Atla

Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı


Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı

Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı

Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı

Modern toplum yaşamında her ne kadar arzulanmıyor olsa da önemli parçalardan birisi haline gelen trafik kazaları kişilerin çok ciddi mağduriyetler ile karşı karşıya kalmalarına yol açıyor.

Günümüz Türkiye' sinde her yıl artan oranlarda trafik kazaları meydana gelirken bu kazalarda on binlerce vatandaş hayatını kaybediyor, yüz binlercesi de yararlanıyor.

Bu şekilde ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları ile birlikte maddi hasarlı trafik kazaları da ciddi mağduriyetlerin yaşanmasına neden oluyor. Ancak günümüzde vatandaşlar trafik kazaları gibi beklenmedik hallere yönelik olarak araçlarına ilişkin sigorta işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Bu noktada da araç sigortaları ile ilgili olarak işlem gerekliliğinin en çok gerekli olduğu zamanlar aracın hasar görmüş olduğu anlardır. Aracın hasar görmesi durumunda kişilerin işlemlerini hızlı ve doğru bir şekilde yerine getirebilmesi açısından bilgi sahibi olması gereken bazı önemli faktörler bulunmaktadır.

Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı

Kaza Tespit Tutanağı Ve Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı

Günümüzde Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde Türkiye' de 2007. Senesine yayınlanmış olan genelge ile maddi hasarlı trafik kazaları için yürürlükte bulunan uygulama kaza anında, vatandaşların kendi aralarında görüşme gerçekleştirerek, ‘ Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı' oluşturarak bir anlaşmaya varmaları şeklinde uygulanmaktadır.

Bu noktada bazı özel haller haricinde kaza raporu oluşturulması amacı ile polis veya Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin kaza yerine gelmelerinin beklenmesi gibi bir şart kesinlikle bulunmuyor. Kişilerin yaşadıkları trafik kazası ardından dilerse bireysel olarak karşı taraf ile anlaşma sağlayarak.

Dilerse de kolluk güçlerinin etkisi doğrultusunda anlaşmanın sağlanmasının ardından araçta oluşan hasarın kaza tutanağı ile birlikte kendisinden talep edilen evrakları en kısa süre içerisinde tamamlayarak, aracının mevcut olan sigortasını uygulayan sigorta şirketine veya bu sigorta şirketinin acentesine başvuru gerçekleştirmesi gerekir.

Sigorta Şirketine Hasar Bildirimi

Hasar ihbarı işlemlerini sigorta şirketine ulaşarak veya kişinin sigorta şirketinin müşteri destek hattını arayarak 5 gün içerisinde gerçekleştirmesi gerekiyor. Kişinin sigorta poliçesi üzerinde belirtilmiş olan sigorta şirketin hasar bildirim ihbarı süresi içerisinde.

İhbarın gerçekleştirilmemiş olması durumunda söz konusu haklar olan tazminat ödemeleri geçerlilik kazanmamakta ve düşmektedir.

Fakat zamanında gerçekleştirilmiş olan sigorta şirketine hasar bildirim ihbarı ile kasko poliçesi genel koşullarına uygun ve iyi niyet kurallarına bağlı olması halinde sigorta şirketi tarafından söz konusu trafik kazası ve hasar tazminatı ödemesinin gerçekleştirilmesi uygulanır.

Kişinin dosyasının açık biçimde bulunmaması açısından evrakların sigorta şirketin eksiksiz olarak verilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekliliği bulunuyor.

Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhbarı İçin Talep Edilen Belgeler

Sigorta şirketi tarafından kişinin hasar ihbarına ilişkin olarak talep etmiş  olduğu belgeler ise; acente ve poliçe numarası, hasarın tarihi, hasara ilişkin ayrıntılı bilgiler, olası hasar miktarı.

Sigortalı iletişim bilgileri, poliçeye ait fotokopi, kaza tespit tutanağı, alkol raporu, ifade tutanakları, görgü tespit tutanağı, sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi, hasara ilişkin görsel belgeler, rehinli ve ipotekli araçlar için bankanın verdiği resmi belgeler, araç hasarlarına dair araç servisi adresi ve iletişim bilgileri şeklindedir.

Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı

Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı - Süresi

Hasar meydana geldikten sonra hasarın ihbar edilmesinde elbette belli bir süre vardır.  Bu Kasko Poliçesi Genel Şartlarında  net bir şekilde ifade edilmiştir.

 Genel Şartların B1.1. Maddesi'ne göre ''Rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren en geç  5 iş günü içinde hasarın sigorta şirketine bildirilmesi'' şarttır. Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı örnek olarak verilmiştir.

Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarname Örneği
İHTARNAME
İHTAR EDEN :
VEKİLİ : AV.İLKAY UYAR KABA
İHTAR EDİLEN : 
KONU :  Hasar ihbarına ilişkindir.
 
AÇIKLAMALAR:
1-) Müvekkilimizin ….. .... …. şirketine ait … model, .. .. .... plaka sayılı araç, …/…./…. Tarihinde  şirketinizce düzenlenen ....... nolu trafik sigorta poliçesi ile şirketinize sigortalanmış bulunmaktadır.
2-) Müvekkilimize ait sigortalı araç, ../../.... tarihinde ..... sigorta şirketine sigortalanmış .. .. ..... plaka sayılı araca çarparak, aracın ve müvekkilimize ait sigortalı aracın hasara uğramasına neden olmuştur.
3-) ..... Sigorta Şirketi, yapılan trafik kazasından bir gün sonra müvekkilimizin şirketine ihtarname çekerek yapılan zararın giderilip .......-TL'lik miktarın ödenmesini aksi takdirde  yasal yollara başvurup hakkımızda icra takibi yapılacağını bildirmiştir.
4-) Söz konusu durumu tarafınıza ihbaren bildiririz.
 
İhtar Eden Vekili          Av. iLKAYUYAR KABA
 
SAYIN NOTER;
 
Üç suretten ibaret olan işbu ihtarnamenin bir suretinin dairenizde saklanmasını, bir suretinin muhataba APS ile tebliğini ve muhataba tebliğ şerhini havi bir suretinin de tarafımıza verilmesini saygı ile ihtar eden vekili olarak talep ederiz. …/ …/ …
 
 İhtar Eden Vekili Av. İLKAY UYAR KABA

Yukarıda örnek olarak hazırlanan Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı noterde hazırlatılarak gönderilir. Avukat arama Ankara konusu hakkında bilgi için ana sayfayı ziyaret ediniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı - Yorum
  FATİH ANKITÇI -
  7 Ağustos 2016

  Küçük insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca haydut olurlar.

  Cevapla
 • Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı - Yorum
  CEYLAN ÖZİBA -
  11 Ağustos 2016

  Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı - Yorum
  SİMAY OLGUN -
  16 Ağustos 2016

  Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
 • Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı - Yorum
  ÜMİT TAŞPINAR -
  3 Eylül 2016

  Sigorta Şirketine Hasar Bildirim İhtarı Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
Yorum Bırak