Atla

Sağlık Davaları


Sağlık Davaları

Sağlık Davaları

Sağlık Davaları - Sağlık Hukuku - Tazminat

Ülkemizde hekim hataları, tıbbi hatalar ve tıbbi hizmetlerin yanlış ve kötü kullanımı gibi kavramlar olarak da ifade edilebilmektedir. Bir doktorun tedbirsizlik, dikkatsizlik ve acemilik veya kurallara uymama gibi durumlar ile tedavi ve teşhis konusunda standartlara uymayan davranışları ile hastalarına zarar vermesi de hekim hatası olarak tanımlanmaktadır.

İnsanlar genel olarak sağlıklarını kaybetmeden değerini anlayamasalar da, sağlığın önemi herkes tarafından bilinmektedir. Hayati bir tehlikenin söz konusu olmadığı sağlık sorunlarında bile insanların ne kadar mutsuz olduğu, sağlık olmadan mutlu olunamayacağını doğrulamaktadır. Tüm bu sebepler ile sağlık hakkı insanların en temel haklarından birisi olmaktadır. İnsan hakları evrensel bildirgesinin 25'inci maddesinde de bu konu belirtilmektedir. Ayrıca ülkemizin anayasasında da sağlık hakkı konusunda bir güvence bulunmaktadır.

Yaşama hakkının en temel parçalarından birisi olan sağlık hakkı kapsamında, herkesin sağlıklı olma ve sağlığını koruma ile geliştirme hakkı bulunmaktadır. Ancak yaşanan hastalıklar, kazalar ve farklı nedenler sonucunda insanlar sağlıklarını kaybedebilmektedir. Bu durumda hasta hakları söz konusu olmaktadır.

  Doktorlar görevini en iyi şekilde yerine getirme, hastalara azami özen ve alaka gösterme ve hastayı bilgilendirme zorunluluğu bulunmaktadır.

  sağlık davaları

  Hasta hakları genel olarak bunlardır ve daha detayları da bulunmaktadır. Burada önemli olan konu mağdur olan hastaların tazminat konusundaki haklarıdır. Kısaca doktorlar hastalarını en kısa sürede ve en iyi şekilde iyileştirmek zorundalardır. Bunların aksi durumlarında ise hastanın tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır. Doktorlar tarafından yapılan hatalar çoğu zaman telafi edilmeyen ve geri alınamayan hatalar olmaktadır. Yanlış bir tedavinin veya teşhisin uygulaması sonucunda meydana gelen sorunlar çoğu zaman telafi edilmemektedir. Yapılan yanlış tedaviler bazı durumlarda ölümlere bile neden olabilmektedir.

  Hasta hakları ise aşağıda belirtildiği gibidir.

  Koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı

  Irk, dil, din, cinsiyet ve ekonomik durum gibi bir ayrıma maruz kalmadan sağlık hizmetine ulaşma hakkı

  Sağlık hizmetini güvenli bir şekilde ve hijyenik şartları sağlanmış şekilde alma hakkı

  Sağlık hizmetleri ve olanakları hakkında bilgilendirme hakkı

  Sağlık kurumu ve sağlık hizmeti veren kişileri seçme ve değiştirme hakkı

  Mahremiyet hakkı

  Kendisine uygulanacak olan tıbbi müdahaleler hakkında rızasının alınması hakkı

  Tedaviyi kabul etme, reddetme ve durdurma hakkı

  Uygun bir şekilde ziyaretçi kabul etme hakkı

  Hakların ihlali ve mağdur olması durumunda şikayet ve dava hakkı

  Tazminat Davası Kime Karşı Açılabilmektedir?

  Yanlış bir tedavinin uygulandığı hastanenin özel veya devlet hastanesi olması bu konuda belirleyici olmaktadır. Yanlış bir tedavinin yapıldığı hastanenin bir devlet hastanesi olması durumunda, dava devlete karşı açılacaktır.

  Ancak bazı durumlarda kişisel kusurların ön planda olması ile sadece doktorlara da davalar açılabilmektedir. Yapılan yanlış tedavi bir özel hastanede olmuş ise bu konuda tazminat davası hem doktora, hem de hastaneye açılabilmektedir. Bu durumda doktor ile birlikte doktoru çalıştıran ve tedavinin uygulandığı hastane de sorumlu olmaktadır.

  sağlık davalarında tazminat ve cezai sorumluluk

  Doktorun Sorumluluğu

  Doktorların hastalarına karşı bakım ve tedavi konusunda görevleri bulunmaktadır. Bu sebeple doktorlar her türlü kusurdan Dolayı sorumlu olmaktadır. Hatta hafif kusurlarından bile doktorlar sorumlu olmaktadır.

  Doktorların kusurları durumunda hastalar dava açma ve tazminat talep etme hakları bulunmaktadır. Bunun yanında hastalarda tedavinin başarılı olması için doktorun talimatlarına uygun bir şekilde davranmalılardır.

  Hastaların yapacakları bu davranışlar kendi sorumluluklarında olmaktadır. Bu sebeple de dikkatli ve özenli olmaları gerekmektedir.

  Doktorlar ise hastalarının tüm tedavilerini hatasız ve eksiksiz şekilde yapmak ve tamamlamak zorundadır.

  Yapacağı basit ve küçük yanlışlar için bile tazminat ödemek zorunda kalabilmektedirler Doktor yanlış tedavi ve teşhis nedeniyle tazminat konusu hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz.

  Sağlık Davaları günümüzde sık sık gündeme gelen konuların başında gelmektedir. Dolayısıyla günümüzde Doktor - Hasta ilişkisinden kaynaklanan davalar ve tazminat davalar mahkemelerde konu edilmektedir.

  Sağlık Davaları

  Sağlık Davaları ile ilgili diğer konu başlıkları, sağlık davası, sağlık hukuku davaları, sağlık tazminat davaları gibi aşağıda ki konularda dava açılmaktadır.

  Hekimin Hesap Verme Yükümlülüğü

  Hekimin Tedaviyi Yürütmesi

  Hekimin Uygulayacağı Tedavi Yönteminin Seçimi

  Tanıda Sorumluluk Doğuran Haller

  Hekimin Teşhis Koyması

   Doktorun Hukuki Sorumluluğu

  Doktorun Hastaya Karşı Sözleşme Dışı Sorumluluğu

  Doktorun Sözleşme İçi Ve Sözleşme Dışı Sorumluluğu

  Doktor Hasta Hukuki İlişki

   Hastanın Rızasının Alınması

  Hatalı Tıbbi Tedavi 

  Konusu içerisinde olmasından yanlış tedavi nedeniyle maddi manevi tazminat konusu hakkında ki makaleye göz atabilirsiniz.

  SIKÇA SORULAN SORULAR

  BİZE YAZIN

  Av. İlkay Uyar Kaba
  Av. İlkay Uyar Kaba

  2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

  İLGİLİ KONULAR
  YORUMLAR
  • ALEYNA ASILLIOĞLU -
   5 Ağustos 2016

   İnsanların çoğunda adalet sevgisi, adaletsizlik korkusu yüzünden vardır. (La Rochefoucauld)

   Cevapla
  • CENGİZHAN GÜMÜŞSU -
   10 Ağustos 2016

   Sağlık Davaları Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

   Cevapla
  • EVRİM ŞIVGIN -
   17 Ağustos 2016

   Sağlık Davaları hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

   Cevapla
  • RAHİME YÜNGÜL -
   22 Ağustos 2016

   Sağlık Davaları hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

   Cevapla
  • AKAY PİYADE -
   16 Eylül 2016

   Sağlık Davaları hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

   Cevapla
  • GÜLİSTAN OLMUŞ -
   18 Eylül 2016

   Sağlık Davaları Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

   Cevapla
  • Oğuz -
   18 Şubat 2017

   İlkay hanım merhabalar öncelikle ekibinize ve size bu bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Bundan yaklaşık 5 ay önce vücudumun bazı bölgelerine lazer uygulaması yaptırdım. Bu işlemden sonra vücudum da yanık izleri oluştu ve şuanda pantolon dışında utancımdan giyinemiyorum. Bu işlemden dolayı maddi ve manevi tazminat açmak istiyorum.

   Cevapla
  Yorum Bırak