Atla

Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı


Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı

Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı

Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı

Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı Türkiye de Sosyal Hayatın değişmesi ile birlikte güvenlik sorunları da her geçen gün artmaktadır. Devletin vatandaşını koruması ve güvenli yaşaması açısında gerekli tedbirlerin alınması en öncelikli görevlerinin başında gelmektedir. Özel güvenlik görevlisi artık yaşamımızın içerisinde nereye gitsek karşımıza çıkan ve bizlerin resmi güvenlik görevlileri birlikte huzur içinde yaşamamızı sağlayan en değerli mesleklerin başında gelmektedir.

Onlara bir maç esnasında, bir alışveriş merkezinde, bir sosyal alanda, konserde, yaşadığımız sitede görmek mümkündür. Özel güvenlik, meslek olarak icra edilebilmesi için eğitim ve sınavlara tabi tutularak sertifika alarak görevlerini silahlı veya silahsız icra eden meslek grubudur. Özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları, izin hakları, silahlı sertifika tazminatı, maaşları, tazminat hakları hala çözülemeyen ve hak kayıplarına uğrayan meslek gruplarındandır.

 

Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı

Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminat Hakkı

Kıdem tazminatı bir işçinin aynı iş yerinde en az bir yıl çalışması neticesinde kanunen hak ettiği tazminattır. Kıdem tazminat hakkını elde etmek için iş kanununda belirlenmiş şartlar dahilinde ayrılması durumunda bu tazminatı işverenden alabilmektedir. Özel güvenlik görevlilerinin kıdem tazminatı hesaplanırken, her ay düzenli olarak almış oldukları, yol yardımı, yemek yardımı ve diğer yardımlar brüt maaşa eklenerek sonuç elde edilir.

İş Akdinin Fesih Sebepleri Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı

İş kanunda iş sözleşmesinin fesih nedenleri açık olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sıra iş mahkemesi kararlarınca iş kanuna dayanılarak tespit edilen fesih nedenleri mevcuttur.

 

İş sözleşmesini iş veren feshi edebileceği gibi bu hakkı işçide kullanabilir. Fesih sebepleri içerisinde en çok kullanılan nedenlerden bahsedecek olursak;

Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı

 

* Sık Sık Yer Değiştirilmesi Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı

İş yerinde işçinin sık sık yer veya şube değiştirilmesi durumunun en çok karşılaşıldığı meslek grubudur. İşveren geçerli ve zorunlu nedenler dışında işçinin imzalı beyanını almadan yer değiştirmesi fesih nedenidir.

* Silahlı Özel Güvenlik Görevlisinin SGK kayıtlarında Silahsız Gösterilmesi

Özel güvenlik görevlisinin görmüş olduğu ve almış olduğu belgelere izinlere bağlı olarak silahlı ve silahsız olarak görevli olma sınıflandırılması bulunmaktadır.  Bu durum işçinin haklarının ihlal edilmesi ve en az 200 ile 300 tl maaşında SGK hizmet dökümünde eksik görünmesine neden olacaktır. Bu durum hem işçinin hakkını alamaması hemde devletin resmi kurumlarına yanlış bilgi verildiğinden ceza ve yaptırım uygulanmasına sebep bir durumdur.

* Gece Mesailerinin Gerçek Değerden Eksik Veya Hiç Ödenmemesi

Özel güvenlik görevlileri gece ve gündüz durumuna bakmadan işverenin uygulamış olduğu 3 grubun 3 vardiya ile çalışması neticesinde 3 günde bir geceden sabaha kadar çalışmaktadır. Bu çalışmaların çoğu iş kanunda belirtilen bir işçi 11 saatten fazla çalıştırılamaz kuralını da ihlali anlamına gelmektedir.

* Fazla Mesailer, Dini Ve Resmi Bayram Çalışma Ücretlerinin Ödenmemesi

Yukarıda da beyan ettiğimiz gibi 3 vardiya ile çalışma sistemi içerisinde kimi zaman 12 saat hiç dinlenmeden çalışmaya zorlanmaktadır. Bu çalışma sisteminde ve saatinde uzun tatil dönemlerde en az 2 gün dini bayramlar da çalışması gerekmektedir. Bu yorucu mesainin iş kanunda belirtildiği gibi mesai çalışmasında günlük maalşa ek olarak 1 günlük maaş ödenir.

* Özel Güvenlik Görevlisini Ek İşte Ve Farklı Görevlerde Kullanılması

Özel Güvenlik Görevlilerinin çalışma şekli şartları kanunlarla belirlenmişti. Görevi olmayan işlerde çalıştırılması iş sözleşmesinin fesih sebebidir.

* Yıllık İzinlerinin Kullandırılmaması Veya Ücretlerinin Ödenmemesi

Özel Güvenlik Görevlilerinin bu yoğun çalışma temposu içerisinde izin kullanması en doğal hakkıdır. İş kanunda da belirtilen yıllık izin hakkı çalışma süresine göre belirlenmektedir.

İşveren Tarafında Haksız Olarak İş Sözleşmesi Feshedilmesi Durumundaki Haklar Nelerdir?

Özel Güvenlik Görevlilerinin İşveren tarafında haksız ve keyfi olarak iş sözleşmesinin sonlandırılması günümüzde sıkça yaşanan durumların başında gelmektedir. Bu durumda işçi iş sözleşmesinin haksız olarak fesih yapıldığını ispat etmek zorundadır. Feshin haksız olması halinde:

1- Kıdem Tazminatı hak eder.

2- Kötü Niyet Tazminatı Talep edilmiş ise işverende 4 maaş tazminat alır.

3- İhbar Tazminatı Alır.

4- İşsizlik Maaşı alır.

5- Varsa yıllık izin ücretlerini alır.

6- Varsa fazla mesai ücretlerini alır.

 

Makalede Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Konu hakkında iş hukuku avukatı ile danışma alınması dava sürecinde faydalı olacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Özel Güvenlik Görevlisinin Kıdem Tazminatı - Yorum
    Anonim -
    5 Temmuz 2017

    Ben 10 yıldır özel güvenlik görevlisi olarak görev yapmaktayım. Makalenizde tespit ettiğiniz silahlı özel güvenlik maaşı ile silahsız özel güvenlik maaşı arasında en az 600 TL fark var. Yani buda demek bazı güvenlik şirketleri yıllardır devlete hep eksik prim ödemesi yapmaktadır. Bu durum fesih sebebimidir. Çok güzel makaleniz için teşekkür ederim.

    Cevapla
Yorum Bırak