Atla

Nafaka Alacağı İçin İcra Takibi


Nafaka Alacağı İçin İcra Takibi

Nafaka Alacağı İçin İcra Takibi

Nafaka Alacağı İçin İcra Takibi

A. NAFAKA ALACAĞI, B. İŞTİRAK NAFAKASI ALACAĞI, C. TEDBİR NAFAKASI ALACAĞI, D. NAFAKA ALACAĞI İCRA TAKİBİ NASIL YAPILIR, E. NAFAKA ALACAĞI NASIL ALINIRNAFAKA İCRA TAKİBİN İPTALİNE KARAR VERİLMESİ İSABETSİZLİĞİ T.C. YARGITAY 8.Hukuk Dairesi Esas:  2013/12309 Karar: 2013/12864 Karar Tarihi: 23.09.2013 ŞİKAYET DAVASI - İŞTİRAK NAFAKASI ALACAKLISININ VELAYET HAKKI KENDİSİNE VERİLEN EŞ OLDUĞU - ANNENİN TAKİP YAPMA SIFATINA İLİŞKİN ŞİKAYETİN REDDİ İLE DİĞER İTİRAZLAR İNCELENEREK KARAR VERİLMESİNİN GEREĞİ - TAKİBİN İPTALİNE KARAR VERİLMESİ İSABETSİZLİĞİ ÖZET: Mahkemece, iştirak nafakası alacaklısının velayet hakkı kendisine verilen eş (anne) olduğu nazara alınarak, annenin takip yapma sıfatına ilişkin şikayetin reddi ile diğer itirazların incelenerek sonucuna göre bir karar verilmesi yerine takibin iptaline karar verilmesi isabetsizdir.

Yargıtay Kararı - Nafaka Alacağı İçin İcra Takibi

T.C. YARGITAY 12.Hukuk Dairesi Esas:  2012/5994 Karar: 2012/22210 Karar Tarihi: 25.06.2012 TAKİBİN İPTALİ İSTEMİ - ARA KARARLA HÜKMEDİLEN TEDBİR NAFAKASININ İLAMLI TAKİBE KONU EDİLMESİ - NAFAKA ALACAĞININ KALDIRILDIĞINA GEÇERSİZ OLDUĞUNA DAİR BİR KARAR VERİLMEDİĞİ - TAKİBİN DEVAMINI SAĞLAR NİTELİKTE KARAR VERİLMESİ GEREĞİ ÖZET: Borçlunun mahkemeye başvurusu, ara kararla hükmedilen tedbir nafakasının ilamlı takibe konu edilemeyeceği, icra dairesinin yetkisiz olduğu ve dayanak ilamın Yargıtay tarafından bozulması sebebiyle takibin iptali istemine ilişkindir. Nafaka alacağı ayrılık süresince kocanın geliri bulunmayan karısına bakma ve onun geçimini sağlama yükümlülüğü devam edeceğinden, aile hakimi, ayrılık kararında tedbir nafakasına hükmetmiş, anılan hükmün bozulduğuna, kaldırıldığına, geçersiz olduğuna dair bir karar da verilmemiştir. Bu sebeple nafaka alacağının niteliği de göz önünde bulundurulmak suretiyle bu yöne dair takibin devamını sağlar nitelikte karar verilmesi gerekirken takibin durdurulmasına dair karar verilmesi doğru görülmemiştir. Nafaka alacağı T.M.K.nun 169 ve devamı maddeleri uyarınca verildiğine göre, ayrılık süresince kocanın geliri bulunmayan karısına bakma ve onun geçimini sağlama yükümlülüğü devam edeceğinden, aile hakimi, ayrılık kararında tedbir nafakasına hükmetmiş, anılan hükmün bozulduğuna, kaldırıldığına, geçersiz olduğuna dair bir karar da verilmemiştir. Bu sebeple nafaka alacağının niteliği de göz önünde bulundurulmak suretiyle bu yöne dair takibin devamını sağlar nitelikte karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle takibin durdurulmasına dair karar verilmesi doğru görülmemiştir.  Nafaka Alacağı İçin İcra Takibi
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • AZRA MACAKOĞLU -
  9 Ağustos 2016

  Nafaka Alacağı İçin İcra Takibi Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
 • ESRA ARGA -
  17 Ekim 2016

  10 aydır birikmiş Nafaka Alacağı bulunmaktadır. Nafaka ödeyen eski eşim devlet memurudur, düzenli öderken şimdi ödemiyor. Nafaka İcra Takibi başlatmam durumunda birikmiş nafakayı alabilirmiyim, bu süreç ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Merhabalar, Nafaka için icra takibi başlatılıp, icra dosyasının kesinleşmesi kanunu süreler ile birlikte, ortalama 15 gün ile 1 ay sürmektedir. Maaşında haciz yok ise 1 ay içerisinde maaşında borç miktarı kadar kesintiye başlanır. Bu nedenle icra takibi yapmanızı öneriyorum

  Cevapla
Yorum Bırak