Atla

Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi Tazminat Davası


Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi Tazminat Davası

Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi Tazminat Davası

Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi Tazminat Davası

Nişanlanma Nedir?

Evlenmek için Söz Vermektir. Gerek Örf ve adetlerimize göre Gerekse hukuki yönden Nişanlanmanın Evlenme Vaadiyle oluştuğu bilinmektedir. Nişan bozan tarafa eğer Maddi Tazminat Şartları oluşmuşsa Maddi tazminat , Manevi Tazminat ve Manevi Tazminat ve Hediyerin İadesi Davası açılabilir

Nişanın bozulmasında Nişanı bozan taraf kusurlu olmamalıdır. Nişanın bozulmasında Nişanı kusuru yüzünden Davacı tarafından nişanın bozulması gerekmektedir. Kişi nişanlısıyla evleneceğine kesin olarak inanmış ve bundan dolayı iyi niyetli olarak ileri dönük olarak masraflar yapmış olmalıdır.

Ayrıca Nişanı bozulanın anne-babası veya onlar gibi davranan kimseler, nişanlanma ile ilgili yaptıkları harcamaları için uygun tazminat isteyebilirler. Nişanlılardan birinin haysiyeti düşürücü bir suçtan dolayı mahkum olması karşı tarafa nişanı bozması ve tazminat isteme imkanı verir.

Nişanlılardan birisinin uygunsuz ve haysiyetsiz hayat sürmesi karşı tarafa tazminat hakkını doğurur. Nişanlılardan birinin kendi nişanlısının dışından başka biriyle evlenmesi durumunda diğer tarafa nişanı bozmak ve tazminat isteme hakkını doğurur.

Nişanın Bozulması Tazminat Davası Açma Süresi Nedir?

Nişanın bozulduğu günden itibaren bir yıl içinde açılmalıdır.

 Nişanın Bozulması Tazminat Davası Dava Genel Bilgiler

Nişanın Bozulması Tazminat Davasında Davanın süresinde açılıp açılmadığı araştırılır. Nişanın bozulması konusunda tarafların kusur oranları araştırılır. Deliller ve tanıklar dinlenir, gerekirse bilirkişi raporu istenir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi Tazminat Davası - Yorum
    IRAZ CİVAN -
    4 Eylül 2016

    Nişanın Bozulması Nedeniyle Maddi Tazminat Davası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

    Cevapla
Yorum Bırak