Atla

Nafaka İcra Takibi


Nafaka İcra Takibi

Nafaka İcra Takibi

Nafaka İcra Takibi

Türk Medeni Hukuku'nun alt dallarından birisi olan Aile Hukuku çerçevesinde başlatılan boşanma davalarında mahkeme tarafından dava süreci içerisinde veya sonrasında gereksinimi bulunan çocuk ve eş için diğer eş tarafından yapılması gereken ödemeler için nafaka terimi kullanılmaktadır. Nafaka ödemelerine ilişkin kararlar boşanma davası süreci içerisinde mahkeme tarafından alınırken, kesin hükümlülüğü bulunmamaktadır.

Bu çerçevede de dava süreci içerisinde ya da dava sonuçlandığında belirlenmiş olan nafakanın nafaka borçlusu tarafından nafaka alacaklısına ödemelerinin yapılmaması durumunda nafaka alacaklısı tarafından gerçekleştirilebilecek bir takım hukuki süreçler bulunmaktadır. Bu süreçlerden birisi de nafaka icra takibidir.

Nafaka İcra Takibinin Amacı

Nafaka ödemelerindeki sorunlara ilişkin olarak nafaka alacaklısı tarafından yetkili mahkemelere başvurularak başlatılabilmektedir. Bu süreç içerisinde icra takibi ile nafaka talebinin gerçekleştirilmesi, nafaka ödemelerinde düzenli olarak ilerleme kaydedilip, kaydedilmediğinin denetiminin nafaka alacaklıları açısından en etkin şekilde gerçekleştirilmesidir.

Bunun yanı sıra nafaka borçlusu tarafından nafaka ödemelerinin yapılmaması durumunda da nafaka borçlusuna yönelik olarak yaptırım uygulanması ile nafakanın ödenmesinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi sağlanır.

Nafaka İcra Takibi Süreci Nasıl İşler?

Nafaka icra takibi ile nafaka alacaklısının mağduriyetlerinin önlenmesi ve giderilmesi amaçlanır.

Bu çerçevede de boşanma davası süreci içerisinde talebinin yapılabilmesi mümkün olduğu gibi dava öncesinde de talebinin gereksinim duyan eş veya çocuklar adına hükmüne karar verilebilen bir nafaka türü olan tedbir nafakası türünde nafaka icra takibi için Aile Mahkemelerine ve bu mahkemelerin olmaması durumunda da Asliye Hukuk Mahkemelerine nafaka alacaklısı tarafından başvuru gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Nafaka İcra Takibi

 

Nafaka ödemelerini gerçekleştirmemekte olan nafaka borçluları ile ilgili olarak yetkili icra makamları tarafından uygulanmakta olan düzenlemeler bulunuyor.

Boşanma davası devam etmekte iken verilen nafaka ödemesi kararı ile ilgili olarak nafaka icra takibi süreci için mahkeme tarafından düzenlenmekte olan tensip zaptı aracılığı ile hüküm oluşturulmaktadır.

Bu tip icra takiplerine yönelik olarak en önemli hususlardan birisi de söz konusu duruma ilişkin olarak kesinleşmiş ilam bulunmuyor olması dolayısı ile yapılacak icra takiplerinin ilamsız olarak gerçekleştirilmesi gerektiğidir.

 

Birden Fazla Birikmiş Nafaka Ödemesi Borcu Nasıl Alınır?

Nafaka ödemelerinin, nafaka borçlusu tarafından aksatılması ve ödenmemesi durumunda nafaka alacaklısının tercih edebileceği yasal hakkı olan icra takibi aracılığı ile nafaka ödemelerini alabilmeleri mümkün kılınıyor.

Bu çerçevede de birden fazla olan nafaka borçları ile birlikte birikmiş olan nafaka ödemeleri için geriye yönelik olarak alacak tahsilini sağlayacak yolun izlenmesi gerekiyor.

 

Nafaka İcra Takip

Bu çerçevede de modern Türk hukuk sistemi kapsamı dahilinde birikmiş olan nafaka alacakları toplu şekilde bir icra kanalı aracılığı ile tahsilinin yapılabilmesi mümkündür.

Nafaka borçlusu özel sektör çalışanı ise aldığı maaş üzerinden icra takibi ile kesinti yapılması ile nafaka ödemelerinin, nafaka alacaklısı tarafından alınabilmesi sağlanır.

Eğer nafaka borçlusu kendi iş yerine sahip ise herhangi bir maaş geliri bulunmuyor olması dolayısı ile nafaka icra takibi sürecinin en doğru şekilde belirlenmesi alınacak sonuçlar açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Yargıtay Kararı - Nafaka İcra Takibi

YARGITAY KARARI: Ceza Genel Kurulu Esas:  2005/17-7 Karar: 2005/37 Karar Tarihi: 19.04.2005

ÖZET: Borçlu-sanık tarafından açılmış bulunan bir nafakanın indirilmesi davası sebebiyle alacaklı vekili tarafından yürütülen nafakaya dair icra takibinde, takibe konu miktar değişmiş ve davanın sonuç vermesini takiben de yeni bir takip isteğinde bulunulmuştur. Artık geçerli olan bu yeni takip isteğine göre prosedür yapılması zorunludur.

Yeni takip isteğinde cari nafaka alacağı talep edilmeyip, adi alacak niteliğindeki geçmiş dönem nafaka borçlarının tahsilinin talep edilmesi ve bu takip isteği hakkında icra emrinin borçlu-sanığa tebliğ edilmemiş olması karşısında, nafaka borcunu ödememek suçunun yasal ögeleri oluşmamıştır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Alacaklının tasarruf ehliyetine sahip olduğu, nafaka ödemesinin, alacaklının oğlu hesabına yapılacağına ilişkin alacaklının muvafakatinin olmadığı gerekçesiyle, sadece nafaka alacaklısı hesabına ödenen kısım kadar nafaka borcu ödenmiş sayılacağından davanın reddi ile takibe konu alacağın 34.539,90 TL asıl alacak, 1.275,97 TL işlemiş faiz yönünden düzeltilmesine karar verilmiştir.

Bu durumda mahkemece kabule göre istemin kısmen kabul kısmen reddine karar verilmesi ve hüküm ferilerinin de buna göre oluşturulması gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Nafaka İcra Takibi - Yorum
  ÜMRAN YURDAKUL -
  7 Ağustos 2016

  Nafaka İcra Takibi Bir rejim, halkın adalete inanmaz bir hale geldiği noktaya gelince o rejim mahkum olmuştur.

  Cevapla
 • Nafaka İcra Takibi - Yorum
  OLCAY MURATHAN -
  10 Ağustos 2016

  Nafaka İcra Takibi Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Nafaka İcra Takibi - Yorum
  TUNA ÖZEŞER -
  11 Ağustos 2016

  Nafaka İcra Takibi bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Nafaka İcra Takibi - Yorum
  Soylu -
  26 Şubat 2017

  Nafaka İcra Takibi Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • Nafaka İcra Takibi - Yorum
  Eruzun -
  28 Şubat 2017

  Avukat ilkay hanım boşanma davası sonuçlananı yaklaşık 2 sene oldu. Mahkeme kararım olmasına rağmen eski eşim bana ve çocuğuma nafaka ödemiyor. İcra müdürlüğüne gidip icra takibini ben kendim yapabilirmiyim. Yada sizden profosyonel yardım mı almam gerekiyor.

  Cevapla
Yorum Bırak