Atla

Şüfa Önalım Hakkı Davası Nasıl Açılır


Şüfa Önalım Hakkı Davası Nasıl Açılır

Şüfa Önalım Hakkı Davası Nasıl Açılır

Şüfa Önalım Hakkı Davası Nasıl Açılır

Şüfa Ön Alım Hakkı Nedir?

Bir taşınmaz üzerinde birey bazen tek başına mülkiyet hakkına sahip olamamakta, taşınmaz üzerindeki mülkiyet birden fazla kişi ararsından bölünebilmektedir. Böyle durumlar genellikle mirasın bölünememesi durumunda ortaya çıkmak ile beraber miras hukuku dışında da paylı mülkiyet durumları ile karşılaşılmaktadır.

Ön alım hakkını yani şufa hakkını tanımlamadan ve içerdiği hususları ifade etmeden önce paylı mülkiyeti tanımlarsak şunları izah edebiliriz:

Şüfa Ön Alım Hakkının Esas Nedeni Paylı Mülkiyet Nedir?

Türk Medeni Kanunun 688. Maddesinde tanımlanan paylı mülkiyet hükümde şu şekilde izah edilir:' paylı mülkiyet, maddi olarak bölünmüş olmayan bir şeyin tamamına birden çok kişinin belirli paylarla malik olmasıdır.' Paylı mülkiyeti özetlersek şunları ifade edebiliriz:

Tek bir mülkiyet hakkı vardır. Fakat bu mülkiyet hakkı birçok kişiye belli oranlarda bölünmüştür.

Paylı ortaklık olarak da ifade edilir.

Pay burada bir mal konumunda değil hak olarak esas alınmaktadır.

 

Şüfa Önalım Davası Nasıl Açılır

Şufa Hakkı ( Ön Alım Hakkı) Tanımı

Paylı mülkiyete sahip olanlardan biri kendi payını bir üçüncü kişiye satacağı vakit diğer paydaşlara öncelik tanınması gerektiğini kanun koyucu ön alım hakkı ile ya da şufa hakkı ile ifade ederek Medeni Kanunda hüküm altına almıştır.

 

Şufa hakkının doğması paylı mülkiyetin ortaya çıkması ile olur ve ön alım hakkı, herhangi bir paydaşın kendi payını bir üçüncü kişiye satacağı vakit kullanılır hale gelir.

 

Şüfa Ön Alım Hakkının Ortaya Çıkması için Gerekli Sebepler Nelerdir?

Şufa hakkı yani ön alım hakkı ancak ve ancak paylı mülkiyete tabi taşınmazlarda kullanılabilir. Kat irtifakı veyahut kat mülkiyeti gibi durumlarda ön alım hakkı doğmamaktadır. Taşınmazın daire veya arsa veya tarla olmasının bir önemi yoktur.

Ön alım hakkı paydaşlar tarafından kullanılan bir haktır. Türk Medeni Kanunu ilgili maddesinde açıkça ön alım hakkının sadece paydaşların kullanabileceği bir hak olduğunu ifade etmiştir.

 

Şüfa Önalım Hakkı Davası Nasıl Açılır Görülür

Ön alım hakkı sadece taşınmazlar üzerinde kurulan bir haktır. Taşınır mallar üzerinde şufa hakkı kurulamamaktadır.

Ön alım hakkı taksim edilmemiş yani sözleşme ile veya fiilen paydaşlar arasında bölüştürülmemiş taşınmazlar üzerinde kurulan bir haktır.

 

Şüfa Ön Alım Hakkı Kime Karşı Kullanılabilir?

Medeni Kanun paydaşlardan birinin kendi payını satacağı vakit satın alma konusunda mülkiyet üzerinde diğer pay sahiplerine öncelik satış konusunda 3. Kişilere karşı paydaşlara öncelik tanımaktadır. Ön alım hakkı davası payını satan paydaşa karşı değil payı alan bir diğer üçüncü kişiye karşı açılır. Bu davada davalı taraf malı satın alan 3. Kişidir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • EBRU TOPÇAM -
  5 Ağustos 2016

  Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

  Cevapla
 • AYTEKİN ZOBU -
  10 Ağustos 2016

  Şüfa Önalım Davası Nasıl Açılır Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • YAĞMUR SİPAHİ -
  13 Ağustos 2016

  Şüfa Önalım Davası Nasıl Açılır Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • SEYRAN GÜLCAN -
  7 Eylül 2016

  Şüfa Önalım Davası Nasıl Açılır Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak