Atla

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır


Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

Şikayet dilekçesi ikamet ettiğiniz İl adliyesinde bulunan MÜRACAAT SAVCILIĞINA  verilir. Dilekceniz savcılık kalemince kayıt edilir ve dilekçeye hazırlık numarası yazılır. HAZIRLIK NUMARASI  dilekçeyi takip etmek, (kayıt yaptırdığınız yere gelip sorduğunuzda istekçenizin hangi savcıda olduğunu ya da istekçenizin hangi mahkemeye gönderildiğini) öğrenmek açısından önemlidir.

Size Karşı bir eylemin veya hak ihlalinin Ceza Hukuku açısından bir suç oluşturduğunu düşünüyorsanız, suçun gerçekleştiği yer savcılığına bir istekçeyle baş vurabilirsiniz. Örneğin eylem Keçiören ilçesi sınırlan içinde gerçekleşmişse, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmak gerekir.

Olaylara maruz kalan veya buna tanıklık eden kişiler savcılığa suç duyurusu yaparken ilk önce savcılık makamına veya bölgede yetkili olan jandarma veya polis gibi kolluk kuvvetlerine başvurmalıdır. Sözlü anlatım biçiminde olayın bu makamlara bildirilmesi yeterli olduğu halde uygulamada istekçe yolu ile suç duyurularının yapılması alışkanlık kazandığı için kişilerin suç duyurularının bir amaca hizmet etmelerini istediklerinde bu yola başvurması gereklidir. Dilekçe yolu ile yapılan duyurular sonucunda tahkîkat süreçleri başlayacak ve kovuşturma aşamasına gelinen noktada bu süreç sonlandırılacaktır.

Savcılığı Suç Duyurucu Neden Yapılır?

Kişilerin birebir maruz kaldıkları veya tanık oldukları olaylar ile ilgili olarak yetkili merciler olan kolluk kuvvetlerini haberdar etmek için hukuki açıdan izleyebilecekleri yol savcılığa suç duyurusunda bulunulmasıdır. Suç duyurularında bulunan kişiler bu olaylar ile ilgili olarak kişilerin yargılanması isteğiyle ihbarda bulunlinkar.

Suçtan mağdur olan kişiler bu durumda adaletin kendisine sağlamış olduğu hakları kullanmaya başlayacaktır. Suç duyurusunun herhangi bir biçimde yazılı veya sözlü olarak sunulması şartı bulunmuyor olmasa da uygulamada yazılı duyuruların benimsenmesi kişileri buna zorlamaktadır. Kişiler olayları net bir biçimde bütün ayrıntılarıyla anlattıkları istekçeler vasıtasıyla suç duyurularını yaparak olayı yargı aşamasına rahatça taşıyabilirler.

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Savcılığa Suç Duyuru Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Savcılığa suç duyurusu yapmak için istekçe yolu ile müracaatlar yapılırken istekçeler üzerinde olabildiğince titiz bir biçimde bilgilere yer verilmelidir. Bunlar arasında ilk dikkat edilmesi gereken istekçenin başına müracaatlan savcılığın adının yazılmasıdır.

Daha sonra suçtan eklenen ve suça neden olan kişilerin kimlik bilgileri ve biliniyorsa adres bilgileri de bu istekçelere eklenmelidir.

 

Daha sonra suç duyurusuna söz konusu olan olayın birçok ayrıntıı ile ilgili açık bir biçimde bilgiler yazılmalıdır. Suçun işlendiği tarih başta olmak suretiyle olayın kronolojik bir sıra içinde anlatılması gereklidir. Olaylar anlatılırken veya bu aşamadan sonra olay ile ilgiliki bütün deliller açık bir biçimde belirtilmeli ve şayet tanık bulunuyorsa bunlar da istekçeye dahil edilerek davalara katılmalıdır. Son olarak istekçede gerekli karar mercilerinden istenilen sonuç açıkça belirtilmelidir.

Savcılığa suç duyurusu yaparken en çok yapılan hataların başında kişilerin kendi duygularını fazla kapılarak nesnel bir metin ortaya koyamaması oluyor. Oysa istekçe içindeki olay anlatımının her bir detaysında kesinlikle mümkün olduğu kadar sade bir anlatımla olay kısacasınmelidir.

Savcılığa suç duyurusu istekçes hazırlanırken, Hangi savcılığa müracaatluyorsa, o savcılığın adı başlık olarak konulmalıdır. Eylemden zarar gören şikâyetçi veya şikâyetçilerin Ad (T.C) ve Adresleri yazılmalıdır, Eylemi gerçekleştiren sanık ya da sanıkların Ad (T.C) ve Adresleri yazılmalıdır, Suç tarihi yer almalıdır, Olaylar başlığı altında suça konu olan olay kısa, öz ve mümkünse sıra takip edecek biçimde anlatılmalıdır, Deliller başlığı altında şikâyeti kanıtlayan bütün deliller bildirilmeli; elde hazır bulunan belge, varsa tutanak gibi yazılı deliller şikâyet istekçesine eklenmelidir. Olayın tanıkları varsa, bunların ad ve adresleri de belirtilmelidir, Kamu davası açılması isteği, istekçenin sonuç bölümünde dile getirilmelidir.

Savcılığı Suç Duyurusu Yaparken Avukat Gerekir Mi?

Savcılığa suç duyurularının yapılmasında Türkiye'de her bir kişi maruz kaldığı olay karşısında kendi başına suç duyurusunu yapabilme hakkına sahiptir. Ancak bir avukat yardımı ile bu süreç gerçekleştirildiği takdirde hem istekçelerin yazılması konusu ile ilgili daha iyi bir sonuç elde edilmiş olacak hem de olayla ilişkilendirilebilecek olan delillerin listesi yapılması konusu ile ilgili daha profesyonel bir çalışma ortaya konabilecektir. Özellikle istekçe yazımında sık sık karşılaşılan sorunlare önlem almak amacıyla avukatların desteğinden faydalanmak süreci daha basit biçimde yönetecektir.

 

Savcılığa Suç Duyurusu

Yargı Aşamasında Suç Duyurusu Sahipleri Bulunur Mu?

Türkiye'de birçok kişi mağdur kaldığı olaylarda dahi hakkını aramak ve mahkemelerde bulunmak konusu ile ilgili kendini geri çekebiliyor. Ancak suç duyurusu ile açılan davaların kamu davası niteliğini taşıması nedeniyle belirli sınırlamalarla kişilerin davalara katılabilmesi sağlanmaktadır. Şikayetçi sıfatı ile davada bulunan bu kişiler davalara söz konusu olan olaylar ile ilgili olarak ne kadar müdahil olduklarına dair ayrıntıları daha belirgin hale getirebilirler. Savcılığa suç duyurusunda bulunma bilincini kendinde bulunduran kişilerin mahkemede bulunması da davaların sonuç vermesina olumlu bir etki yapacaktır.

Dilekçe Örneği - Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

Dilekçe Örneği

… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

YAKINAN               :

VEKİLİ                      :  Av. İlkay UYAR KABA

ŞÜPHELİ                 :

SUÇ                           : Hakaret.

SUÇ TARİHİ               : …/…/…

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilimiz …, ............................ yapmaktadır.

2-) Müvekkilimiz …/…/… ...........................................................ifadeler kullanmak suretiyle müvekkilimize hakaretlerde bulunmuştur.

3-) Müvekkilime hakaret eden …’dan şikayetçiyiz.

HUKUKİ NEDENLER : 5237 S. K.  m. 125 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Program kayıtları, tanık beyanları ve diğer delililer.

SONUÇ VE İSTEM     : Yukarıda açıklanan nedenlerle şüphelinin müvekkilimize karşı sarf etmiş olduğu sözler nedeniyle cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. …/ …/ …

Yakınan Vekili Av. İlkay Uyar KABA

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak