Atla

Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır


Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır

Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır

Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır

Bir taşınmaz malın sahibi tarafından gerçekleştirilecek kiralama sözleşmesi ile bir başka kişinin kullanımı için kiralama hakkına sahiptir. Bu kapsamda gerçekleştirilen kira sözleşmesi ile tarafların haklarının koruma altına alınması sağlanarak kanun koyucu tarafından hem kiralayanın hem de kiracının hak kayıpları ile karşı karşıya kalmasının iş bu sözleşme dahilinde mümkün olmaması sağlanabilmektedir.

Kira sözleşmeleri hem kiralayan hem de kiracı açısından söz konusu olan tüm sorumlulukları içeriğinde barındıran bir kapsama sahip olmalıdır. Bu noktada kira bedelinin de söz konusu sözleşme içerisinde belirtilmiş olması gerekliliği bulunmaktadır. Günümüzde kira ödemelerine ilişkin olarak problem yaşatan kiracılar ile ilgili olarak kiralayanlara yönelik önemli haklar verilmiştir.

Buna göre kira bedelinin ödemelerini sözleşme dahilinde belirlenmiş olan tarihlerde ödemeyen ya da geç ödeyen kiracının tahliye edilebilmesi hukuki yönden en hızlı ve en etkili şekilde kiracı ile ilgili olarak tahliye talepli icra takibi başlatılması yolu ile mümkün olmaktadır. Bu işlem ile birlikte söz konusu kira sözleşmesi İcra Hukuk Mahkemesi'nde tahliye davası açılması aşamasına gelmektedir.

Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır

Kiracı tarafından kira bedelinin ödenmemesi durumunda, kiralayan tarafından söz konusu ödenmemekte olan kira bedellerini, icra dairesi aracılığı ile gönderimini gerçekleştireceği kira borcunun tahsis edilmesini içermekte olan ödeme emri talebinde bulunabilir.

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta kiralayan tarafından kira bedelleri ile beraber kiralanmış olan taşınmazın tahliye edilmesi yönünde bir talebi bulunacak ise kanun çerçevesinde mutlak suret ile ilamsız tahliye takibi yapılması gerekliliği bulunmaktadır. Başlatılacak icra takibi sayesinde hem kira bedeli hem de tahliye konusu aynı anda talep edilebilmektedir.

Kiracı, kiralanmış olan teslimi ardından muaccel olan kira bedelini ya da yan gideri ödeme borcunu yerine getirmez ise, kiraya vermiş olan kiracıya yazılı şekilde bir süre sunarak, bu süre içerisinde yerine getirmesi halinde, sözleşmenin feshini gerçekleştireceği bildiriminde bulunabilir.

Kiracıya verilecek sürenin en az 10 gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az 30 gün şeklinde belirlenmiştir.

Bu belirtilmiş olan süre, kiracıya yazılı bildirimin gerçekleştirilmesinin ardından başlar.

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır Hazırlanır

Kanun çerçevesinde olan bu düzenlemelerden de belirlenmiş olduğu gibi ilamsız tahliye takibi genel ilamlı haciz yöntemi ile takipten farklı şekilde özel biçimde belirlenmiş olan ihtar sürelerini kapsamına almaktadır.

Kendisine dair icra takibi başlatılmış olan kiracı tarafından bu süre içerisinde kira borcunun ödemesinin gerçekleştirilmemesi durumunda, kiralayan tarafından İcra Mahkemesi'nden kiracının tahliyesine karar verilmesi yönünde talepte bulunabilme hakkına sahiptir.

İcra takibi içerisinde gönderilmiş olan ödeme emrine 7 gün içerisinde kiracı tarafından itirazda bulunabilir. 30 gün içerisinde ödemenin gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur.

Süresi içerisinde itirazın yapılmaması veya 30 gün içerisinde kira borcunun ifa edilmemesi durumunda icra takibi kesinlik kazanmaktadır. İcra takibinin kesinleşmesinin ardından kiralayan tarafından İcra Mahkemesi'ne kiracının tahliyesine ilişkin talep verilebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır - Yorum
  ERİM KARADENİZ -
  5 Ağustos 2016

  Adaletin küçüldüğü ülkelerde, büyük olan artık suçlulardır.

  Cevapla
 • Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır - Yorum
  MELİH ÖZ -
  5 Ağustos 2016

  Birtek kişiye yapılan bir haksızlık, bütün topluma yapılan bir tehdittir

  Cevapla
 • Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır - Yorum
  SELÇUK ETYEMEZ -
  2 Eylül 2016

  Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Yapılır Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
Yorum Bırak