefiyle iptal davası açarlar. Buna karşılık muvazaaya dayalı tasarrufun iptali istemiyle açılan davalar, boşanma durumlarında kişinin eşinden alacağı tazminatlar nedeniyle, daha önceden art niyetle 3. Kişilere devredilmiş olduğu anlaşılan malların, yeniden borçlu kişiye geçmesini hedefleyen dava türleridir.

Yanı sıra bir trafik kazasında, tazminat ödemeye mahkum edilen borçlunun, bu borcu ödememek için çeşitli mallarını ve söz konusu otomobili danışıklı bir şekilde 3. Kişilere devretmesi örneğinde de malın borçluya tekrar geçmesi hedeflemesi ve devamında tazminattan kaynaklı borcunun malların satılması suretiyle ödenmesi hedeflenir.

Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali 

Muvazaaya dayalı tasarrufun iptali istemi davasına konu olan malların 3. Kişiden, 4. Bir kişiye geçmiş olması halinde eğer 4. Kişi iyi niyetli ise bu kişiye karşı dava devam ettirilemez. Gerekli alacağın tahsili için 3. Kişinin de borçlu sıfatına girmesi sağlanabilir.

Bununla birlikte 4. Kişide kötü niyetli olarak mal devrini gerçekleştirdiyse 4. Kişiye de dava açılabilir. Yanı sıra söz konusu borçlu 3. Kişi ölmüş ise, o kişinin mirasçılarına karşı dava sürdürülebilir. İptal davaları ile muvazaaya dayalı tasarrufun iptali davaları arasında çeşitli farklar vardır.

Bu farklar; " iptal davası hukuken geçerli bir işleme karşı açılabiliyorken, muvazaaya dayalı iptal istemi davası hukuken geçerli olmayan işlemlere karşıda açılabilir."

" Muvazaaya dayalı tasarrufun iptali davalarında malların 3. Kişiden borçluya intikali hedeflenirken, iptal davalarında alacağın tahsili amacı güdüldüğünden, malların borçluya geçmesi hedeflenmez. Malların 3. Kişinin elindeyken satışı gerçekleştirilerek, alacağın tahsili hedeflenir."

" Muvazaaya dayalı iptal davalarında hak düşürücü bir süre bulunmazken, iptal davalarında 5 yıllık bir hak düşürücü süre vardır. "

" Muvazaaya dayalı tasarrufu iptal istemi davalarında ( borç ödemeden aciz belgesi ) şartı aranmazken, iptal davalarında bu belge şartı vardır."

Pek çok farklı yaşamsal durumla ilgili olarak karşımıza çıkan anlaşmazlıkların çözümlerinde başvurulabilen. Muvazaaya dayalı tasarrufu iptal istemi davası, sıklıkla boşanmaya dayalı tazminat ödemelerinden mallarını kaçırmayı hedefleyen eşlere karşı açılan davalar arasındadır.

Usulleri ve dayandığı yasaları itibariyle kompleks bir yapıya sahip olan bu dava türleri, hukuki usullere ve yasalara aşina avukatların yardımı alınmaksızın başarıyla sonuçlandırılabilmesi oldukça güç davalardır.

Türk Hukuk Sistemi içerisinde avukat tutma zorunluluğu bulunmuyor olmakla birlikte, özellikle muvazaaya dayalı iptal istemi davası gibi karmaşık yapısı ve farklı yasalara dayanan davaları, hukuk sitemimiz ve kanunlarımıza aşina olmayan normal kişiler açısından büyük zorluklar oluştururlar. Usuller açısından yapılan basit yanlışlıklar nedeniyle bile, haklı durumdayken davanın olumsuz bir sonuca ulaşması sağlanabilir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası - Yorum
  SERTAÇ ERKAN -
  5 Ağustos 2016

  İki insan arasında hüküm edecek olan hakim, sakın asabi bir halde hüküm etmesin

  Cevapla
 • Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası - Yorum
  EDAGÜL SEFA -
  7 Ağustos 2016

  Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası - Yorum
  YİĞİT SEZGİNER -
  14 Eylül 2016

  Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası - Yorum
  Berhudan -
  6 Şubat 2017

  Muvazaaya Dayalı Tasarrufun İptali İstemi Davası Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak