Atla

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı


Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı

Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı, Hizmet Tespit Davası, İhbar Tazminatı

Kıdem Tazminatı iş kanunda yapılan tanımında işçinin en az bir yıl veya üstü durumunda aylık maaşının brüt olarak hesaplanması sonucu ödenen miktardır. Kıdem tazminatının işverence ödenmeside bazı kurallara bağlanmıştır. Bu kurallar içerisinde ispatı kolay olan askerlikten dolayı tazminat ödenmesi, evlilikten dolayı tazminat ödenmesi, emeklilikten dolayı tazminat ödenmesi olarak sıralayabiliriz. Bu hususlar dışında kıdem tazminatının ödenmesi hep tartışmalı konu olarak önümüze çıkmaktadır.

Ülkemizde en fedakar çalışan meslek gruplarının içerisinde şöförleri sayabiliriz. Çünkü ailelerinden uzak gece gündüz yol kat ederek maaşını hak etmeye çalışmaktadırlar. Şöför mesleği içerisinde taksi şöförlüğüde çok meşakkatli ve bir o kadarda sabır istenen bir meslektir. Taksi Şöförlerinin İş kanuna göre çalıştırılmasında, bir çok hakların verilmediği yada eksik ödendiği herkes tarafından bilinmektedir. Kaldı ki bir çok taksi şöförü sigortasız çalıştırılmaktadır. Taksi şöförlerinin İş kanunda belirtilen kanunlarda haklarından bahsedecek olursak, kıdem tazminat hakkı, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi hakkı, yıllık izin ücretlerinin ödenmesi haklarını öncelik olarak sıralayabiliriz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı - Yorum
  MAZLUM KAPLAN -
  5 Ağustos 2016

  Bir devletin yıkılışıyla birlikte yasaları da çoğalır. (Tacitus)

  Cevapla
 • Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı - Yorum
  KUBİLAY SAĞLAM -
  10 Ağustos 2016

  Taksi Şöförü Kıdem Tazminatı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
 • Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı - Yorum
  Yasemin -
  15 Şubat 2017

  Öncelikle selamlar. Ben ankarada taksi şöförü olarak bir taksi sahibinin yanında 9 senedir çalışmaktayım. Sigortalarımı parça parça yatırdığında eksik primler bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı kıdem tazminat davası açabilirmiyim.

  Cevapla
 • Taksi Şoförü Kıdem Tazminatı - Yorum
  Olca -
  6 Mart 2017

  15 senedir bir takside şöförlük yapmaktayım. Sigortam mevcuttur. Kıdem Tazminatımı alarak artık işten ayrılmak istiyorum. Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak