Atla

Soyad Değiştirme Davası


Soyad Değiştirme Davası

Soyad Değiştirme Davası

Soyad Değiştirme Davası

VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ DAVASI - SOYADININ DEĞİŞTİRİLMESİ İSTENENİN DOĞUM GÜNÜNDE ANNE VE BABASI RESMEN EVLİ OLDUĞU.

ÇOCUK REŞİT OLUNCAYA KADAR VEYA BABANIN KANITLAYARAK SOYADINI DEĞİŞTİRMEDİKÇE SOYADI DEĞİŞTİRME KONUSU YASAL OLARAK KAPANDIĞI.

ÖZET: Somut olaya gelince; soyadının değiştirilmesi istenen E....'ın doğum günü olan ..... tarihinde anne ve babası resmen evlidir. Çocuk evlilik içinde doğmuştur ve Türk Medeni Kanununun ilgili maddesine göre ailenin diğer bir deyimle babanın soyadını almıştır.

Böylece bu çocuk reşit oluncaya kadar veya baba Türk Medeni Kanununun ilgili maddesindeki koşulları kanıtlayarak soyadını değiştirmedikçe soyadı değiştirme konusu yasal olarak kapanmıştır. Bu çocuğun anne ve babasının sonradan boşanmış olması sadece boşanma ve velayet hakkı nedeniyle anneye böyle bir dava açma hakkı bahşetmez.

Soyad Değiştirme Davası Yargı Kararı

BOŞANDIĞI KOCASININ SOYADINI KULLANMAYA İZİN VERİLMESİ İSTEMİ - İSTEĞİN BOŞANMA DAVASI SIRASINDA VEYA BOŞANMA KARARINDAN SONRA İLERİ SÜRÜLMESİNİN DAVANIN NİTELİĞİNİ VE GÖREVLİ MAHKEMEYİ DEĞİŞTİRMEYECEĞİ - İŞİN ESASININ İNCELENMESİ GEREĞİ.

ÖZET: İsteğin boşanma davası sırasında veya boşanma kararından sonra ileri sürülmesi davanın niteliğini ve görevli mahkemeyi değiştirmez. Bu nedenle işin esasının incelenmesi gerekir. Görevli mahkeme Aile Mahkemesidir.

Soyad Değiştirme Davası Yargı Kararı 2

SOYADI DEĞİŞTİRME KARARINA İTİRAZ -CUMHURİYET SAVCISI VE NÜFUS MÜDÜRÜNÜN DAVAYA KATILMASI GEREĞİ

ÖZET : Davacı, davalının soyadının kendi soyadını aldığından bahisle iptalini istediğine göre, davaya C. Savcısı ile Nüfus Müdürünün iştiraki sağlanmaksızın karar verilmesi doğru değildir.

1587 sayılı Nüfus Kanununun 46. maddesine göre; yaş, ad, soyadı ve diğer kayıt düzeltme davaları Cumhuriyet Savcısı ve Nüfus Başmemuru veya Nüfus Memuru huzuru ile görülür ve karara bağlanır, denilmektedir. Bu davalara itirazda da aynı kural geçerlidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Soyad Değiştirme Davası - Yorum
  BENGİSU ÖĞÜT -
  15 Ağustos 2016

  Soyad Değiştirme Davası Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

  Cevapla
 • Soyad Değiştirme Davası - Yorum
  KAZIM YALIN -
  19 Eylül 2016

  Soyad Değiştirme Davası Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Soyad Değiştirme Davası - Yorum
  Yaşar -
  5 Aralık 2016

  Soyad Değiştirme Davası Davanın şekli zamanı ve başarı olanağımız tam olarak nedir..

  Cevapla
Yorum Bırak